افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 25 ژوئن , 2017 لینک کوتاه خبر :

آیا حکومت وحدت ملی توانایی برگزاری انتخابات را دارد؟

برگزاری انتخابات آینده افغانستان مشکل جدی حکومت است زیرا همواره انتخابات در کشور با مشکلات فراوانی همراه بود و در شرایط کنونی نیز معضلات حکومت وحدت ملی افزایش یافته است.

رییس کمسیون انتخابات، 24 ماه میزان سال جاری را زمان برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولایتی را اعلام کرده بود اما پس از یک سال سرانجام 16 ماه سرطان سال 1397 توسط کمسیون انتخابات زمان برگزاری انتخابات اعلام شد.

پس از برگزاری انتخابات جنجالی سال 2014 عیسوی در افغانستان، حکومت و خاصتاً کمسیون انتخابات اعتبار خود را از دست داده‌اند.

با این حال فضای برگزاری انتخابات در شرایطی در حال گرم شدن است که ناامنی، جنگ، ترور و تهدید گوشه و کنار کشور را فراگرفته و عدم اعتماد، ترس و نا امیدی بر افکار عمومی باشنده گان کشور سایه افکنده است. اختلافات سیاسی شدید در درون حکومت، تشدید جنگ و ظهور مولفه‌ها تازه در معضل پیچیده تروریزم و جنگ در افغانستان، عدم اعتماد مردم به انتخابات و حکومت از جمله موانع مهم پیش روی برگزاری انتخابات در کشورمان است.

بر‌اساس توافقنامه حکومت وحدت ملی باید طی دو سال پس از برگزاری لویه‌جرگه، پست ریاست اجرایی نیز در آن تعریف می‌شد همچنین با برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شورای ولایتی، قانون اساسی نیز تعدیل می‌شد اما تاکنون هیچ کدام از این موارد عملی نشده‌اند.

برگزاری انتخابات آینده افغانستان مشکل جدی حکومت است زیرا همواره انتخابات در کشور با مشکلات فراوانی همراه بود و در شرایط کنونی نیز با افزایش معضلات حکومت وحدت ملی در بخش‌های مختلف این پرسش مطرح می‌شود که آیا حکومت توان برگزاری انتخابات را خواهد داشت؟

حکومت در شرایط کنونی نابسامان است، اختلافات درون حکومتی در کنار افزایش نبردها در سراسر کشور به معضل جدی برای دولتمردان قرار گرفته است. از مخالفت و عدم دلخوشی مخالفان حکومت که بگذریم، مخالفت شرکای حکومت و خاصتاً صلاح الدین ربانی وزیر خارجه و رهبر حزب جمعیت اسلامی، حکومت وحدت ملی را سراسیمه کرده است.

همچنین برخوردهای دیکتاتورانه‌ حکومت با معترضان، مشروعیت این حکومت را نیز زیر سوال برده و در نزد افکار عامه خدشه دار کرده است. در چنین زمانی حکومت با اعلام زمان برگزاری انتخابات به دنبال منحرف کردن افکار عمومی از حوادث بوجود آمده در هفته‌های اخیر است.

 

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار