افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 26 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

افشای سند دستور عربستان برای حمله با ۱۲۰ تن ماده منفجره به سوریه

عربستان

شبکه تلویزیونی المیادین از افشای سند محرمانه دستور مستقیم مسئولان سعودی برای حمله با ۱۲۰ تن ماده منفجره در هجدهم ماه مارچ سال ۲۰۱۳ عیسوی به دمشق خبر داد.

به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، سند محرمانه افشاشده آژانس امنیت ملی امریکا (NSA) حاکی است که شاهزادگان سعودی دستور حمله گسترده‌ای را داده‌اند که شهر دمشق در هجدهم ماه مارچ سال 2013 عیسوی شاهد آن بود.

براساس این سند که سایت اینترسپت نشر کرده است، شاهزاده سلمان بن سلطان جانشین وزیر دفاع وقت عربستان حدود 120 تن ماده منفجره و راکت برای عناصر مسلح در سوریه تأمین کرده و از آنها خواسته است تا آسمان دمشق را با فَیْر آتش خود روشن و میدان هوایی آن را با خاک یکسان کنند.

سایت اینترسپت آورده است: این سند نتیجه تلاش‌های آژانس امنیت ملی امریکا در رصد و زیر نظر گرفتن گروههای مسلح در سوریه است.

براساس این سند، در هجدهم ماه مارچ سال 2013 عیسوی، جمعی از عناصر مسلح سنگر گرفته و اهدافی در قلب شهر دمشق پایتخت سوریه را راکت‌باران کردند. این حمله عرض اندام آشکار نیروهای تحت بیرق اردوی آزاد سوریه بود.

این سایت براساس سند یادشده افزود: ارگ ریاست جمهوری، میدان هوایی دمشق و مجتمع امنیتی دولت سوریه هدف قرار گرفت و پیامی به این دولت بود که اردوی آزاد سوریه ــ بعد از دوسال اقدام علیه آن ــ سیطره خود را گسترش داده است.

سایت اینترسپت افزود: اما براساس این سند بسیار محرمانه که سایت اینترسپت از ادوارد اسنودن افسر سابق سازمان استخبارات امریکا دریافت کرد، ورای این حملات، نفوذ قدرتی خارجی نمایان شد زیرا دستور این حملات راکتی ــ به‌طور مستقیم ــ از سوی یکی از اعضای خاندان حاکم سعودی یعنی شاهزاده سلمان بن سلطان صادر شد.

تهیه‌کننده این راپور تصریح کرد: هدف از این حملات در آن زمان مشخص (18 ماه مارچ سال 2013)، جشن گرفتن دومین سالگرد آغاز (به‌زعم آنها) انقلاب سوریه بود.

سایت اینترسپت اشاره کرد: سعودیها همواره دل به سرنجونی بشار اسد رییس جمهور سوریه بسته بودند. شاهزاده سلمان یکی از مسئولان اساسی سعودی بود که جنگ در سوریه را دنبال می‌کرد. او این کار را از طریق یک مسئول بلندپایه استخباراتی قبل از ارتقای پست خود به جانشینی وزیر دفاع در سال 2013 عیسوی انجام می‌داد. این سند گوشه‌ای از چگونگی تحول جنگ را ارایه می‌دهد و عمق دست داشتن قدرت‌های خارجی در بخش‌هایی از اقدامات مسلحانه را به تصویر می‌کشد.

این سایت سپس تحلیل آرون لاند کارشناس امور سوریه درباره فایل‌های صوتی و تصویری را نشر کرد که گروهک‌های زیرمجموعه‌های اردوی آزاد سوریه را نشان می‌دهند. آرون لاند گفت: به نظر می‌رسد که چند گروهک (در حمله به دمشق) دست دارند که هریک از آنها خود را به‌عنوان یک گروهک زیرمجموعه اردوی آزاد معرفی می‌کند. به نظر می‌رسد که همه آنها با پشتیبان خود (اردوی آزاد) تماس می‌گیرند.

سایت اینترسپت تصریح کرد: گروهک‌های زیرمجموعه اردوی آزاد وابسته به جبهه مورد حمایت عربستان و اردن هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار