افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 7 می , 2017 لینک کوتاه خبر :

اسناد بی کفایتی‌ های بن سلمان فاش شد!

بن سلمان

روزنامه لبنانی الاخبار در یادداشتی از بی کفایتی‌های جانشین ولی‌عهد عربستان که خود را شاه آینده کشورش می‌بیند، پرده برداشت.

 

وزیر دفاع عربستان بیشتر سرگرم سرمایه‌گذاری و امور اقتصادی است. قومندانان درستیزوالی اردوی ملی از او که وزیر دفاع است نارضایتی دارند و می‌گویند روحیه نظامیان در جبهه یمن فروپاشیده است.

 

مصاحبه تلویزیونی محمد بن سلمان جانشین ولی‌عهد عربستان سعودی و وزیر دفاع این کشور، بازتاب‌های زیادی در رسانه‌های عربی مختلف به همراه داشت.

 

برخی مانند عبدالباری عطوان سردبیر رأی الیوم این گفت‌وگوی تلویزیونی را یکی از مهمترین مصاحبه‌های تاریخ تلویزیون عربستان سعودی می‌دانند. البته نه به دلیل اطلاعاتی که وی در این پرسش‌ و پاسخ‌ها ارایه کرد، بلکه به دلیل آنکه، محمد بن سلمان در این مصاحبه من‌حیث وزیر دفاع یا جانشین ولی‌عهد ظاهرا نشد بلکه مانند یک پادشاه سخن گفت و این مصاحبه از تمامی شبکه‌های تلویزیونی دولتی و خصوصی عربستان پخش شد.

برخی رسانه‌ها نیز از ساده و کلیشه‌ای بودن سوالات و نمایشی بودن این گفت‌وگو گلایه کردند.

برخی خبرنگاران نیز اظهارات محمد‌بن سلمان درباره مصر را این‌گونه تفسیر کردند که وی برای خوش‌آمد دونالد ترمپ و السیسی این چنین به اخوان‌المسلمین تاخته است.

روزنامه لبنانی الاخبار نیز در یادداشتی به بررسی این گفت‌وگوی خبری پرداخت و از بی کفایتی‌های جانشین ولی‌عهد عربستان که خود را شاه آینده کشورش می‌بیند، پرده برداشت.

متن این یادداشت در ادامه می‌آید:

علت تخصیص دوماه معاش رایگان به نظامیان جبهه یمن

ده روز پیش از مصاحبه محمد بن سلمان، یعنی در ۲۲ آوریل گذشته، ملک سلمان دستور داد تا دو ماه معاش من‌حیث پاداش به تمام نیروهای نظامی حاضر در خطوط مقدم جبهه‌های جنگ در یمن و کارمندان وزارت‌خانه‌های کشور و دفاع و گارد ملی پرداخت شود. آژانس خبررسانی رسمی عربستان سعودی نیز این خبر را نشر کرد. شاه عربستان این دستور را همزمان با مجموعه دستوراتی که به موجب آن، اختیار پست‌های کلیدی دولت را در دست می‌گرفت، صادر کرد. مجموعه دستوراتی که به نوعی زمینه‌ساز پادشاهی پسرش و دور کردن محمد بن نایف ولی‌عهد کنونی عربستان از سلطنت بود.

تصمیم پرداخت پاداش به نیروهای نظامی حاضر در جنگ یمن، جدید نبود. ملک سلمان در اواخر آگست گذشته نیز، چنین دستوری صادر کرده بود… اما سوال اینجاست که چرا شاه عربستان و پسرش، اینچنین به عساکرشان پول می‌دهند با وجود آنکه می‌دانند که نیروهای مسلح مذکور، هیچ دستاورد قابل ملاحظه‌ای طی دو سال گذشته نداشته‌اند. این در حالی است که محمد به سلمان ادعا می کند که اگر ریاض بخواهد می‌تواند به سرعت تکلیف جنگ یمن را یکسره کند.

برخی معتقدند که با توجه به مشکلات فراوان در پیکره بخش‌های نظامی عربستان و پیامدهای منفی آن، این لطف‌های شاه سعودی یک ضرورت برای اوست. وی تلاش می کند با پرداخت معاش و پاداش‌های اضافی، نظامیان را راضی نگه دارد و بر روی شکست آنها سرپوش بگذارد. اما مشکل اینجاست که بعد دیگری از این مشکل رو می‌نماید.

عبدالواحد بن عبدالمحسن العریمة الحربی افسری که از اردوی عربستان جدا شده و به جرمنی رفته است، به الاخبار گفت: روحیه عساکر سعودی از ماه چهارم حمله به یمن ضعیف شد.

وی که از اوایل سال جاری به جرمنی پناهنده شده، زمانی مدیر دفتر سرلوا علی بن سعد آل مرعی رییس هیئت مدیره نیروهای مسلح در وزارت دفاع بود. آل مرعی مسئول مستقیم اداره امور نیروهای مسلح آنها بود و در دفتر او تمامی راپور‌های مربوط به مشکلات نیروهای نظامی وزارت دفاع وجود داشت.

الحربی به دلیل شغلی که داشت از اطلاعات حساس در برخی راپور‌ها که به دفتر سرلوا آل مرعی می‌رسید، خبردار می‌شد.

وی در این‌باره می‌گوید: روحیه نیروهای حاضر در جنگ یمن پس از کاهش معاشات بدتر شد. به طوری که طی ۳ ماه اخیر در سال ۲۰۱۶، ۷ تلگراف از سرحدات جنوبی واصل شد که در آنها افسران عالی‌رتبه اعلام کرده بود که روحیه نظامیان بسیار پایین است. اما محمد بن سلمان به هیچ یک از این راپور‌ها توجهی نکرد و تنها گفت: من هیچ نظامی نمی‌بینم که جلوی در دفترم در محله ناصریه در ریاض ایستاده باشد. پس از این پاسخ، یک هیئت از قومندانان یگان‌های نظامی در ستاد کل ارتش عربستان نزد پسر شاه رفتند تا به او بگویند که روحیه اردوی ملی کاملا ضعیف شده است. اما پسر شاه باز از آنها خواست که صبر کنند.

 

فرار بیش از ۶۰ نظامی طی سه ماه گذشته

 

الحربی در ادامه افزود: در پی این واکنش، نافرمانی‌ها شروع شد و شماری از عساکر در سرحدات جنوبی ناپدید شدند. این مسئله باعث شد که قومندانان نظامی، سراغ نیروهای مفقود شده خود را از طرف یمنی بگیرند. اما پس از آنکه از طریق میانجیگران متوجه شدند که این عساکر از سوی یمنی‌ها نیز به گروگان گرفته نشده‌اند، عملیات جستجوی ویژه آغاز شد و تمام مناطق نزدیک به جبهه‌های سرحدی مورد جستجو قرار گرفت اما هیچ اثری از این عساکر نبود. تا اینکه سرانجام مشخص شد، این نظامیان از جبهه‌های جنگ فرار کرده‌اند و چه به خارج از عربستان گریخته‌اند و چه به طور محرمانه به زمین‌های زراعت خانواده‌هایشان پناه برده‌اند و از انظار مخفی شده‌اند.

این نظامی پناهنده در جرمنی گفت که وی می‌تواند ثابت کند که ۳ ماه پیش از خروجش از وزارت دفاع، ۶۲ نظامی عربستان از جنگ یمن فرار کرده‌اند که پولیس از یافتن آنها عاجز شده است. این ضعیف شدن روحیه عساکر سعودی و خودداری آنها از جنگ بارها به گونه دیگری نیز نمود داشته است.برخی از قومندانان نظامی تاکید کرده‌اند که عساکر سعودی خود موترهای نظامیشان را به آتش می‌کشند و با این وجود بازخواست نمی‌شوند یا مثلا در پایگاه‌های و مکان‌های حضورشان چراغ سبز نشان می‌دهند تا از سوی طرف یمنی، هدف توپخانه‌ای قرار گیرند.

 

بیش از ۴ هزار سعودی و نظامی از خلیج فارس کشته شده‌اند

 

از آنجا که الحربی در جریان راپور‌های افسران مسئول در جبهه‌های جنگ یمن قرار داشت، می‌گوید: هیئتی که وی در آن خدمت می‌کرد، کشته شدن ۴ هزار و ۷۰۰ نظامی سعودی و غیر سعودی را ثبت کرده است و درخواست‌هایی نیز دریافت کرده که طی آن، شماری از نظامیان به بهانه مشکلات روحی و داشتن اضطراب، خواستار استعفاء شده‌اند.

این افسر مستعفی عربستان سعودی، می‌گوید: پیش از خروجش از اردوی ملی، شمار این درخواست‌ها بالا رفته بود و حتی نزدیک به دو هزار نظامی به شفاخانه‌های روانی برای تداوی مراجعه کردند. این مسئله موجب شد که هیئت مدیره لوی درستیز اردوی ملی با این درخواست‌های استعفا مخالفت کند و صرفا آنها را تحت تداوی قرار دهد.

وی تاکید کرد: محمد سلمان به ندرت در دفترش در وزارت دفاع حاضر می‌شود. وی ترجیح می‌دهد که امور اقتصادی، بورس، سهام، و قیمت تیل را پیگیری کند و به جای خود، رییس دفتر کنونی اش محمد آل الشیخ و پیش از او فهد العیسی را مسئول پیشبرد امور وزارت دفاع و دادن خط مشی به لوی درستیز اردوی ملی کرده بود. به همین دلیل نیز اغلب افسران عالی‌رتبه عربستان از محمد بن سلمان عصبانی و ناراضی‌اند زیرا وی را شخصی می‌بینند که در اداره امور وزارتخانه‌اش بی‌مبالات است. آنها از اینکه دستورات و بخشنامه‌های وزارت دفاع با امضای رییس دفتر وزیر دفاع به دفاترشان می‌رسد، ناراحتند.

الحربی در ادامه این اظهاراتش به یک ماجرا که در دفتر یکی از دگَروال‌ها در تعمیر وزارت دفاع شاهد آن بود، اشاره می‌کند و می‌گوید: در دفتر او بودم که یک نظامی نامه‌ای را از دفتر وزیر دفاع برای او آورد و پس از آنکه این دگَروال متوجه شد که این نامه امضای رییس دفتر وزیر دفاع را دارد، به آن نظامی گفت: بده تا ببینم… این بچه ما را کشت.

این افسر پناهنده سعودی که منشی ویژه دو سرلوا و یک تورن جنرال در وزارت دفاع عربستان بوده، می‌گوید: پسر سلمان سیاست سرسختانه‌ای در اعتراف به شکست دارد. نه نیروهای مسلح تحت فرمانش، نه مزدورانی که از سودان و سایر کشورها اجیر کرده و نه پرداخت معاشات و پاداشهای متعدد به آنها، نتوانست هیچ دستاورد و پیروزی‌ای برای او در جنگ یمن بیاورد. او این حقیقت را خوب می‌داند اما تلاش می‌کند تا به هر طریقی که می‌شود، از باتلاق یمن خارج شود. لذا حتی اگر این خروج از باتلاق صرفا یک پیروزی رسانه‌ای باشد، به آن چنگ می‌زند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار