افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 25 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

اروپا باید سریع و قاطع ازمظلومان میانمار دفاع کند

یورگن تودن هوفر

یک کارشناس و روزنامه نگار معروف جرمن از غرب و خاصتاً اروپا خواست که برای دفاع از مظلومان میانمار وارد عمل شوند.

یورگن تودن هوفر کارشناس و روزنامه نگار معروف جرمن و از سیاستمداران سابق حزب دموکرات عیسوی جرمنی در گفت‌وگویی با روزنامه فرانکفورتر روند شای، به اوضاع بد و فاجعه بار اقلیت روهینگیا در میانمار پرداخته و در بخشی از این گفتگو اظهار داشت: ما از بنگله دیش دودهای غلیظی را می دیدیم که به آسمان می رفت. اما من می خواستم خودم شاهد اذیت و آزار روهینگیایی ها در میانمار باشم. در روزهای اخیر ما توانستیم از سرحدات میانمار عبور کرده و وارد یکی از قریه های آن شویم. آن جا همه چیز سوزانده شده بود، خانه ها، درختان و زمین ها و احتمالا انسان ها دیگر نتوانند به این مناطق بازگردند. زنده گی آن ها نابود شده بود. وضاحت است که نیروهای امنیتی میانمار با خشونت بالایی علیه روهینگیای ها رفتار می کنند.

وی افزود: من در شفاخانه ها اطفالی را دیدم که مورد اصابت مرمی قرار گرفته بودند. یک دختر 6 ساله را دیدم که پایش از کمر تا زانو زخم سوختگی شدیدی داشت. زنان مورد تجاوز قرار گرفته بودند. راپور هایی که پناهنده گان روهینگیایی در این باره به ما دادند بسیار تلخ بود. به اعتقاد من همه چیز به یک پاکسازی برنامه ریزی شده قومی علیه روهینگیایی ها اشاره دارد.

این کارشناس برجسته جرمن در بخش دیگری از این گفتگو در این باره که این خشونت ها چگونه می تواند متوقف شود گفت: در همه جای دنیا این اتفاقات وحشتناک می افتد. اما اینکه نابودی یک گروه بومی در دوره ما بدون اینکه جامعه بین المللی واکنشی نشان دهد هنوز ممکن است غیر قابل درک است. من نمی فهمم چرا سیاستمداران اروپایی فشاری وارد نمی کنند. دولت غیر نظامی میانمار حداقل در معرض شکست قرار دارد. رهبر دولت میانمار من‌حیث برنده جایزه صلح نوبل در شرایط دشواری قرار دارد. نفوذ وی بر ارتش محدود است. با این حال باید غرب و یا حداقل اروپا هم برای دولت میانمار و هم ارتش این مسئله را آشکار کند که اگر این گونه اقدامات خاتمه نیابد و اگر روهینگیایی ها نتوانند به کشور خود بازگردند و حقوق برابری را دریافت کنند هیچ گونه پلان ادغام و روابط اقتصادی با این کشور وجود نخواهد داشت.

وی در ادامه گفت: ارتش میانمار ارزش زیادی برای روابط خوب اقتصادی با جرمنی قائل است. همچنین دولت جرمنی این امکان را دارد که فشار سیاسی وارد کند و من این را وظیفه برلین می دانم در صورتی که مسئله حقوق بشر برای آن جدی است.

تودن هوفر در ادامه گفت: تنها در سال های اخیر حدود 20 عملیات نظامی کلان علیه روهینگیایی ها وجود داشته است که اکثر آن ها بدون هیچ اقدام تحریک آمیز از طرف روهینگیایی ها بوده است. البته مقاومت هایی وجود داشته است.

تودن هوفر همچنین به تلفات بسیار بالا و آواره گی روهینگیایی ها به علت اقدامات ارتش علیه این گروه اشاره کرده و در ادامه نوشت: ما باید دخالت کنیم. من از بسیاری رسانه ها همچنین در جرمنی که درباره شرایط روهینگیایی ها راپور می دهند قدردانی می کنم. اما جرمنی و اروپا باید بدون شرط همچنین از نظر سیاسی و بدون اینکه منافع اقتصادی مد نظرشان باشند فعال شوند. سیاست حقوق بشر تنها زمانی معتبر است که ما به انسانها همچنین خارج از منافع شخصی و ملی خود کمک کنیم. اروپا باید سریع و قاطع وارد عمل شود.

وی درباره شرایط پناهنده گان روهینگیایی در بنگله دیش و امید آن ها به آینده نیز گفت: تقریبا همه پناهنده گان می گویند که آن ها اگر در کشورشان حقوق برابر و امنیت داشته باشند می خواهند برگردند. اما در غیر این صورت نمی توانند و نمی خواهند که برگردند.

تودن هوفر در این راستا به سخنان یک پناهنده زن 20 ساله روهینگیایی اشاره کرد که یک دختر کوچک داشت و همسر خود را از دست داده بود. وی گفت در اینجا کسی هیچ رویایی ندارد. وی گفت آرزو می کند که دخترش چیزی برای خوردن و پوشیدن داشته باشد و کمی هم امنیت خواست او بود بیشتر نه. این همه چیزی بود که وی آرزو می کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار