افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 16 ژانویه , 2013 لینک کوتاه خبر :

آيا صلح در افغانستان يك تاكتيك است يا راه حل؟!

تلاش ها برای رسیدن به صلح در چند سال اخیر مستمر بوده است. هر چند، صلح در کشور مسیر مشخصی را طی نکرده است، برنامه و پلانی منظم و شفاف نداشته و پیچ و خم های زیادی را به خود دیده است، اما همیشه تعقیب شده است. دولت افغانستان مسئله صلح را در اجندای خود قرار داده و کشورهای بزرگ دیگری نیز راه های موازی برای گفتگو با طالبان را پیموده اند.

گفتگوهایی که در ماه های  گذشته در فرانسه انجام شد، نیز می تواند جزیی از تلاش ها برای فراهم سازی گفتگوهای صلح به حساب آید. نتیجه این نشست ها در حد گفتگو باقی مانده اند. بیانیه و اعلامیه ای صادر نشده است. ولی طرف های گفتگو برداشت هایی از آنچه گفته اند و شنیده اند، داشته اند. ترکیب بندی و گفته های افراد حاضر در این جلسه شاید مهم بوده و بیانگر ظرافت های سیاسی که از دید سیاستمداران مغفول نمانده باشد، اما قضاوت در مورد این امر نیاز به زمان بیشتری دارد.

طالبان تا هنوز مسیر مشخصی را طی کرده اند. طالبان خود را آشتی ناپذیر نشان داده اند. بسیاری از دعوت های دولت افغانستان با جواب های آتشین طالبان همراه بوده است. حملات انتحاری در آستانه و یا بعد از بسیاری از رخدادهای سیاسی مهم در افغانستان به یاد ماندنی است. چند روز پیش از اجلاس سه جانبه افغانستان، پاکستان و ترکیه که موضوع صلح نیز جزء مهمی از آجندای آن بود، طالبان رئیس امنیت ملی کشور را ترور کردند.

بنا بر این، پیش بینی موضع گیری طالبان در آینده کار سختی است. اما مسئله مهم دیگر که مطرح است، اقدامات بعدی دولت افغانستان و گروه های سیاسی در داخل کشور است. دولت افغانستان در چند سال اخیر سیاست گفتگو با طالبان را در صدر موضوعات کاری خود داشته است. اما همواره جناح های سیاسی در افغانستان انتقادهای مشخصی نسبت به این سیاست دولت داشته اند.

منتقدین سیاسی دولت افغانستان، به این نکته انگشت گذاشته اند که دولت نخواسته تا به یک اجماع ملی در داخل کشور دست یابد. دولت می بایست با مراجعه به گروه های سیاسی و مردم افغانستان و همین گونه نهادهای قانونی به یک اجماع در مورد برنامه، راه و ابزار دستیابی به صلح برسد. چنین امری نیازمند مقدمات و کارهایی است که دولت می توانست در چند سال گذشته طراحی و اجرا کند.

زمان برای رسیدن به اجماع ملی و توافق همگانی که نگرانی های بخش اعظمی از گروه های سیاسی، نهادهای قانونی، جامعه مدنی و مردم افغاسنتان را بر طرف سازد و اعتماد ملی را تقویت کند، هنوز هم باقی است. دولت، اپوزیسیون و گروه های سیاسی دیگر می توانند در فرصت حساس کنونی با به وجود آوردن فضای گفتگو به زمینه سازی استراتژی شفاف و روشنی در مورد صلح و گفتگو با طالبان تلاش کنند.

به میزانی که دولت افغانستان و جناحهای سیاسی در افغانستان به وحدت نظر نزدیک تر می شوند، به همان اندازه گفتگوهای موفق تر و مصالحه با طالبان دستیافتنی تر می شود. طرفهای گفتگو زمانی که حرف های طرف مقابل را به صورت روشن درک می کنند و حرف های خود را آشکارا بیان می کنند و انتظارات یکدیگر را می فهمند و شرایط همدیگر را به وضوح قابل تامل و تحقیق می یابند، با جرات بیشتری وارد میدان مذاکره خواهند شد.

در این میان هر قدر دولت افغانستان به اجماع ملی در مورد پروسه صلح نزدیک شود، از قدرت، ابهت و اعتبار بیشتری در مذاکرات و گفتگوهای صلح برخوردار خواهد شد. حضور همه جناح های سیاسی، مناطق جغرافیایی و نهادهای قانونی و جامعه مدنی برای رسیدن به صلح پایدار ضروری و لازمی است. لذا راه رسیدن به صلح راه درازی است، این راه باید به طور درست و اصولی، و با مقدمات و ابزارهای مناسب با هدف پیموده شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار