افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 31 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

اشتاین مایر: تاشکند پلی مهم بین آسیا و اروپا است

وزیر امور خارجه جرمنی گفت: آسیای مرکزی یک منطقه راهبردی مهم از لحاظ سیاسی، اقتصادی و امنیتی است.

 

«فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر امور خارجه جرمنی و رییس فعلی سازمان امنیت و همکاری اروپا گفت: آسیای مرکزی یک منطقه راهبردی مهم از لحاظ سیاسی، اقتصادی و امنیتی است.

 

وزیر امور خارجه جرمنی در جمع نماینده گان رسانه‌های گروهی خارجی و داخلی ازبکستان افزود: آسیای مرکزی منطقه ای استراتژیک است که هر کشور و قدرتی با حضور در آن به فکر منافع خود است.

 

رییس فعلی سازمان امنیت و همکاری اروپا اظهار داشت: ازبکستان از لحاظ جایگاه جغرافیایی و دارا بودن بیشترین تعداد جمعیت در بین کشورهای آسیای مرکزی از نقش کلیدی برخوردار است.

 

«فرانک والتر اشتاین مایر» یادآور شد: 14 سال است ما در این منطقه حضور داریم و با تروریزم و افراطگرایی بین المللی از جمله در افغانستان مبارزه می کنیم و هدف ما صلح و ثبات در افغانستان می باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: «برلین» در این زمینه از تلاش‌های تاشکند و از همکاری‌های نزدیک این کشور به خصوص در اختیار قرار دادن میدان هوایی «ترمذ» برای نیروهای نظامی جرمنی قدردانی می کند.

 

وزیر امور خارجه جرمنی تاکید کرد: البته حضور نیروهای خارجی در افغانستان برای تامین صلح و ثبات و امنیت در این کشور کافی نیست. در این ابعاد دولت افغانستان باید مسولیت اساسی در تامین صلح، ثبات و امنیت در این کشور را برعهده گیرد.

 

وی ادامه داد: ما از گفت وگوهای آغاز شده بین افغانستان و پاکستان و اشتراک کشورهای دیگر برای برقراری ثبات در این کشور استقبال می کنیم.

 

وزیر امور خارجه جرمنی افزود: ازبکستان نیز من‌حیث همسایه شمالی افغانستان خواستار برقراری صلح، ثبات و امنیت در این کشور است.

 

وی با اشاره به دیدارهای خود با «اسلام کریم‌اف» رییس جمهور و «عبدالعزیز کامل‌اف» وزیر امور خارجه ازبکستان نیز گفت: ما در این دیدارها مسایل مختلفی از جمله تهدیدات افراط گرایی در خاورمیانه، ادامه جنگ در عراق و سوریه‌ و سرایت افراط گرایی به منطقه آسیای مرکزی گفت و گو کردیم.

 

«فرانک والتر اشتاین مایر» در پایان با اشاره به همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی 2 کشور اظهار داشت: جرمنی طی 15 سال گذشته بیش از 784 ملیون دالر در اقتصاد ازبکستان سرمایه گذاری‌ کرده است.

 

وی افزود: هم اکنون در ازبکستان 113 شرکت جرمنی با اشتراک سرمایه سرمایه گذاران جرمنی از جمله 27 شرکت با صد فیصد سرمایه سرمایه گذاران جرمنی فعالیت می‌کنند و ما خواستار گسترش بیش از پیش همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی با ازبکستان هستیم. چون تاشکند پلی مهم بین آسیا و اروپا است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار