افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 28 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

اکثر مبتلایان به وبا در یمن دچار سوء تغذیه هستند

وبا

به راپور روز جمعه روزنامه دیلی تلگراف، اکثر مبتلایان به مریضی وبا در یمن را اطفال دچار سوء تغذیه تشکیل می‌دهند.

روزنامه دیلی تلگراف در راپور خود درباره گسترش مریضی وبا در یمن و وضعیت مراکز صحّی این کشور نوشت: شفاخانه های یمن در شرایط بسیار سخت و دشواری به سرمی برند و به خاطر شمار زیاد مریضان مبتلا به وبا و کمبود شدید امکانات مادی و انسانی در آستانه فروپاشی خدمات صحی قرار دارند.

این روزنامه در اشاره به اقدام دولت دست نشاندهِ عربستان در شهر عدنِ یمن به ریاست عبدربه منصور هادی در قطع معاش کارمندان دولت در مناطق تحت کنترول اردو و کمیته های مردمی یمن از جمله شهر صنعا پایتخت این کشور نوشت: نه حملات هوایی و نه نبود تجهیزات طبی و نه شمار زیاد مبتلایان به وبا باعث شده است تا داکتران و نرسان به شفاخانه سابین در شهر صنعا نروند بلکه نداشتن پولی برای خرید تکت بس باعث شده که آنها نتوانند برای خدمت رسانی به شفاخانه بروند زیرا به خاطر قطع معاش چندین ماه، پولی در بساط ندارند تا حتی تکت بس بخرند.

برپایه این راپور، با وجود پرداخت نشدن چندین ماهه معاش این داکتران و نرسان اما آنها همچنان تلاش می کنند تا به مریضین و نیازمندان خدمت رسانی کنند.

روزنامه دیلی تلگراف تصریح کرد: شفاخانه سابین در شهر صنعا مورد حمایت صندوق اطفال سازمان ملل متحد (یونسیف) است و هر روز 200 مبتلا به مریضی وبا را پذیرش می کند که اکثر آنها اطفالی با بدن های نحیف به علت سوء تغذیه هستند و دچار اسهال شدید می باشند.

به نوشته این روزنامه، شبکه ای از خیرینِ شفاخانه ماهیانه بین 500 تا 1000 پوند برای کمک به داکتران و مریضان به منظور تداوم کار آنها و تهیه غذا با توجه به ساعت های طولانی کاری ارسال می کند.

در سایه تداوم حملات عربستان، شمار قربانیان شیوع وبا در یمن از 1614 فراتر رفته است و بیش از 269 هزار نفر نیز تاکنون به این مریضی مبتلا شده اند.

دولت سعودی در قالب ایتلاف خود از سه سال پیش جنگ همه جانبه علیه یمن را به راه انداخت که تاکنون به کشته شدن بیش از هشت هزار نفر و زخمی شدن هزاران یمنی دیگر، انهدام ساختار زیربنایی این کشور، آوارگی ملیونها نفر و شیوع مریضی های واگیر دار و قحطی در این کشور منجر شده است.

نیمی از شفاخانه ها و کلینیک های یمن بسته شده و سایر شفاخانه ها و کلینیک ها نیز از کمبود شدید تجهیزات و دواهای لازم رنج می برند.

شمار مبتلایان به وبا به حدی است که شفاخانه ها و کلینیک های باقی مانده مملو از مریضان است. تعداد آنها به حدی است که داکتران مجبور شده اند تا در خیمه های برپا شده یا حتی روی زمین به تداوی مریضان بپردازند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار