افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 27 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

اروپایی ها به شباهت رژیم صهیونیستی و داعش پی بردند!

یوری ساویر

«یوری ساویر» قائم‌مقام سابق وزارت خارجه رژیم صهیونیستی و دیپلومات کهنه‌کار این رژیم به یکی از معاونان «فدریکا موگرینی» هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت رفتارهای حکومت اسراییل و جو حاکم بر موسسات دینی رسمی تا حد زیادی به رفتارها و مواضع داعش شبیه است.

وی افزود: اروپایی‌ها نارضایتی خود از انتخاب «ایال کریم» من‌حیث خاخام اردوی ملی را اعلام کرده‌اند؛ خاخامی که تجاوز به زنان دشمن در خلال جنگ را جایز می‌داند. تفاوت میان این اظهارات و اظهارات عناصر داعش چیست؟

ساویر در ادامه گفت: اروپایی‌ها از ایجاد و تصویب قانون «ملیت» توسط «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسراییل بسیار خشمگین هستند، قانونی که وضعیت یهودیان را به «باشنده گان اسراییل» اعتلا می‌دهد (تبدیل می‌کند).

این دیپلومات کهنه‌کاری اسراییلی تصریح کرد: اروپایی‌ها تعدادی از قوانین نژادپرستانه و در مقدمه آن قانونی که لغو عضویت نماینده گان عرب در کنست را در صورت تحریک علیه ایتلاف حکومتی مطرح می‌کند،‌ بررسی کرده‌اند؛ اروپایی‌ها همچنین سقوط ارزش‌های دموکراتیک در اسراییل و خفقان جامعه مدنی را رصد کرده‌اند.

ساویر افزود: اظهارات و مواضع برخی وزرای اسراییلی خاصتاً «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ ، «تیلالی بنت» وزیر معارف و «مری ریگف» وزیر فرهنگ حساست اروپایی‌ها را برانگیخته است و اتحادیه اروپا در حال آماده کردن لستی از گام‌هاست که اسراییل باید برای اصلاح نظام دموکراتیک خود آن را انجام دهد و این لست پس از آماده شدن تحویل نتانیاهو داده خواهد شد.

در همین زمینه «یسرائیل هارئیل» رییس سابق شورای شهرک‌سازی اسراییلی در کرانه باختری اخیرا هشدار داد مراجع دینی یهودی از خلال تحریک به قتل و صدور فتواهایی که این روش را حمایت می‌کند، بر شیوه داعش گام برمی‌دارند.

در مقاله‌ای که از وی در روزنامه «هاآرتص» نشر شد، آمده بود فتواهایی که اخیرا خاخام‌ها صادر کرده‌اند چوکات فقهی برای تشویق به عملیات تروریستی علیه فلسطینی‌ها را فراهم کرده است؛ من‌حیث مثال عده‌ای از خاخام‌ها به ریاست «اسحاق گزنبرگ» که از بارزترین مراجع دینی صهیونیستی است سوزاندن خانواده «الدوابشه» حدود یک سال پیش را اجرای واجبات شریعت یهودی اعلام کردند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار