افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 4 آوریل , 2013 لینک کوتاه خبر :

آيا دوستي با شيطان بزرگ ما را سرفراز خواهد كرد؟

بعد از انكه اشغالگران در بدل كمكهاي بشر دوستانه و بلاعوض خويش افغانستان را نتوانستند به انقياد خود در آورند، نوبت به توافقات و پيمانهاي امنيتي رسيد

كمتر كشوري مانده است كه پاي خود را جاي پاي ابرقدرت استعماري جهان غرب (آمريكا) نگذاشته و پيمان و يا موافقتنامه اي را با كشور افغانستان امضاء نكرده باشد. تنها دست آورد مثبت تمامي كنفرانسها و موافقتنامه هاي استراتژيك كه همهء ملت و جهانيان به چشم سر ميتوانند در كشور مشاهد كنند، اعمار و موجوديت پايگاها و مراكز نظامي در ولايات، ولسواليها، قريه جات و حتي شاهراه ها و سركهاي كشور است كه آنهم پس از تخليه توسط جنگنده هاي بمب افكن اشغالگران با خاك يكسان مي شوند ولي نتايج و پيامدهاي منفي كه اين همه كنفرانسها، توافقات امنيتي وپيمانهاي استراتژيكي براي اين ملت و مردم درپي داشته است ميتوان علاوه بر قتل، كشتار، مهاجرتها، فقر وبيكاري در آثار ناگوار و جبران ناپذير جاني، روحي و مالي بر وضعيت مردم و كشور خلاصه كرد، وضعيتي دردآور كه گويا فرجام ناپذيراست بلكه روزبروز به شكل مرموزي توسط دستان پيدا و پنهان كشورهاي اشغالگر اين وضعيت اوج مي گيرد.
افغانستان تبديل به ميدانگاه بزرگي براي بازيهاي سياسي، نظامي استكبار و استثمار گشته است.هركسي قدرت و توان خودرا در اين سرزمين به محك مي گيرد و به رخ يكديگر مي كشاند و در اوج تسليحات مدرن و پيشرفته، از نظاميگري گرفته تا مسايل امنيتي سبقت را از همديگر مي ربايند.
در اين ميان رحم، عطوفت، نوع دوستي و رعايت معيارهاي اخلاق انساني، جاي خود را به بي رحمي، قتل، غارت، قصاوت، سنگدلي، نسل كشي، تجاوزات و بدخلاقي داده است. در آغاز تجاوز و اشغال همين ها با ارسال توپ، تفنگ، ابزارها و وسايط مختلف النوع نظامي و پولهاي بادآورده در اين كشور جويبار خون براه انداختند. امروز با تغيير جهت و نامگذاري توافقات و پيمانهاي امنيتي و راهبردي  شيوه و روش جديد مظالم بر ملت مظلوم افغان را آغاز نموده اند.
يقينا كه  اخبار، تحليل ها و كارشناسي هاي كنفرانسها، توافقات امنيتي و پيمانهاي استراتژيك متقابل، بين مقامات مزدور افغان و اشغالگران تكرار يك نوع بازي است كه اشغالگران غربي عموماً براي زمان گرفتن از حريف، توجيه افكار عمومي داخلي، وجه و اعتبار بين المللي دادن به تجاوزات و اشغالگري هاي نامشروع و … در رسانه ها به راه انداخته اند تا با فريب كاري، منافع خود را در كشور و منطقه به پيش ببرند.
مدت مديدي است كه موضوع سند و پيمان استراتژيك افغانستان با آمريكا از طراحي تا اجرا مورد گفتگو ها، جنجالهاي محافل مختلف سياسي داخلي و خارجي گرديده است و به فراواني پيرامون اين پيمان از زوايا و ديدگاه هاي گوناگون كارشناسي و غير آن سخن گفته مي شود و مورد تجزيه و ارزيابي ها مختلفي قرار گرفته و به پيامدهاي مثبت و منفي دور و نزديك آن اشاره مي شود.آنچه كه مسلم است موضوعاتي مانند سند استراتژيك احتمالا از سوي اشغالگران و در سال هاي پيشين به دولت مزدور حاكم در افغانستان تحميل شده و در باره آن توافقاتي قبلي انجام شده است، ليكن اشغالگران تصميم بر آن گرفتند تا به لحاظ نگراني، ترس، عدم هضم و پذيرش يكبارهء آن در افكار عمومي و احتمالا عكس العمل ها و واكنش هاي شديد مردم مسلمان افغان اين طرح شيطاني را به تدريج و در پروسه زماني مورد نظر علني و آشكار نمايند.
اما اينكه مردم مسلمان افغانستان هرگز دست پاك و با ايمانشان را در دست مزدوران، دشمنان دين و وطن  ننهاده و با اربابان آنها پيمان دوستي  را امضاء نخواهند كرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار