افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 29 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

امریکا ــ اروپا؛ درآستانۀ جدایی!

امریکا اروپا

صدراعظم جرمنی گفت: اروپا دیگر نمی‌تواند به امریکا تکیه کند و باید مستقل‌تر عمل کند…

روابط دو سوی آتلانتیک اخیراً با توجه به سیاست‌های اقتصادی و سیاست خارجی خودسرانه دونالد ترمپ در شرایط پیچیده‌ای قرار گرفته است، به‌گونه‌ای که بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران از جدایی امریکا اروپا سخن گفته‌اند.

تصویب تحریم‌های جدید امریکا علیه روسیه بدون هماهنگی با شرکای اروپایی نیز اخیراً خشم مقامات اروپایی را برانگیخته به‌گونه‌ای که بسیاری از آنها از به خطر افتادن امنیت انرژی اروپا در سایه این تحریم‌ها سخن گفته‌اند.

انگیلامیرکل، صدراعظم جرمنی چندی پیش به‌صورت غیرمستقیم بر این مسئله تأکید کرد که اروپا دیگر نمی‌تواند به امریکا تکیه کند و باید مستقل‌تر عمل کند.

داکتر کریستیان ویپرفورت، از کارشناسان مسایل روسیه شورای روابط خارجی جرمنی (dgap) و مدرس پوهنتون‌های این کشور درباره اظهار نظر میرکل مبنی بر اینکه دیگر نمی‌توان بر امریکا تکیه کرد و اروپا باید مستقل‌تر عمل کند و آیا این می‌تواند نقطه عطفی در روابط دو سوی آتلانتیک باشد، گفت: اینکه صدراعظم جرمنی این گونه اظهارات را آشکارا ایراد کرده است بسیار به مبارزات انتخاباتی در این کشور مرتبط است. از سوی دیگر این اظهارات نشانگر یک عدم قطعیت قابل ملاحظه است. در نهایت وی اظهاراتی را ایراد کرده که اکثر رهبران سیاسی به آن باور دارند.

تا به حال یکی از اعتقادات اصلی سیاست غرب سرحدات باز برای سرمایه، کالا و مردم و همچنین سیاست چندجانبه به‌عنوان کلیدی برای حل مسایل و مشکلات بوده است. بنابراین جهانی شدن (برای غرب) به‌عنوان یک راه‌حل مطرح بوده است. اما دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا جهانی شدن را یک مسئله و نه راه‌حل می‌داند. این همچنین پیام برخی نیروهای سیاسی در اروپا که اکثراً چپگرا و راستگرا هستند نیز هست.

این کارشناس برجسته جرمن در ادامه تصریح کرد که این مسئله قابل تصور است که امریکا در دوران بعد از ترمپ به مسیر معمول غرب بازگردد و اکثر کارشناسان به این مسئله امیدوارند. اما در این باره اطمینانی وجود ندارد، علاوه بر این در این شرایط ممکن است برخی نیروهای سیاسی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا که روند جهانی شدن را که میرکل هم از آن حمایت می‌کند مردود می‌دانند اهمیت بیشتری پیدا کنند. طرفداران جهانی شدن در بسیاری از کشورهای غربی چندین سال است که در موضع تدافعی قرار گرفته‌اند. این مسئله از طریق تغییر ریاست جمهوری در امریکا به‌خصوص آشکارتر شده است.

پروفیسور ویپرفورت در پاسخ به این پرسش که شکاف بین امریکا و اروپا در شرایط فعلی تا چه‌اندازه است، گفت: برخی کشورهای اروپایی مانند مجارستان و یا پولند هستند که سیاست دونالد ترمپ را در برخی زمینه‌ها مثبت ارزیابی می‌کنند تا آنجا که به‌ندرت ممکن است از اروپا صحبت کنند.

وی افزود: از یک طرف اختلافاتی با یک رییس جمهوری در امریکا وجود دارد که هرگز تا این اندازه غیر قابل پیش‌بینی نبوده است. این گونه اختلافات با شخص رییس جمهور مرتبط است و با کناره‌گیری وی می‌تواند اهمیت خود را از دست بدهد. از طرف دیگر اختلاف بسیار اساسی بین طرفداران و مخالفان جهانی‌سازی وجود دارد که این اختلافات سال‌های سال در سیاست غرب تعین کننده خواهد بود.

پروفیسور ویپرفورت در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا اروپاییان در شرایطی هستند که خود سرنوشتشان را در دست گیرند، گفت: امریکا این مسئله را آشکار می‌کند که دیگر نمی‌خواهد یک قدرت رهبری در دنیا که برای اعتقاداتش تبلیغ می‌کند باشد. واشینگتن در آینده می‌خواهد به‌تنهایی عمل کند، بنابراین انتظار می‌رود که اهمیت ایتلاف نظامی ناتو که به‌اتفاق آراء یک ضرورت است کاهش پیدا کند، بنابراین برای جرمنی و دیگر کشورها و اتحادیه اروپا ضرورت دارد که با قدرت بیشتری به‌تنهایی و مستقل عمل کنند. آنها برای این منظور توانایی دارند اما در اصل اصلاً تلاشی برای این منظور نمی‌کنند چرا که خواهان جهانی شدن روزافزون هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار