افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 3 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

بارزانی کردستان را به سمت قحطی و جنگ می برد

بارزانی

در یک تحقیق بین المللی که انجمن وابسته به پژوهشکده سیاستهای خاور نزدیک واشینگتن نشر کرده است، آمده که رفرندوم کردستان بازی دیگری برای طولانی و نهادینه کردن قدرت شخصی و خانوادگی بارزانی است.
به گزارش افغان تلکس به نقل از سومریه نیوز، در این پژوهش بین المللی هشدار داده شده است که مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق این اقلیم را که با بحران ها، نزاع ها و بدهی های بسیاری روبه روست به سمت سرنوشتی سوق می دهد که چندان با سرنوشت کشورهایی نظیر سودان جنوبی که با قحطی و جنگ داخلی روبه رو هستند، تفاوتی نمی کند.
طبق این پژوهش که به زبان عربی و انگلیسی نشر شده، زبان سیاست پوپولیسم که از غیرممکن بودن همزیستی مشترک در عراق دم میزند در زمانی مطرح می شود که به نظر میرسد همزیستی مشترک حتی در کمترین سطوح سیاسی اش در اقلیم کردستان وجود ندارد و علت آن تکروی در قدرت و سوءاستفاده های هولناک از قدرت و منابع در اقلیم کردستان است.
این پژوهش به این مساله اشاره کرده است که دلایل بسیاری وجود دارند که ما را به تامل در درخواست های مسعود بارزانی برای برگزاری رفرندوم وادار می سازد در واقع مسعود بارزانی خود دلیل اول است. به این دلیل که وی با وجود پایان دوره ریاستش از ۳۰ جون ۲۰۱۵ اما همچنان پستش را واگذار نکرده است و تمدید دوره وی در سال ۲۰۱۳ که براساس توافق میان حزبش با حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق بود نخستین مانع را در برابر تحقق دموکراسی در اقلیم ایجاد کرد. وی همچنین تصمیمی را برای بستن درهای پارلمان و متوقف کردن فعالیت آن در تاریخ آکتُبر ۲۰۱۵ گرفت.
طبق این پژوهش، برگزاری رفرندوم در زمان مقرر آن و به تعویق انداختن انتخابات پارلمانی و ریاست اقلیم کردستان که قرار بود در اوایل نووِمبر باشد، بازی دیگری برای طولانی شدن و نهادینه کردن قدرت شخصی و خانوادگی بارزانی است.
در این پژوهش آمده است: هیئت اتحادیه اروپا در عراق در تاریخ ۲۴ ژوئیه گذشته خواهان فعالیت تمامی نهادهای منتخب در اقلیم کردستان خاصتاً پارلمان آن و همچنین برگزاری انتخابات من‌حیث پیش شرط اساسی جهت ثبات و توسعه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی براساس چشم انداز برنامه های اصلاحات در عراق شد.
طبق این پژوهش، بحران شدید اقتصادی که اقلیم کردستان با آن مواجه است و بدهی هایی که دولت آن باید بپردازد به دلیل سیاستهای تیلی اشتباه و غیرشفاف به ۳۰ ملیارد دالر رسیده است یک عامل دیگر از عوامل عدم اطمینان نسبت به فایده مند بودن رفرندوم و وعده های ناسیونالستی شکننده است.
طبق این پژوهش میتوان گفت: مسیری که بارزانی اقلیم کردستان را به سمت آن میبرد متفاوت از مسیر کشور سودان جنوبی که با قحطی و جنگ داخلی روبه رو است، نخواهد بود.
این پژوهش این سوال را مطرح کرده است که آیا اقلیم کردستان که دچار مشکلات اقتصادی است میتواند در مقابل تهدیدهای دوستان فرضی یا همسایگان شرور که زیرساخت آن را تحت کنترول دارند، مقاومت کند؟ این سوالی است که باید تفکر اقتصادی و عملگرایی سیاسی به آن پاسخ دهد نه شور و شوق های حماسهای و اوهام برانگیز ملی. این مسایل باعث میشود همه آنچه که از سال ۱۹۹۱ ساخته شدها ند در معرض خطر قرار بگیرند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار