افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 19 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

اشرف غنی عرضه این کار را ندارد

در حالی که هنوز سرنوشت سی و یک نفر ربوده شده هزاره مشخص نیست، تفنگداران نقاب پوش ده مسافر دیگر هزاره را در ولایت غزنی ربودند. آنها نه نفر از آنها را رها کرده اند و یک نفر را با خود برده اند. انتقادها از سران حکومت و خاموشی در برابر این گروگان گیری ها بالا گرفته است اما اشرف غنی گفته است که دولت در تصمیم های خود قاطع و صریح عمل می کند وسکوت استراتژیک ما قدرت ما را در عمل نشان می دهد. اما سکوت حکومت در برابر این ربوده شدن ها چه پیامدی خواهد داشت؟

 

پرتو نادری استاد دانشگاه در برنامه «فراخبر» گفت: این حادثه ها، حادثه هایی بسیار تکان دهنده بود. این تکان دهنده است که از یک قوم خاص جست وجو می شود و افراد ربوده می شود. اگر حدس ها این باشد که این گروه طالبان هستند که این عملیات را انجام می دهند، طالبانی که در این روزها آمادگی صلح با افغانستان را دارند چنین پیام سیاهی را برای دولت نمی فرستند.

 

وی در ادامه عنوان کرد: تشویش من از این است که نکند برنامه های سیاه دیگری در افغانستان طرح ریزی شده باشد و این برنامه ها در حال رونمایی است. تا جایی که شنیده شده تا به حال هیچ سرنخی از آن سی و یک نفر ربوده شده قبل نیست و تا به حال خواسته ای هم از طرف ربایندگان مطرح نشده است که بدانیم آنها چه می خواهند. طالبان هم که هنوز مسوولیت آن را نپذیرفتند. نظر من این است که این کار برنامه ای است که هدف آن ایجاد تفرقه بین قومیت های مختلف است. در طول تاریخ با وجود بی عدالتی هایی که در حکومت های افغانستان وجود داشته، مردم با مصالحه و مسالمت کنار یکدیگر زندگی می کردند.

 

نادری باانتقاد از سکوت دولت در برابر این حادثه گفت: این گروه رباینده می تواند، طالبان باشد، داعش باشد، گروهی انتقام جو یا دزدان محلی باشد، هر چیزی می تواند باشد. دولت نباید در این رابطه سکوت کند. دفاع از حقوق شهروندان وظیفه دولت است. دولت گفته است که ما سکوت استراتژیک کرده ایم اما کار می کنیم. کاش حداقل اشاره ای می کرد که در حال انجام چه کاری است.

 

استاد دانشگاه عکس العمل دولت و خاموشی اش را در قبال این حادثه مشکوک دانشته و افزود: شش ماه از آغاز حکومت می گذرد و دو رهبر حتی هنوز کابینه خود را نساخته است. احساس می شود که در پشت پرده برنامه هایی وجود دارد که نه می خواهند ملت را در جریان بگذارند و نه درست کار کنند. این حدس ها و گمانه ها می رود که حتی اگر حکومت نخواهد که دولت را طالبانیزه کند وضعیت فعلی کشور باعث می شود که طالبان نفوذ بیشتری پیدا کنند.

 

وی در پایان گفت: حالا که دولت در رابطه با این افراد ربوده شده کاری نمی کند حدس ها بر این می رود که شاید اشرف غنی عرضه این کار را ندارد. حتی نمی تواند این را بیان کند که من کاری نمی توانم و خودتان بروید اقدامی کنید. امیدوار هستم که مردم از اقوام مختلف جمع شوند و جرگه ای بسازند و راه حل انسانی برای این موضوع پیدا کنند. این حادثه ای است که ابعاد آن می تواند بسیار گسترده شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار