افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 28 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

العوامیه؛ آزمایشگاه تسلیحات ممنوعۀ سعودی ها!

العوامیه

براساس گزارشات واصله از العوامیه ، نظامیان سعودی از سلاح‌های ممنوعه بین‌المللی علیه ساکنان بی‌دفاع این شهر استفاده کرده و جنایات تازه ای را مرتکب شده اند…

 

نظامیان عربستان سعودی که 17 روز است در حال تخریب و آتش‌زدن شهر العوامیه و قریه باستانی المسوره هستند، از سلاح‌های سنگین و مرمی‌های ممنوعه برای این ماموریت استفاده می‌کنند.

 

قریه المسوره، زادگاه شیخ نمر، روحانی مبارز عربستانی است که دولت او را به جرم اقدام علیه خاندان پادشاهی این کشور ماه جدی 1394 (2 جَنیوری 2016) اعدام کرد.

 

گزارش‌های واصله نشان می‌دهد، امضای قراردادهای تسلیحاتی متعدد از سوی عربستان با کشورهای مختلف، بر شدت توحش و حملات خشونت‌بار نظامیان سعودی در عوامیه افزوده است. علاوه بر سلاح‌های امریکایی، نظامیان سعودی از سلاح‌های بلجیمی و برخی تسلیحات که از بوسنیا و هرزگوین وارد شده، نیز استفاده می کنند.

 

برخی منابع آگاه به شبکه نبأ اعلام کردند که عربستان در عوامیه از سلاح‌های ساخت شرکت بلجیمی «میکار» وابسته به شرکت سامانه‌های دفاعی نیکستر فرانسه استفاده کرده است.

 

این در حالی است که از اهداف اعلامی این شرکت‌ها حمایت از حق باشنده گان در هر مُـلکی است. ریاض برای سرکوب مردم عوامیه، به این سلاح‌ها بسنده نکرده است و بر روی صندوق‌های مرمی‌ به جا مانده از سوی نظامیان سعودی در عوامیه، مشخص می‌شود که این مرمی‌ها از یک بندر در بوسنیا هرزگوین بارگیری شده است و بندری در جده منتقل شده است. به نظر می‌رسد که این مرمی‌ها برای سلاح غیرقانونی و ممنوعه M2 برونینگ مورد استفاده قرار گرفته است.

 

M2 برونینگ یک تیربار سنگین است که به نام اسطوره در میان تیربارها معروف شده است. پلان این اسلحه، جان برونینگ است که در اواخر جنگ جهانی اول آن را طراحی کرد. این تیربار از دهه 1920 تاکنون به طور گسترده‌ای مورد استفاده نیروهای مسلح امریکا در جنگ‌های جهانی دوم، جنگ کوریا، جنگ ویتنام، جنگ عراق و جنگ افغانستان قرار گرفته و هنوز هم تیربار سنگین اصلی کشورهای عضو ناتو و بسیاری از کشورهای دیگر دنیا است. در حال حاضر فابریکه های جنرال داینامیکس و یواس اوردننس سازنده ام2 برونینگ در امریکا هستند و شرکت بلجیمی فابریک ناسیونال نیز از دهه 19300 به تولید این تیربار اقدام می‌کند. از این سلاح در نقش‌های مختلفی از جمله سلاح پشتیبان پیاده‌نظام، موتردار موترهای زره‌پوش جنگی، سلاح کشتی‌ها و قایق‌ها، موتردار چرخبال ها و موتردار ضدهوایی استفاده می‌شود.

 

این سلاح به دلیل قدرت تخریب بالا، از سال 1980 در لست سلاح‌های ممنوعه بین‌المللی در سازمان ملل قرار گرفت اما نظامیان سعودی از آن علیه ساکنان قطیف و به طور مشخص مردم عوامیه استفاده می‌کنند.

 

پیش از این نیز رسانه‌ها اعلام کرده بودند که نیروهای سعودی درحملات خود به العوامیه از بم های ممنوعه آتش‌زای ناپالم استفاده کرده‌ا‌ند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار