افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 17 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

آموزش وهابیت در عربستان چگونه خشونت و افراط را گسترش می دهد؟

وهابیت

یکی از پلان ‌هایی که مرکز جهانی مبارزه با افراطی‌ گری که مقر جدید آن در ریاض است در پیش گرفته، این است که کتب جدید درسی مخصوص مکاتب موجود در مساجد تمامی نقاط جهان تدوین کند تا جایگزین کتب ‌درسی موجود شوند که رویکردهای افراطی وهابی و توجیه خشونت را در دستور کار خود قرار داده است.

اندیشکده امریکایی گیت استون در راپوری نوشت: با وجود درخواست جهانی، سایت‌ های انترنتی فعال در حوزه آموزه‌ های وهابیت و کتب دینی مکاتب عربستان همچنان پر از مفاهیم تبعیض آمیز و نژادپرستانه ضد شیعیان هستند.

متون موجود در این کتاب‌ ها اعتقادات و رفتارهای دینی شیعیان را محکوم کرده و به صورت مستقیم به تبعیض ضد شیعیان منجر می ‌شود. انتقاد از رفتارهای دینی شیعیان اقدامی مورد حمایت در عربستان است، اما مقامات این کشور نباید اجازه بدهند توصیفاتی نظیر کافر ضد شیعیان در روش‌ های درسی آنها وجود داشته باشد.

کتاب ‌های دینی عربستان سعودی مناقشه گسترده ‌ای را طی سال‌ های گذشته به ‌خاص بعد از حملات ۱۱ سِپتِمبر سال ۲۰۰۱ ایجاد کرده است. اتهامات زیادی در این رابطه در زمینه نشر محتویات ضد یهودی و ضد عیسوی در این کتاب‌ها مطرح است که جنگ با آنها را ترویج می کند.

دپلومات ‌های سعودی در واکنش به این انتقادات، تعهد به اصلاح روش ‌های آموزشی خود دادند و در نووِمبر سال ۲۰۰۵ ترکی الفیصل نماینده وقت عربستان سعودی در سازمان ملل در کنفرانسی متعهد شد که روش ‌های آموزشی عربستان را اصلاح کرده و مواردی که دعوت به تعصب و افراطی ‌گری می‌ کند، اصلاح کند.

ترکی الفیصل در مارچ سال ۲۰۰۶ مدعی شد که حاکمیت عربستان تمامی موارد موجود در زمینه تعصب در متون درسی را از بین برده، اما تحقیقی که پس از این تاریخ در رابطه با ۱۲ کتاب دینی عربستان از سوی مرکز فریدم هاوس صورت گرفت، نشان داد که با وجود تغییر برخی از محتواها ، روش دینی همچنان به دنبال نشر ایدئولوژی تنفر نسبت به افرادی شامل عیسویان و یهودیان و شیعیان و اهل تصوف و اهل تسننی است که پیرو رویکرد وهابیت نیستند.

در ماه مه سال جاری، رهبران امریکا و عربستان سعودی از تاسیس مرکز جهانی مبارزه با ایدئولوژی افراطی در شهر ریاض پایتخت عربستام سعودی، من‌حیث بخشی از تلاش مشترک برای ریشه کن کردن تروریزم تحت حمایت دولت در هر جایی که منشاء آن است و رخ می دهد خبر دادند. عربستان سعودی، من‌حیث یک متحد قدیمی امریکا، برای اشتراک در این تلاش پول و آغوش گرم از سوی واشینگتن دریافت می کرد. با این حال، سعودی ها همچنان به گسترش ایدئولوژی وهابی خود در مساجد و مکاتب سراسر جهان ادامه می دهند.

وزارت خارجه امریکا در سال ۲۰۱۱ مرکز بین ‌المللی ادیان و دیپلوماسی را مسئول بررسی کامل کتاب ‌های دینی عربستان سعودی کرد، اما از نشر نتایج این پژوهش خودداری کرد که این موضوع با انتقادات گسترده ‌ای مواجه شد. با این وجود وزارت خارجه امریکا اعلام کرد که فعالیت خود با حاکمیت آل سعود برای اصلاح روش‌ های درسی را ادامه می ‌دهد.

در مارچ ۲۰۱۶ کمیته حقوق اطفال وابسته به سازمان ملل متحد خواستار اطلاعاتی در این رابطه شد که آیا دولت عربستان روش‌ های تبعیض ‌آمیز اقلیت ‌های دینی در مکاتب این کشور را اصلاح‌ کرده است. دولت عربستان به صراحت گفت که روش ‌های درسی آن شامل هیچ‌ یک از رویکردهای تبعیض ‌آمیز نیست. اما این کمیته از عربستان خواست تا اصلاح محتویات کتاب ‌های درسی را در اولویت‌ های خود قرار دهد.

مسئولان سعودی در فِبریوری سال ۲۰۱۷ بر اساس راپور امریکا در رابطه با آزادی ‌های دینی در جهان اعلام کردند که مرحله نهایی اصلاحات کتب درسی در لیسه‌ ها همچنان در دست اجرا است و اصلاحات صورت گرفته به زودی اعمال خواهد شد. با این حال کمیته مذکور اعلام کرد که با وجود اینکه سطح محتویات متعصبانه در این کتاب ها کاهش پیدا کرد، اما همچنان زبان توهین ‌آمیز ضد مسلمانان غیر اهل تسنن در آن وجود دارد.

همانگونه که ویلیام مک کانتس عضو ارشد موسسه بروکینگز در آگِست ۲۰۱۶ به نیویارک تایمز گفته بود سعودی ها هم آتش افروز و هم آتش نشانان هستند. آنها یک شکل بسیار سمی از اسلام را گسترش می دهند که تکفیری ها را به عمل وا می دارد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه امریکا نیز در تاریخ ۱۴ جون ۲۰۱۷ به کمسیون امور خارجه در مجلس نماینده گان این کشور اعلام کرد که یکی از پلان ‌هایی که مرکز جهانی مبارزه با افراطی‌ گری که مقر جدید آن در ریاض است در پیش گرفته، این است که کتب جدید درسی مخصوص مکاتب موجود در مساجد تمامی نقاط جهان تدوین کند تا جایگزین کتب ‌درسی موجود شوند که رویکردهای افراطی وهابی و توجیه خشونت را در دستور کار خود قرار داده است. تیلرسون با این وجود به صورت مستقیم به کتاب های درسی عربستان سعودی اشاره نکرد.

با این تفاسیر، اکنون وقت آن رسیده است که دولت واشینگتن بر روی ریاض نفوذ کند و از دولت عربستان سعودی بخواهد که اصلاحات آموزشی را در نظام مکتب اعمال کنند. صنف های درس نخستین جایی است که عربستان بذر افراطی گری را در آنجا می کارد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار