افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 20 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

آمریکا در افغانستان نیت خیر نداشت

به باور فریور، آمریکا برای نیت های شوم خود به اینجا آمده و اظهار کرد: از همان ابتدا، آمریکا در افغانستان نیت خیر نداشت. از انگلیس و آمریکا هیچ انتظاری نمی رود که جنگ و فعالیت های تروریستی را در افغانستان خاتمه بخشند.

 

پاکستان بار دیگر به افغانستان پیشنهاد صلح با مخالفان مسلح داده است تا خودنیز در این روند کمک کند. نواز شریف به آمریکا سفر کرده و در این مورد با آمریکا گفتگو خواهد کرد. در این میان آمریکا نیز قرار است به این موضوع کمک نموده و آن را تسریع کند اما آیا پاکستان و یا هم آمریکا در این کار موفق خواهند شد و یا آنها در گفتار خود صادق هستند؟

 

موسی فریور استاد دانشگاه در برنامه «بازنگاه» گفت: متاسفانه علی رغم انتظاراتی که ملت ما و جهانیان در افغانستان داشتند، سیاست مداران داخلی و خارجی همیشه در حال دروغ گفتن هستند. حالا دیگر همه می دانند که سخنرانی ها و موضع گیری های داخلی و خارجی ها به چه منظور است.

 

وی معتقد است در چهارده سال گذشته ادعای برقراری صلح وجود داشته و این اتفاق نیفتاده است، بعد از این هم نخواهد افتاد و گفت: چهارده سال گذشته یک فرصت فوق العاده مغتنم برای افغانستان، منطقه و جهان بود که افغانستان از چنگال هیولای جنگ و مداخلات بی شرمانه همسایه ها و قدرت های منطقه ای و جهانی نجات پیدا کند اما بر خلاف انتظاراتی که در اوایل ایجاد شد و همه را به این توهم انداخت که در افغانستان صلح می شود، این اتفاق نیفتاد. همه فکر می کردند آمریکا می خواهد در افغانستان یک نظام سیاسی بسازد و آن را به کشورهای آسیای میانه و دیگر کشورها صادر کند اما بر خلاف انتظارات، افغانستان دچار مشکلات امنیتی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و نظامی شد و امروز هم موج فرار از کشور، افغانستان را فراگرفته است.

به باور فریور، آمریکا برای نیت های شوم خود به اینجا آمده و اظهار کرد: از همان ابتدا، آمریکا در افغانستان نیت خیر نداشت. از انگلیس و آمریکا هیچ انتظاری نمی رود که جنگ و فعالیت های تروریستی را در افغانستان خاتمه بخشند. اگر کمی به سالهای گذشته دقت نماییم متوجه می شویم که آمریکا از همان آغاز آمده بود که بحران را مدیریت کند. یعنی بحران باید در افغانستان وجود داشته باشد تا آنها به راحتی در اینجا حضور داشته باشند. نمونه بارز آن فاجعه قندوز بود. آمریکا با سقوط قندوز می خواست از روسیه زهر چشم بگیرد و قدرت خود رابه روسیه نشان دهد. کجای این موضوع نشان می دهد که آمریکا برای نجات مردم آمده است؟

 

این استاد دانشگاه وجود آمریکا را مضر برای کشور دانسته و گفت: فرصت چهارده ساله ضایع شد و ما دارای حکومت قوی، امنیت و اقتصاد قوی نشدیم. آمریکا اجازه نداد که در افغانستان احزاب نیرومند سیاسی که برانگیخته از آمال و آرزوهای ملت افغانستان باشد به وجود آید، اجازه نداد که انتخاباتی درست بر پایه فعالیت های احزاب نیرومند داشته باشیم چرا که احساس می کرد، با وجود احزاب ملت منسجم می شود و بعد از آن آمریکا دیگر قدرتی نخواهد داشت و نمی تواند برنامه های خود را به پیش برد. پس کوشش کرد که مردم را به جزایر قومی، مذهبی و شوراهای خاینانه ملی تقسیم کند تا از این اوضاع آشفته سیاسی سوء استفاده های مورد نیاز خود را کنند. آمریکا به صراحت نمی گوید که از افغانستان چه می خواهد و در اینجا چه می کند. این کار را با متحد استراتژیک خود، پاکستان انجام می دهد.

 

وی در خصوص مشکل اصلی افغانستان اظهار کرد: هم اکنون هم، مشکل افغانستان با مخالفان مسلح نیست. مشکل افغانستان با دولت پاکستان است. چرا که آنها مخالف حضور آمریکایی ها در افغانستان هستند. اگر حضور نامیمون جامعه بین المللی می توانست حلال مشکلات باشد، زعما و کسانی که بر دوش ملت افغانستان توسط غرب سوار شده اند این ظرفیت را می داشتند که تا به حال باید امنیت را برقرار کنن و مشکلات پاکستان و افغانستان را حل نمایند اما با کمال تاسف می بینیم که آمریکا به شکلی بسیار نظام مند اختلاف میان افغانستان و پاکستان را حفظ کرد و هیچگاه نخواست که این اختلافات حل و فصل شود.

 

به باور فریور آمریکا تمایل به ادامه بحران در افغانستان دارد و افزود: اینکه گفته می شود، آمریکا به تازگی پی برده که پاکستان در افغانستان ایجاد ناامنی می کند، تصوری بسیار خوشبینانه است. آمریکا از همان آغاز که به افغانستان آمده بود می دانست که ریشه های بحران در چیست و خاستگاه مخالفان مسلح دولت افغانستان در کجاست. آمریکا خود را به نادانی زده تا بحران همچنان ادامه داشته باشد و وی نی به برنامه های خود ادامه دهد.

 

وی معتقد است آمریکا با افغانستان صداقتی نداشته و گفت: اگر آمریکا و غرب در برابر افغانستان صادق بودند در سالهای اول، یک ایتلاف قوی را بین دو کشور افغانستان و پاکستان ایجاد می کردند. نقاطی که مورد منازعه بود حل می کردند اما آمریکا به هیچ عنوان خواهان برقراری صلح در منطقه نبوده و نیست بلکه وی می خواهد فقط از افغانستان، این کشور بی در و دروازه و بی رهبر به ضرر کشورهای رقیب خود استفاده کند. در این راه هم از جان مردم ما استفاده می کند. مملکت ما را ویران خواهد کرد، پایه های اقتصادی ما را از بین خواهد برد و این کشور همیشه کشوری جنگ زده باقی خواهد ماند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار