افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 21 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

اردوي وابسته ؛ اردوي ناكارآمد

فيصلۀ كنفرانس بن 2001 تشكيل اردوي ملي با 70 هزار نيرو را براي ايجاد ثبات و امنيت در افغانستان پيشنهاد داده بود، اما يك دهه پس از اين فيصله قواي نظامي كشور به بيش از 180 هزار نيرو رسيده است ، اما اثر و خبري از امنيت در افغانستان نيست.

در چنين شرايطي  در هفتم سرطان سال روان، جنرال ظاهر عظيمي سخنگوي وزارت دفاع ملي، در نشست خبري خاطر نشان ساخت كه نيروهاي اردوي ملي در عمليات ها، هنوزهم ٥٠ درصد به نحوي متكي به قواي بين المللي مي باشند و تلاش جريان دارد تا اردوي ملي، بتواند تاپايان سال ٢٠١٣ ميلادي، تمام عمليات ها را به شكل مستقلانه انجام بدهند.

وابستگي اردوي ملي به قواي بين المللي در شرايطي كه دومين مرحلۀ انتقال مسئوليت تامين امنيت ولايات از نيروهاي خارجي به دولت افغانستان در حال اجرا مي باشد ، بيانگر چالش¬هاي بزرگ و عميق امنيتي در كشور مي باشد. گروه بين المللي بحران در گزارشي  مربوط به توانايي هاي اردوي افغانستان كه در مي 2010 منتشر كرده بود به ضعف و كاستي هاي فراواني اشاره نمود كه مانع شكل گيري اردوي قدرتمند در افغانستان مي گردد. مطابق اين گزارش با وجود آنكه ميلياردها دالر سرمايه بين المللي مصرف گرديده است اما پاليسي هاي نادرست جلب و جذب، نگهداري، اكمالات، تعليم و تربيه و تجهيزات ناكافي، و همچنين  رهبري نامناسب، توانايي رزمي اردو را تضعيف نموده است.
تأكيد آمريكا بر گسترش سريع كمي اردو جهت مبارزه در برابر تهديدات رو به افزايش شورشيان ، از يك سو مأموريت آموزشي ناتو را از لحاظ منابع تحت فشار قرار داده است  و از جانب ديگر ظرفيت رهبري افغانستان را در مديريت يك نظام ذاتاً غير قابل كنترول  به چالش كشيده است.
همچنين ساختار هاي نامنظم فرماندهي و هماهنگي اندك ميان نيروهاي ياري امنيت بين المللي  به رهبري ناتو، قواي ايالات متحده آمريكا و وزارت دفاع ملي اففانستان، انكشاف و استقرار اردوي ملي افغانستان در سال هاي آغازين تشكيل خويش به كندي پيش برده است. نبود توافق نظر ميان كابل، واشنگتن و بروكسل سبب گرديده است تا  ظرفيت قواي مسلح افغانستان به آن حدي نرسد كه بتواند در برابر تهديدات فراروي حكومت بصورت مؤثر مقابله نمايند.  ناكامي در تدوين يك استراتژي پايدار ، جامع و درازمدت دفاعي مي تواند خطر فروپاشي اردو را بعد از خروج نيروهاي بين المللي در پي داشته باشد. به همين صورت، تنشهاي كه  ميان تشكيلات و ساختارهاي فرماندهي شديداً متمركز اردوي افغانستان – كه ريشه در شيوه فرماندهي شوروي سابق داشته – و ساختارهاي سيال و پوياي اردوهاي غربي موجود است، اغلباً سبب گرديده است كه فرماندهان آمريكا و ناتو در برابر آنعده مقامات افغان قرار بگيرند كه در پي رشد و انكشاف آنها بوده اند.
در نهايت اينكه تداوم تنش در ميان اعضاي رده بالاي قواي امنيتي كشور (براي مثال تنش در روابط جنرال دوستم و جنرال وردك) به خوبي نشان مي دهد كه در كوتاه مدت نمي توان به اردوي ملي افغانستان اميد بست. ضمن اينكه با خروج قواي خارجي و كاهش كمك هاي بين المللي به طور حتم تمويل و اكمال اردوي افغانستان با اين تعداد نيرو نيز با چالش روبرو خواهد بود و به طور حتم طرح كاهش نيروهاي نظامي افغان در راستاي كاهش هزينه هاي نظامي  نيز روي دست گرفته خواهد شد.
نتيجه اي كه از وضعيت موجود مي توان بدست آورد اين است كه در صورت تحقق خروج نيروهاي خارجي تا سال 2014 علي رغم خوشبيني هاي مقامات نظامي كشور نسبت به خودكفايي اردوي ملي، اما مسيري كه در حال پيمودن هستيم با ويژگي بارز ضعف دولت و نهادهاي امنيتي بيانگر اين واقعيت است كه اردوي ملي به عنوان تامين كنندۀ امنيت در افغانستان همچنان به قواي خارجي وابسته خواهد بود. ايالات متحده آمريكا هر چند در صدد احداث تعمير وزارت دفاع افغانستان  با شكل و شمايلي شبيه به پنتاگون در كابل مي باشد اما فراتر از اين تشابهات ظاهري و اغفال كننده، امنيت افغانستان همچنان در گرو مطالبات و انتظارات ايالات متحده و غرب خواهد بود و دنباله روي از اين مطالبات به طور حتم اردوي ملي افغانستان را در نقطۀ مقابل خواسته هاي مردم افغانستان قرار خواهد داد. دولت افغانستان چنانچه تمايل دارد از قواي امنيتي قدرتمند بهره مند باشد بهتر است با تقويت روح ملي در كالبد اردو و پوليس كشور به اين اهداف دست يابد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار