افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 16 سپتامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

انتقاد نماینده سازمان ملل از جنایات عربستان در یمن

زید رعد الحسین

کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، دولت های عضو این سازمان را به انجام تحقیقات مستقل بین المللی درمورد اتهامات مربوط به نقض حقوق بشر و قانون بین الملل که در یمن از طرف عربستان و هم قراردادانش در جریان است، دعوت کرد.

زید رعد الحسین کشورهای جهان را به حرکت برای توقف اعمال خشونت آمیزی که در یمن در جریان است فراخواند و افزود: چیزی که دراین کشور درجریان است نقض کامل قوانین انسانیت و عرف بین المللی است.

وی با مسئول دانستن عربستان در مورد جنایات جنگی در یمن گفت که عربستان به دنبال افزایش تنش است و هیچ توجهی به کشته شدن بی گناهان و ملکیان و اطفال ندارد.

او افزود که نقشه حمله نظامی که عربستان با همراهی متحدانش در پیش گرفت از ابتدا اشتباه بود و استراتیژی عربستان منجر به کشته شدن هزاران تن و بیجا شدن ملیون ها تن و تخریب منازل و زیرساخت های یمن بدون هیچ دستاوردی شده است.

وی ادامه داد که: بارها و بارها کشورهای جهان را به تدارک دیدن ابتکار عملی برای تحقیقی مستقل و بین المللی در مورد اتهامات مربوط به نقض حقوق بشر و قانون بین الملل که در یمن از طرف عربستان و هم قراردادانش در جریان است دعوت کردم. اجرای یک تحقیقات بین المللی در فرستادن پیام هشداری به طرف های درگیر مفید خواهد بود چرا که باعث خواهد شد متوجه شوند جامعه بین الملل بشدت مراقب رفتار و اعمال آنهاست و مصمم به پیگیری بدرفتاری هاست.

کمیسر عالی حقوق بشر کلامش را این گونه به پایان رساند که نتایج جنگ باری گران بر دوش مردم یمن است. نتایجی مثل مرگ و فقر و کمبود آب و غذا و دوا و اینکه مردم یمن قربانی یک جنگ کور هستند که نتیجه آن گسترش هرج و مرج و نشر وبا در این کشور است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار