افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 4 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

امریکا اصراری بر عزل بشار اسد ندارد!

بشار اسد

منابع خبری می‌گویند رکس تیلرسون، وزیر خارجه امریکا در دیداری محرمانه با آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد در واشینگتن گفته که سرنوشت بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه در دستان روسیه است و اولویت دولت فعلی امریکا شکست داعش است.این خبر را روز دوشنبه وبگاه مجله فارن‌پالیسی به‌نقل از سه منبع دیپلوماتیک راپور داده و نوشته اظهارات تیلرسون از تمایل دولت دونالد ترمپ برای سپردن سکان هدایت امور در سوریه به دست روسیه دارد.

مطابق این راپور، تیلرسون در این دیدار با گوترش که چند روز پیش در تعمیر وزارت خارجه امریکا انجام شده همچنین خاطرنشان کرده که اقدام نظامی چند ماه پیش امریکا در سوریه اهداف تاکتیکی محدودی مانند جلوگیری از انجام حملات کیمیایی یا حمایت از نیروهای امریکایی در حال مقابله با داعش در سوریه را مد نظر داشته و هدف از آن تضعیف دولت سوریه یا تقویت مواضع معارضان در میز مذاکرات نبوده است.

فارن‌پالیسی در تفسیری از اظهارات رییس دستگاه دیپلوماسی امریکا می‌نویسد: مواضع تیلرسون نشان‌دهنده نیل به این درک است که دولت سوریه، در حال ظهور به‌عنوان پیروز سیاسی احتمالی در جنگ شش‌ساله این کشور است.

مواضع تیلرسون به‌علاوه نشان‌دهنده عقب‌نشینی امریکا از اعلامیه سال 2012 در ژنیف است که به امضای امریکا، روسیه و سایر قدرت‌های کلیدی رسید. آن اعلامیه خواستار انتقال قدرت در سوریه با اشتراک اعضای دولت و معارضان شده بود. دولت امریکا و سایر کشورهای غربی در آن زمان بارها بر لزوم کناره‌گیری بشار اسد از قدرت تأکید کردند.

یک مقام وزارت خارجه امریکا از اظهارنظر درباره دیدار تیلرسون با گوترش خودداری کرد، اما بر پابندی واشینگتن به اعلامیه ژنیف تأکید کرد. وی همچنین گفت که دولت ترمپ از یک فرایند سیاسی معتبر که بتواند آینده سوریه را تعین کند، حمایت می‌کند. از نگاه ما این فرایند در نهایت، به رسیدن راه حلی بر سر وضعیت بشار اسد منجر خواهد شد.

مقام وزارت خارجه امریکا که اشاره‌ای به نامش نشده، در بخش دیگری از اظهاراتش گفته است: مردم سوریه بایستی آینده سیاسی خودشان را از طریق یک فرایند سیاسی تعین کنند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار