افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 12 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

استاد پوهنتون الازهر: جهان اسلام به مسئولیت خود برای نجات فلسطین عمل کند

الازهر

استاد اقتصاد و سیاست پوهنتون الازهر معتقد است که مسئله فلسطین مرتبط به گروه و یا جغرافیه ی خاصی نیست و همه مسلمانان جهان باید خود را در قبال مسئله فلسطین و مسجد الاقصی مسئول بدانند.

محمود شریف استاد پوهنتون الازهر روز گذشته گفت: از جمله عواملی که می تواند به مسئله فلسطین کمک کند، اتحاد مسلمانان جهان با یکدیگر است. مسلمانان باید با یکدیگر اتحاد داشته باشند، تا از نیروی خود در مبارزه علیه استعمارگران و اشغالگران استفاده کنند.

وی تاکید کرد که این مبارزه تنها محدود به فلسطینی ها نیست و برای همه مسلمانان جهان اهمیت دارد. از اینرو باید به مسئولیت ها و وظایف خود در این مورد عمل کنند.

محمود شریف استاد سیاست و اقتصاد پوهنتون الازهر که به منظور اشتراک در کنفرانسی با محوریت فلسطین و آزادی مسجد الاقصی به مالزیا سفر کرده بود، افزود: برگزاری این قبیل کنفرانس ها در یک کشور اسلامی غیرعربی اهمیت دارد و نشان دهنده حمایت از مردم فلسطین در سایر کشورهای اسلامی است.

به اعتقاد وی، مسلمانان غیرعربی در مورد مذهب خود احساس مسئولیت می کنند و مصمم به پایان دادن به اشغال فلسطین و آزادی مسجد الاقصی هستند.

این استاد پوهنتون الازهر همچنین خاطرنشان کرد: نیاز است که طرزالعمل هایی که در نشست های مختلف مطرح می شود تا حد امکان جنبه عملیاتی پیدا کند و فراتر از شعار باشد تا بتواند به صورت واقعی به مردم فلسطین کمک کند.

وی گفت که همه مسلمانان باید بدانند که مسئله فلسطین و مسجد الاقصی مرتبط به یک گروه یا منطقه جغرافیه ی خاصی نیست، بلکه یک مسئله جهانی است که همه مسلمانان را شامل می شود. از اینرو مسلمانان باید برای حفظ شان و هویت خود با پیروزی در این میدان نشان دهند که غرب نمی تواند سیاست های سلطه طلبانه خود را بر آنها اعمال کند.

محمود شریف راه پیروزی بر استعمارگران را داشتن داشتن پلان جهانی برای کمک به مردم فلسطین دانست و گفت که از طریق اتحاد می تواند به پلانی دست یافت که در آن منافع جهان اسلام مورد تاکید قرار داده شود.

وی تاکید کرد که ما باید در نقش کشورها برای کمک به مردم فلسطین بین دولت ها و ملت ها تمایز قایل شویم. زیرا سازمان های مختلف نگاهها و منافع خاص خود را دارند. اقدامات مردمی باید تشویق شود زیرا تاثیرگذاری آن نسبت به اقدام دولت ها می تواند بیشتر باشد.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار