افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 18 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

از کرزی باید حق خود را به زور گرفت نه با چاپلوسی!!

کسانی که در نظام آقای کرزی وزیر و وکیل هستند همه از ولایات کنر، جلال آباد و میدان وردک هستند نه از جای دیگر، آیا تنها مادران، در این شهرها وزیر و وکیل می زایند؟
دولت مشارکتی کرزی تنها بین چند خاندان مفسد تقسیم شده است نه همه مردم.

احمد سعیدی آگاه امور سیاسی در باره مشوره هایی که در نشستی به منظور راهکارهای مبارزه بافساد، به آقای لودین رییس نهاد مبارزه با فساد داده است، گفت: آقای لودین در این نشست پرونده هایی را در اختیار ما قرار داد که از مطالعه آنها موی در سر آدم ایستاد می شود که چقدر در این کشور اختلاس و فساد وجود دارد که اصلا بررسی نمی شود.

آقای سعیدی گفت: آقای لودین در بحث خود بعضی از دستاورد های نهاد مبارزه با فساد را اینگونه بیان کرد که اداره ما 175 میلیون افغانی را از هتل کابل سرینا که خورده شده بود بدست آورد اما نام کسی که این کار را کرده نگفتند همچنان آنها نگفتند که 670 هزار و 986 افغانی از شرکت های آیسف بدست آوردیم که اینها غصب شده بودند و ….

بسیاری از این موارد که نهاد آقای لودین پیگیری و به دست آوردند اصلا مورد بررسی قرار نگرفته است از طرف حکومت.
در حال حاضر 150 پروند تحت دوران که تا هنوز به دادستانی کل روان نکردیم و 119 پرونده که به دادستانی فرستادیم و دادستانی اصلا بررسی نکرده و ما 14 نفر را به جرم رشوه گرفتیم که اکثریت آنها بعد از گرفتاری رها شدند.

وی افزود: دستاوردهای دیگری هم داشتند اما مشکل اینجا بود که نام مفسدین را نگرفتند که ما مشکوک شدیم آیا واقعی است یا نه تنها روی کاغذ.
ما در این نشست اسنادی را به دست آوردیم که آدم شگفت زده می شود مثلا در طی این در چند سال اخیر در ولایت کابل 116089 جریب زمین توسط 381 نفر غصب شده و در پروان 42344 جریب زمین توسط 45 نفر و در بامیان، میدان وردک، و ….

در سال90، چهار میلیون و یکصد و شصت و چهار هزار و نهصد و شصت جریب زمین توسط 18 هزار421 نفر و امسال یعنی همین چند ماه این ترقی بیشتر شده و 4 میلیون ،106 هزار ، 615 جریب زمین غصب شده توسط 18هزار و 21 نفر .

آیا مبارزه با فساد واقعا وجو دارد و یا تنها شعار است؟
آقای سعیدی گفت: همین که جناب کرزی 11نهاد مبارزه با فساد ایجاد کرده یعنی خاک به چشم مردم زدن، تا نتایج آن به دست نیاید.

آیا آقای لودین در کار خود صداقت دارد؟ سعیدی: من در نشست بسیار دلم برای آقای لودین سوخت وقتی وارد شد دو تا کنول سرم به دستش بند بود و بسیار مایوس بود و می گفت ما این پیشنهادها را کردیم و کسی بررسی نکرده است.
آقای لودین برخلاف آنچه که گفته من از برکنار شدن از سمت خودم نمی ترسم خیلی می ترسد چون من هرچه از او پرسیدم که آیا پولهایی که کرزی از کشورهای همسایه می گیرد و خودش هم اعتراف می کند، خیانت به وطن است یا نه؟ آقای لودین هیچ پاسخی نداد به من و سرش را به زیر انداخت.

من، منحیث یک افغانستانی نگران هستم برای این حکومت. فساد در تفکر فساد است یعنی:
1. کسانی که می خواهند مبارزه با فساد کنند در تفکر خود فاسد هستند.
2. ما نباید فراموش کنیم که با تفکر فاسد نمی شود با فساد مبارزه کرد.

چیزی که درد آور است ، این است که دولتی را که رهبری اش را آقای حامد کرزی دارد، یک دولت فاسد است که یک شرکت سهامی است که عده ای بدون اینکه سهم بپردازند به وزارت و سفارت شریک شدند و کس به کس پاسخگو نیست.
بنابر این اگر رییس جمهور دلش برای ملت و مردم می سوزد همین لحظه محکمه اختصاصی به راه بیاندازد و مفسد ها را محاکمه کند از سر تا پا، تا مردم افغانستان بدانند که رییس جمهور مبارزه با فساد می کند وگرنه مردم باید بدانند که تعهد توکیو و شیکاگو و… تشریفاتی و دروغ است.

وی افزود: یک سال قبل من به پارلمان آفریقای جنوبی رفته بودم و گفتم افغانستان یک حکومت دموکرات است و باور دارد بر اعتقادات مردم و آنها گفتند دولت دموکرات دولتی است که مردم اگر انتقادی دارند در جهت اصلاحش بکوشد ولی دولت شما هرچقد خیره سری می کنید به حرف شما گوش نمی دهد.
به حرف های آقای لودین اگر گوش دهید می بینید در این کشور هیچ کس صادق نیست و همه خائن هستند از الف تا ی.
بعضی کسانی هستند در این حکومت که از چند جا معاش می گیرند.

در ارتباط سهم، این دولت یک دولت مشارکتی است اما بین چند خاندان فاسد نه بین همه مردم.
مثلا من از ولایت غور هستم که در آنجا صدها و هزارن نفر داکتری و ماستری دارند لیسانس که جای خود را دارد اما در تمام نظام کرزی ما یک رییس داریم از این شهر که او هم رییس تنظیف است و شهر را پاک می کند.
از همین ولایت ما، یک رییس و یا یک مدیر عادی در این نظام نیست اما از میدان وردک، جلال آباد و کنر همه مادرهایشان وزیر و وکیل می زایند؟
بنابر این ما باید از این حکومت حق خود را به زور بگیریم نه با چاپلوسی!!

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار