افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 29 سپتامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

افغانستان؛ نبود بازسازی یا نابود سازی!

مردم کشورمان می گویند امنیت، زندگی بهتر و بازسازی – سه وعده اساسی که به آنها داده شده بود، هنوز بصورت عملی تحقق نیافته است. به باور بسیاری ها، مردم امید خود به توانایی های نیروهای پرقدرت ائتلاف بین المللی و قوت های مسلح افغانستان در مبارزه با طالبان و هراس افکنی را از دست می دهند.

به رغم توجه ویژۀ جامعۀ جهانی در تقویه و رشد کمی و کیفی نیرو های مسلح – اردو و پولیس افغانستان، نتایج آن کم نور و تشویش آور است.

یکی از دلایل اساسی عدم کسب توانایی حرفه یی آن بی توجهی به تداوم نقش فعال ساختار های تنظیمی و گروهی و تسلط دیدگاه های ایدئولوژیک در درون این نیرو ها می باشد.اصل سیاست زدایی در اردو و پولیس ضامن موفقیت آن است.

به اعتقاد افغانان، وضعیت امنیتی با توجه به گسترش سریع و روزافزون شورش ها در مناطق جنوبی و شرقی افغانستان، رو به وخامت بیشتر می رود.

افغانستان تاکنون فاقد نیروی هوایی و مدافعۀ هوایی است که خود عامل اساسی ناتوانی آن در واکنش سریع در مقابله و سرکوب مخالفان می باشد. ترانسپورت هوایی نیرو های مسلح افغانستان هنوز از جانب نیرو های ناتو و قوای ائتلاف بین المللی صورت می گیرد.

فرار از صفوف اردو و پولیس- با سلاح و بدون سلاح به مشکل بزرگ و غیر قابل مجاب تبدیل شده است.

فساد، بخصوص درمیان پولیس مانند بیماری جذام جان افغانان را می خورد.

به گمان اغلب مواد مخدر، یکی از دلایل عمدۀ ادامۀ ناامنی در افغانستان، بویژه در مناطقی که در آن موادمخدر تولید می شود، می باشد.

به رغم کمک های سرشار جامعه جهانی برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان، در تولید آن نه تنها کاهش دیده نمی شود بلکه افزایش چشمگیر و پرمنفعتی رونما گردیده است.

طبق گزارش دفتر ویژه ای سازمان ملل متحد در امور مواد مخدر بین المللی ، افغانستان همین اکنون بیشتر از ۹۲٪ مواد مخدر تمام جهان را تولید می کند. بیشتر از یک میلیون افغان، یعنی حدود ۳،۷ ٪ نفوس کشور به یکی از انواع مواد مخدر معتادند.

مواد مخدر افغانستان علاوه برایجاد و ثروت اندوزی گروهی از قدرتمندان مافیایی غیرقانونی در افغانستان، به بزرگ ترین و مطمئن ترین منبع تمویل تروریسم نیز تبدیل شده است. گسترده ترین شبکه های قاچاق مواد مخدر جهان از تجارت موادمخدر افغانستان سود می برند.

مبارزۀ واقعی با این پدیدۀ شوم و تباه کن، نیت و عمل صادقانه می خواهد.

به دور از انصاف خواهد بود هرگاه از نقش تعیین کنندۀ جامعۀ جهانی در بازسازی افغانستان چشم پوشی نمود.

تعهد جامعه جهانی برای بازسازی افغانستان – با همه کاستی هایش- ولو ادای مکلفیت های اخلاقی باشد و یا بخشی از برنامه های ستراتیژیک در این کشور و یا منطقه شمرده شود- برای افغانستان و افغانان قابل قدر است.

جامعه جهانی در کنفرانس بن همزمان با تشکیل دولت موقت وعده سپرد تا در بازسازی این کشور جنگ زده سهم خواهد گرفت.

تدویر کنفرانس های توکیو، برلین، لندن و پاریس به اشتراک بیشترین کشور های توانمند جهان – به شمول کشور های همسایه و سازمان های معتبر مالی بین المللی و تعهد حدود ۵۲ میلیارد  دلار ی وجوه مالی از جانب امدادگران، جدی بودن این تعهد را نشان داد.

بیشتر از یازده سال می شود که کشور ها و سازمان های بین المللی امدادگر مصروف بازسازی افغانستان اند. هرچند در پایان یازده سال این پروژه ناموفق و ناکام دیده می شود.

نحوۀ اجرا تخصیص، انتخاب پروژه، مراحل راه اندازی پروژه، خلاف انتظار از موثریت لازم برخوردار نیست

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار