افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 25 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

اتحادیه اروپا یک دولت فدرال نیست

رییس پارلمان اروپا تصریح کرد که در حال حاضر بسیاری از 28 عضو اتحادیه اروپا بر اساس این شعار عمل می کنند که ” من بخصوص مراقبت ویژه ای از کشور خود می کنم”.
رییس پارلمان اروپا شرایط همبستگی در اتحادیه اروپا را بد ارزیابی کرده و بر نقش مهم و غیر قابل اجتناب روسیه در حل مناقشات بین‌المللی تاکید کرد.

“مارتین شولتز”، رییس پارلمان اروپا در گفتگو با هفته نامه “اشپیگل” شرایط همبستگی در اتحادیه اروپا را بد ارزیابی کرده و گفت: همبستگی یک اصل اساسی در اتحادیه اروپا بین ملت ها و بین انسان ها است. متاسفانه چند وقتی است که فقدان همبستگی در اتحادیه اروپا قابل مشاهده است.

وی در ادامه گفت: کشورهای عضو اتحادیه اروپا همواره کم تر در این راستا اراده دارند که مسایل را به صورت مشترک حل کنند. این مساله را ما در بحث های خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، بحران همچنان حل نشده یونان و در واضح ترین شکل در بحران پناهندگان می بینیم. ما از حالت بحران دیگر خارج نمی شویم. مدتهای طولانی انسان ها اتحادیه اروپا را با پیشرفتهایش می شناختند و حالا آن ها اتحادیه اروپا را با بحران های حل نشده اش می شناسند.

شولتز در بخش دیگری از این گفتگو به مساله پناهندگان پرداخته و گفت: ما نمی توانیم بحران پناهندگان را با حصارها حل کنیم این بینش باید بالاخره مورد قبول واقع شود. بخصوص این مسئله در اینجا مطرح است که اصل همبستگی اروپایی را بار دیگر درونی سازی کنیم؛ هم در کشورهای شرق اروپایی و همچنین در جاهای دیگر.

وی در ادامه گفت: اتحادیه اروپا به اندازه ای قدرتمند است که کشورهای عضو این اتحادیه اجازه بدهند. رییس کمیسیون اتحادیه اروپا، رییس شورای اروپایی و من می خواهیم اصول این اتحادیه را تعمیق بخشیم اما از سوی کشورهای ملی با مقاومت روبرو می شویم. اتحادیه اروپا یک دولت فدرال نیست.

رییس پارلمان اروپا در ادامه تصریح کرد که در حال حاضر بسیاری از 28 عضو اتحادیه اروپا بر اساس این شعار عمل می کنند که ” من بخصوص مراقبت ویژه ای از کشور خود می کنم”. اینکه سران دولت ها چنین موضعی را دارند در وهله اول خوب است بنابراین آن ها برای این منظور انتخاب شده اند. اما منافع ملی خاص 28 عضو اتحادیه اروپا به طور خودکار منافع اروپایی نیست. بالاخره از یک اتحادیه اروپایی قدرتمند با بازار داخلی کارآمد و بارهایی که تقسیم می شود و نفوذ بزرگ در دنیا همه کشورهای عضو سود بیشتری می برند.

شولتز با تاکید بر اینکه جنبش های پناهندگی جهانی به سادگی متوقف نمی شود تاکید کرد که این مسئله تنها به صورت مشترک در اروپا قابل حل است.

وی همچنین بر نقش ویژه ترکیه در حل بحران پناهندگان تاکید کرده و گفت: ترکیه در این راستا نقش مهمی ایفا می کند. اما هر دو طرف باید اقدامات لازم را ارائه دهند. آنکارا می تواند حالا به صورت موثر تر علیه قاچاقچیان اقدام کند و ما باید سریع تر کمک های مالی وعده داده شده را به جریان بیندازیم.

شولتز در بخش دیگری از این گفتگو روسیه را متهم کرد که در حال حاضر اقدامات کمی در راستای تنش زدایی روابط با اتحادیه اروپا انجام می دهد. رویکرد روسیه در قبال اتحادیه اروپا در بسیاری زمینه ها بسیار تحریک آمیز است.

وی با اشاره به آسیب هایی که تحریم های غرب علیه مسکو به دنبال داشته است در عین حال گفت: اما همزمان ما همواره پیشنهاد همکاری های گسترده تر را ارائه می دهیم. مسئله مهم در روابط ما با مسکو این است که منافع مشترک بین اتحادیه اروپا و روسیه بیشتر از تضادها است.

وی در ادامه گفت: ما موفق شدیم یک دهه اختلاف با ایران را مشترکا با همکاری روسیه حل کنیم. همچنین پیشرفت هایی در مذاکرات آتش بس در سوریه که تنها از طریق همکاری با روسیه امکان پذیر بود وجود دارد. بدون روسیه ما نمی توانیم هیچ یک از مناقشات بین المللی را حل کنیم و همزمان مسکو به اروپا برای مدرنیزه کردن اقتصاد خود نیاز دارد.

شولتز همچنین گفت: پوتین آرزوی پیشرفت اقتصادی استوار و به رسمیت شناختن نقش ویژه این کشور در سیاست بین المللی را دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار