افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 24 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

آیا کرزی قصد براندازی حکومت را در سر می پرواند؟

اگر حکومت وحدت ملی امروز بخواهد محافظان و افراد دیگر را از خانه کرزی بیرون بکشد کرزی نمی تواند کاری انجام دهد. چرا که وی دیگر قدرت ندارد و یک شهروند محسوب می شود.

 

چندی قبل نشستی میان اشرف غنی و کرزی به همراه همران این دو در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد.دلیل برگزاری این نشست مداخلات و کارهایی است که کرزی کرده است و گفته هایی مبنی بر قصد سقوط حکومت فعلی است. گفته می شود بعد از صحبت ها در خصوص این مسایل کرزی با اشرف غنی به تفاهماتی در مورد مشوره خواهی در مسایل مختلف کشور رسیده اند. اشرف غنی تعهد سپرده است در مسایلی که پای منافع ملی در میان است با کرزی مشورت خواهد کرد. آیا کرزی قصد براندازی حکومت را در سر می پرواند؟

 

مولانا فرید آگاه مسایل سیاسی در برنامه «فراخبر» گفت: اصلاح را کسی می تواند در کشور بیاورد که خود اصلاح شده باشد. اگر کرزی توان آوردن اصلاح را در نظام فعلی می داشت، باید این اصلاحات را در حکومت خودش می آورد که امروز مردم افغانستان با این بدبختی مواجه نمی شدند. تاریخ چهارده ساله حکومت کرزی شهادت می دهد هیچ اصلاحاتی در کشور نیاورد، بلکه دامنه فساد در این دوره نیز شکل گرفت. پس چطور می توانیم از کسی توقع اصلاح داشته باشیم که در وجود خود این اصلاح را ندارد.

 

وی در خصوص نقش کرزی در این حکومت ابراز داشت: اگر نشست اخیر اشرف غنی و حامد کرزی برای بهبود حکومت در آینده افغانستان و همچنان آوردن اصلاحات در نظام افغانستان و در نظر داشت منافع ملی باشد یک قدم مثبت است اما اگر کرزی خود را هم اکنون فردی قدرتمند تصور می کند در یک توهم ذهنی به سر می برد. امروز غریب ترین شخص در کشور کرزی است. اگر حکومت وحدت ملی امروز بخواهد محافظان و افراد دیگر را از خانه کرزی بیرون بکشد کرزی نمی تواند کاری انجام دهد. چرا که وی دیگر قدرت ندارد و یک شهروند محسوب می شود.

 

مولانا معتقد است که ادعای کارهای کرزی برای منافع کشور فقط ادعا است و افزود: کرزی ادعا می کند که در برابر تفاهمنامه با پاکستان حساس است. اگر چنین بود، کنر را که چهارده سال توسط پاکستان بمباران می شد از دست پاکستان نجات می داد و اجازه چنین کاری به این کشور نمی داد. در چهارده سال گذشته شاهد هستیم که پاکستان به طور مستقیم و غیر مستقیم در افغانستان قتل و کشتار انجام دادند اما کرزی حرفی برای پاکستان نداشت که بزند. همه شاهد هستند زمانی که تشنج میان پاکستان و آمریکا به وجود آمد کرزی حمایت خود را از پاکستان اعلام کرد.

 

وی در خصوص حکومت داری کرزی اظهار کرد: بدترین حکومت داری را حکومت کرزی داشت. حتی از این حکومت هم بدتر بود. چرا که در آن زمان کرزی امکاناتی بسیار طلایی در اختیار داشت اما همه را با فساد حیف و میل کرد و کشور را به اینجا رسانید. اگر این حکومت هم اکنون به دست کرزی می بود، به دست طالبان و داعش سقوط کرده بود. حکومت گذشته حکومت کرزی نبود حکومت آمریکایی بود که کرزی می گرداند.

 

این آگاه سیاسی حکووت فعلی را ضعیف خوانده اما بدتر از حکومت گذشته نمی داند و می گوید: این حکومت به این دلیل حکومت بدی است که به تعهدات بین خودش عمل نکرده است. داکتر اشرف غنی و عبدالله هر دو مسوولیت دارند پاسخ بگویند که چرا به تعهدات خود عمل نکرده است. با تمام این مسایلی که در حکومت وحدت ملی وجود دارد باز هم عملکرد کرزی نسبت به این حکومت بسیار ضعیف تر بوده است چرا که وی انبوهی از امکانات را که به کشور سرازیر شد به باد فنا داد و کشور را در همان حالت قبل باقی نهاد.

 

مولانا کرزی را متهم به تفرقه میان رهبران دولت وحدت ملی کرده و گفت: کرزی از جمله کسانی است که باعث ایجاد تفاهم سیاسی میان عبدالله و اشرف غنی شد. قصد وی این بود که جدال میان آنها دوام پیدا کند تا خود در قدرت باقی بماند. کرزی در جریان انتخابات مداخلات و کارهایی کرد که امروز بعد از خودش حکومتی ضعیف باقی بماند تا روی خود را به مردم سفید نشان دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار