افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 8 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

امریکا، دست روی نقطه ضعفِ پاکستان گذاشته است!

امریکا می خواهد برای ایجاد تغییر رویکرد پاکستان در افغانستان از جدایی‌طلبان قومی استفاده کند.

به نقل از دیلی کالر، لاورنس سلین دگَروال متقاعد اردوی امریکا در یادداشتی نوشت: تا زمانی که پاکستان تامین نیروهای امریکایی و تعین ضرب‌آهنگ جنگ را از طریق حمایت و پرورش مخالفان مسلح، شبکه حقانی و دیگر گروه‌های تروریستی ادامه دهد، امریکا در جنگ افغانستان پیروز نخواهد شد.

وی افزود: حتی سفیر سابق پاکستان در امریکا معتقد است که رویکرد سختی در قبال کشورش باید اتخاذ شود.

سلین در ادامه می‌نویسد: پاکستان خواستار پیروزی امریکا در افغانستان نیست زیرا افغانستان را من‌حیث کشور وابسته به خود می‌داند.

این در حالی است که تد پو و ریک نولان سناتورهای امریکایی چندی قبل خواسته بودند که جایگاه پاکستان من‌حیث حامی اصلی سازمان ناتو در منطقه لغو شود.

این جایگاه در زمان ریاست جمهوری جورج بوش در سال 2004 به پاکستان اعطا شده بود تا اسلام‌آباد را برای حمایت از امریکا در جنگ علیه طالبان و القاعده تشویق کند.

من‌حیث حامی اصلی ناتو در منطقه، پاکستان برای دریافت تجهیزات دفاعی اولویت داده شده است. همچنین این جایگاه به پاکستان اجازه تسریع روند فروش سلاح را می‌دهد و این کشور را برای استفاده از پلان تضمین وام امریکا واجد شرایط می‌کند.

این جایگاه همچنین پاکستان را قادر می‌سازد تا تجهیزات نظامی امریکا را ذخیره کند، در تحقیقات دفاعی و برنامه‌های توسعه‌ای استفاده کند و در صورت درخواست تسلیحات پیشرفته نظامی را خریداری کند.

سلین در ادامه یادداشت خود می‌نویسد: پاکستان این لطف امریکا را با اجازه ورود برخی گروه‌های تروریستی به پاکستان و تجدید قوا در خاک خود پاسخ می‌دهد.

وی نوشته که پاکستان همچنین از سال 2005 تا زمان مرگ بن لادن به دست نیروهای امریکایی، نقش میزبان و پشتیبان را ایفا می‌کرد. این حقایق و حضور دیگر گروه‌های افراط‌ گرا و تروریستی در پاکستان می‌تواند تعین این کشور من‌حیث کشور حامی تروریزم را توجیه کند.

سلین در ادامه از جدایی طلبان قومی من‌حیث بزرگترین نقطه ضعف بالقوه پاکستان یاد کرد.

به نوشته جنرال متقاعد امریکایی، پاکستان کشور منسجمی نیست و این کشور یک نهاد سیاسی ساختگی است که توسط انگلیس در زمان جدایی از هند به وجود آمده است. این کشور بر اساس ایدئولوژی اسلام بنا شده و از پنج قوم بنگالی، پنجابی، پشتون، سند و بلوچ تشکیل شده که هیچکدام از این اقوام رفتار مسالمت‌آمیزی با هم ندارند.

این مقام ارشد سابق اردوی امریکا در ادامه هشدار داد: اگر پاکستان به استفاده از گروه‌های تروریستی من‌حیث ابزار سیاست خارجی خود ادامه دهد، امریکا از جدایی‌طلبان قومی در پاکستان خاصتاً بلوچستان من‌حیث گزینه‌ای علیه اسلام‌آباد استفاده خواهد کرد.

گزینه دیگر که می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد به چالش کشیدن خط دیورند است. این خط سرحدی در سال 1896 توسط دیپلومات انگلیسی مورتیمر دیورند ترسیم شد.

سلین در ادامه مطرح کرد که ادغام زمین پشتون‌های پاکستان در خاک افغانستان می‌تواند از استفاده جمعیت پشتون کشور برای حمایت از طالبان جلوگیری کند.

جنرال متقاعد امریکایی در ادامه تصریح کرد: برنامه‌های تشویقی امریکا برای تغییر استراتیژی پاکستان موثر نبوده و زمان آن رسیده تا این کشور استراتیژی خود را در قبال این کشور تغییر دهد.

وی اظهار داشت: پاکستان پاسخ منفی نسبت به این رویکرد نشان خواهد داد، اما بدترین حالت ممکن نیز تنها نتیجه‌ای که اجتناب‌ناپذیر است را تسریع می‌کند.

این مقام ارشد اردوی امریکا در انتهای یادداشت خود نوشت: تصمیم‌گیری بسیار ساده است؛ یا باید قبول کنیم پاکستان باعث ادامه جنگ در افغانستان است و کاری در این باره انجام دهیم و یا همین حالا از افغانستان خارج شویم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار