افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 18 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

اولین آزمونِ ترمپ در راه است!

مک‌کین

سناتور جمهوری‌خواه امریکایی گفت: تهدید کوریای شمالی بسیار جدی است و احتمالا نخستین آزمون واقعی برای ترمپ محسوب می‌شود!

سناتور جان مک‌کین در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی به توضیح مفصل خطرات تهدید بسیار جدی و رو به رشد کوریای شمالی پرداخت.

کوریای شمالی تلاش کرد تا آزمایش راکتی دیگری انجام دهد و آزمایشش ناموفق بود. در همین حال دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا در توئیتی از تصمیمش برای گرم گرفتن با چین دفاع کرد و نوشت: وقتی که چین درخصوص مساله کوریای شمالی با ما همکاری می‌کند چرا باید آن را دست کاری کننده ارزش پول بنامند.

مک‌کین درخصوص این توئیتر ترمپ اظهار کرد: چین اصلی‌ترین نقش را در حل مساله کوریای شمالی دارد. اگر چینی‌ها بخواهند می‌توانند مانع این مشکل شوند؛ چراکه بر اقتصاد کوریای شمالی کنترول دارند.

وی اشاره کرد: در حال حاضر توپخانه‌ای در سرحد میان کوریای شمالی و کره‌ جنوبی وجود دارد و پیش از آنکه امریکا یا کشور دیگری بتواند واکنشی نشان دهد ممکن است سئول مورد حمله قرار گیرد اما چین می‌تواند مانع این رویداد شود و ما باید از آنها انتظار داشته باشیم. چینی‌ها چه کنترول کننده ارزش پول باشند یا خیر برای جلوگیری از وقوع یک رویداد عظیم کاری انجام دهیم.

مک‌کین همچنین از عقب نشینی ترمپ درخصوص برخی از اظهارات تندش علیه چین در زمینه تجارت و ارزش پول حمایت و تاکید کرد که این اقدام ترمپ برای جلب حمایت چین در راستای کمک به امریکایی‌ها برای حل مشکل کوریای شمالی صورت گرفته است.

مک‌کین علی رغم تعریف از تکنالوژی دفاع راکتی امریکا راپورات مبنی بر اینکه امریکا در پرتاب جدیدترین راکت کوریای شمالی خرابکاری کرده است را تایید نکرد.

وی تنها گفت: فکر نمی‌کنم که امریکا در این آزمایش راکتی خرابکاری کرده باشد اما نمی‌توانم این مساله را نیز به طور قطعی رد کنم.

مک‌کین افزود: افزایش تنش‌ها در منطقه تقصیر ترمپ نیست. زمانی که روسای جمهور سابق ما دائماً حرف از به توافق رسیدن با کوریای شمالی می‌زدند پیونگ یانگ با سرعت در زمینه برنامه‌های اتمی و راکتی‌اش در حال پیشرفت بود. به همین خاطر من ترمپ را مقصر این مساله نمی‌دانم. مقصران اصلی روسای جمهور دموکرات و جمهوری‌خواه ۲۰ سال گذشته امریکا هستند.

وی همچنین درخصوص کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی گفت: رهبر ۳۳ ساله پیونگ یانگ با پدر و پدربزرگش کاملا متفاوت است. کیم جونگ اون هیچ منطقی ندارد اگرچه پدر و پدربزرگش نسبت به او منطقی‌تر بودند. به همین خاطر هرگز نمی‌خواهیم از گزینه نظامی در شبه جزیره کره استفاده کنیم؛ چراکه آتش بار کوریای شمالی به سئول بسیار نزدیک است. اما ما می‌توانیم به توانایی‌مان برای رهگیری خطرات تکیه کنیم.

مک‌کین گفت: این می‌تواند نخستین آزمون واقعی برای ریاست جمهوری ترمپ باشد. من معتقدم که ترمپ مشاوره‌های بسیار خوبی را از ماتیس و مک مستر می‌گیرد. ترمپ من‌حیث یک رییس‌جمهور در حال رشد است. او یک تیم امنیت ملی قوی را دور خود جمع کرده و به توصیه‌های آنها گوش می‌دهد. افرادی که در حال حاضر در راس قدرت هستند مسئول ناکامی‌های امریکا در سیاست خارجه در دهه‌های اخیر نیستند. ما اساسا به مدت هشت سال در واکنش به جرائم جنگی وحشتناک در تاریخ هیچ کاری انجام ندادیم. دستکم ترمپ کاری انجام داد. در حال حاضر من امیدوارم که برای ادامه این روند استراتیژی وجود داشته باشد.

وی افزود: امریکا به برتری اخلاقی خود مبنی بر اینکه در تمامی جنگ‌هاوارد نمی‌شود پابند است اما دست‌کم باید به اقدامات وحشتناک انسانی و جنایات جنگی واکنش نشان دهد.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار