افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 13 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

بازگشت طالبان/ عده ای از طالبان در حکومت هستند

اگر دقت کنید حکومت کنونی حکومت طالبانی است. زیرا اعمال سران قدرت نشان دهنده حکومت طالبانی است. عده ای از طالبان در حکومت هستند وعده دیگر آنان در خط مقدم جنگ از مردم ما قربانی می گیرند.

 

پس از گذشت یک هفته از پاکسازی فاریاب توسط جنرال دوستم، طالبان توانستند برخی مناطق وروستاهای این ولایت را به تصرف خود در آورند. این روستاها پیش از این پس از چندین سال از زیر حاکمیت طالبان بیرون شده بود اما تنها یک هفته پس از برگشت جنرال دوستم به ارگ طالبان در فاریاب دوباره سربلند کردند. با این وجود طالبان چگونه توانستند این ولسوالی ها را دوباره تصرف کنند؟ ستون پمجک در این بازپس گیری دخیل بوده است یا ناتوانی حکومت سبب سقوط منطقه شده است؟

 

بسم الله شیر آگاه مسایل سیاسی کشور در برنامه فراخبر پیرامون بازگشت بازگشت طالبان به مناطق پاکسازی شده توسط جنرال دوستم گفت: آن چیزی که عیان است نیاز به بیان ندارد. جنرال دوستم وظیفه وجدانی و ایمانی خود را ادا کرده است. اگر دقت کنید حکومت کنونی حکومت طالبانی است. زیرا اعمال سران قدرت نشان دهنده حکومت طالبانی است. عده ای از طالبان در حکومت هستند وعده دیگر آنان در خط مقدم جنگ از مردم ما قربانی می گیرند. هیچ توجیهی برای این موضوع وجود ندارد که جنرال دوستم برای پاکسازی منطقه از وجود طالبان به منطقه برود و پس از بازگشت وی به ارگ بلافاصله این ولسوالی ها دوباره به تصرف طالبان درآید، باید وزارت دفاع و داخله در این مورد پاسخگو باشند. وزارت داخله و وزارت دفاع مدعی هستند کسانی هستند تحت نام ستون پنجم عاملاین کار هستند اما من معتقدم که آنان ستون اول هستند.

 

وی افزود: پیش از آن که نیروهای امنیتی ما بدون هدف در سراسر کشور قربانی شوند باید سرمنشا این وضعیت کشف شود. مردم افغانستان باید یک جا شده و ارگ را مواخذه کنند. مطمین باشید که همه چیز روشن است و ارگ از خود طالبان است. حتی در بغلان سلاح و جنگ افزار برای طالبان تهیه می شود. مشخص نیست که حکومت از ملت افغانستان چه می خواهد. معاون اول ریاست جمهوری ولایت فاریاب را از وجود طالبان پاکسازی می کند، پس از آن نگه داشتن مناطق پاکسازی شده وظیفه وزارت داخله و دفاع است.

شما مدنظر داشته باشید که ارگ اصلا راضی نبود که جنرال دوستم برای پاکسازی به فاریاب برود اما مجبور بود که به صدای مردم لبیک بگوید. جنرال دوستم به مردم افغانستان وعده داده بود تا برای سرکوبی طالبان به منطقه می رود و وظیفه خود را انجام داد. مردم نان خوردن خود را ندارد چگونه می تواند منطقه خود را حفظ کند. همه چیز به دست حکومت است. وقتی که حکومت خود در پروسه دخیل باشد ملت بدون شک و تردید با مشکل روبرو هستند.

 

وی در مورد خاموشی معاون اول در برابر ستون پنجم گفت: معاون اول در منطقه جنگی گفت که آی اس آی پاکستان وستون پنجم در حکومت و در جنگ افغانستان دخیل است. اگر دیگران ستون پنجم می گویند ما ستون اول می گوییم. مردم باید بدون شک و تردید در برابر این ستون از حرکت های مدنی کار بگیرد و حکومت را بازخواست کرده که چرا با سرنوشت ما بازی می کنید. حکومت قبلی طالبان را برادر خطاب می کرد و حال هم دشمنان افغانستان که از مردم ما قربانی می گیرند مخالف سیاسی خطاب می شوند. ازهمان کسانی که هزاران طالب رارها کردند باید پرسید که الان این افراد کجا هستند.

 

وی ادامه داد: مشکل ارگ نشینان از طالب دفاع کرده،یکی برادر و دیگری مخالف سیاسی خطاب کند پس قاتلان ما را بدون شک و تردید کسانی هستند که با آنان همکاری می کنند. به همین دلیل است که راحتی مردم ما قربانی می شوند.از ارگ باید خواست تا دست از دورویی بردارد و رویه خود را مشخص کند. بدون شک و تردید زمانی که نفر اول حکومت معتقد است جنگ تحمیلی است و جامعه جهانی در آن شریک هستند پس مشخص است که جامعه جهانی به دنبال اهداف خود در کشور است. پاکستان نیز در این جنگ شریک است و بدون شک و تردید اگر می خواهیم که جنگ در افغانستان خاتمه یابد پاکستان، کنسولگری و استخبارات پاکستان را باید از کشور بیرون بکشیم.

 

این کارشناس امور سیاسی خاطرنشان ساخت: مردم قربانی زیادی داده اند و این توانایی را دارد که حکومت را مورد بازخواست قرار دهند. هیچ کسی از طالبان راضی نیست اما متاسفانه ما در رهبری مشکل داریم. حکومت متعهد است تا امنیت مردم تامین کند. وقتی یک حکومت ضعیف و ناتوان باشد و نتواند اختلافات ارگ را حل کند، پس چگونه می تواند که قانون را در ولسوالی و مناطق دیگر کشور قانون را تطبیق کند، خود آنان قانون گریز هستند. وقتی که انتخابات صورت گرفت مردم انتظار تغییر را داشتند. سران میان خود اختلاف دارند. وقتی که حکومت حکومتداری درست نتواند و در کنار آن طالبان روز به روز فعال شود نشان دهنده مشکل رهبری در ارگ هستیم. ملت افغانستان صاحب ندارد و ما در چهارراهی قرار گرفتیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار