- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

امریکا به کوریای شمالی حمله نخواهد کرد!

امریکا و کوریای شمالی [1]

یک کارشناس امریکایی گفت: به رغم آزمایش اخیر و تهدیدات ناشی از اقدامات پیونگ یانگ، امریکا به کوریای شمالی حمله نخواهد کرد.

جون تیوفل دریر استاد علوم سیاسی پوهنتون میامی امریکا در گفتگو با آژانس خبررسانی نووستی، پنج علت را ذکر کرده که به دلیل آنها دولت امریکا جنگ علیه کوریای شمالی را آغاز نخواهد کرد. به گفته وی، اصلی ترین دلیل آن هم وضعیت نیروهای نظامی امریکاست.

این کارشناس امریکایی معتقد است، برغم آزمایش اخیر و تهدیدات ناشی از اقدامات پیونگ یانگ، امریکا به کوریای شمالی حمله نخواهد کرد. به گفته وی، یکی از مهمترین دلایل، این واقعیت است که نیروهای مسلح ایالات متحده، حتی بدون جنگ با کوریای شمالی هم بسیار درگیر بوده و اقداماتش در خارج از سرحدات این کشور را بیش از اندازه گسترش داده است.

این استاد پوهنتون گفت: اردوی امریکا اکنون هم بیش از حد توانایی خود اقدامات نظامی انجام می دهد. نیروهای نظامی امریکایی اکنون در خاورمیانه و افغانستان حضور گسترده دارند و کاهش تعداد آنها، برای انجام عملیات نظامی جدیدی در نقطه دیگری از کره زمین، می تواند عواقب فاجعه آمیزی داشته باشد.

به عقیده وی، یکی دیگر از علل عدم تصمیم گیری برای اقدام نظامی علیه کوریای شمالی، مسئله هزینه چنین جنگی است. دریر یادآور شد که در پی خسارات وارده در جریان طوفان هاروی، دولت امریکا مجبور شده تا بودجه بسیار کلانی را برای مقابله با عواقب آن اختصاص دهد.

این کارشناس همچنین معتقد است که مقامات واشینگتن به دلیل واکنش کشورهای دیگر که ممکن است ایالات متحده را تجاوزگر تلقی کنند، علاقه ای به آغاز جنگ علیه پیونگ یانگ ندارند. به گفته وی، علاوه بر این، مواضع دولت چین هم هنوز بطور کامل مشخص نیست و واشینگتن اطمینان ندارد که در صورت بروز جنگ، پکن تا چه اندازه از کوریای شمالی حمایت خواهد کرد.

جون تیوفل دریر در آخر یادآور شد که کشتار جمعی که ممکن است در نتیجه چنین حمله‌ای رخ دهد هم موجب نگرانی است، برای اینکه کوریای شمالی قطعا بلافاصله به سئول و دیگر نقاط خاک کوریای جنوبی حمله خواهد کرد و این مسئله هم واشینگتن را از آغاز اقدام نظامی علیه پیونگ یانگ برحذر می دارد.