افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 12 ژانویه , 2017 لینک کوتاه خبر :

انگلیس به اشتراک در جنایات عربستان اعتراف کرد!

انگلیس عربستان

به راپور روزنامه گاردین، وزیر دفاع انگلیس تعداد بم های خوشه‌ای را که دولت این کشور به عربستان صادر کرده، اعلام کرد.

 

مایکل فالون به نماینده گان مجلس این کشور نوشت: دولت انگلیس بین سال های 1986 و 1989، بیش از 500 بم خوشه ای به عربستان فروخته است.

جمعی از نماینده گان پارلمان انگلیس از فالون خواسته بودند که فروش اسلحه و مهمات به عربستان سعودی را به حال تعلیق دربیاورد.

 

فالون دیسِمبر 2016 گفته بود که استفادۀ عربستان از بم های خوشه ای انگلیس نقض قانون بین الملل نیست و دولت انگلیس از سعودی ها خواسته است که بم های خوشه ای باقیمانده را نابود کنند.

 

دولت یمن که حوثی ها آن را در صنعاء تشکیل داده اند، انگلیس را به علت فروش بم های خوشه ای به عربستان، به همدستی با نظام سعودی در کشتار یمنی ها متهم می کند.

 

گاردین در راپور دیسِمبر 2016 خود نوشته بود: دولت انگلیس راپوری دریافت کرده است که نشان می دهد عربستان و متحدانش در حمله به یمن از بم های خوشه ایِ ساخت انگلیس استفاده می کنند.

 

گاردین به نقل از منبعی دولتی نوشت: فالون و وزرای دیگر نووِمبر 2016 از این راپور مطلع شدند.

 

این در حالیست که انگلیس کنوانسیون بین المللی ممنوعیت استفاده، انتقال و انبار کردن بم های خوشه ای (CCM) را امضاء کرده است. اگر انگلیس به این کنوانسیون پابند باشد، باید همه بم های خوشه ای خود را نابود کند و به هر طرفی که از بم های خوشه ای انگلیسی خریداری کرده، برای عدم استفاده از آن فشار بیاورد.

 

هم اکنون این سؤال مطرح است که آیا عربستان که کنوانسیون مذکور را امضاء نکرده، همچنان در یمن از بم های خوشه ای استفاده خواهد کرد؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار