افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 19 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

آمریکا به دنبال قدرت مند شدن بیشتر و رهبری جهان است

آمریکا به دنبال قدرت مند شدن بیشتر و رهبری جهان است. وی در صدد گسترش دموکراسی تعریف شده از نظر خود، در جهان است. آمریکا در صدد محوری شدن خود و جمع شدن دیگر کشور ها به دور این محور است.

 

اوباما در اقدامی جدید ماموریت نیروهای نظامی اش را در افغانستان تمدید کرد. وی گفته است که حضور سربازان آمریکایی و ادامه ماموریت شان در افغانستان یگانه راه معقول و بهتر است. وی حضور سربازان خود را تا پایان سال 2016 تمدید کرده است و به ماموریت شان برای تقویت سربازان اردوی افغانستان ادامه می دهند. دولت افغانستان از این تصمیم اوباما نیز استقبال کرده است.

محمد اکرام عارفی استاد دانشگاه در برنامه «ترجمان سیاسی» گفت: آمریکا از ابتدا بر اساس یک برنامه دراز مدت وارد افغانستان گردید و از همان اول خواهان این بود که پایگاه های دراز مدت و دایمی را در افغانستان داشته باشد. در پیش نویس توافقنامه امنیتی که در زمان حکومت کرزی نوشته شده بود،این مسایل گنجانده شده بود. این پیش نویس، قبل از اینکه آمریکا وادار شود اعلام کند که کل نیروهای خود را از افغانستان بیرون می کشد، تهیه شده بود. آن پیش نویس حداقل نه پایگاه را برای آمریکا در افغانستان در نظر گرفته بود. این موضوعات بیان گر تمایل حضور مستمر و دوام دار آمریکا در منطقه است. گذشته از آن آمریکایی ها برای همین هدف به افغانستان آمده بودند. آنها برای این نیامده بودند که چندتا گروه القاعده را از بین ببرند و یا به خاطر آن یک میلیون نیروی خود و کل دنیا را بسیج کنند و به افغانستان بیاورد برای اینکه گروهی خرد به نام طالبان را از بین ببرد. آنها برای خود اهداف بزرگ تری داشتند و برای همان به اینجا آمدند.

وی هدف حضور آمریکا را چنین بیان کرد: آمریکا به دنبال قدرت مند شدن بیشتر و رهبری جهان است. وی در صدد گسترش دموکراسی تعریف شده از نظر خود، در جهان است. آمریکا در صدد محوری شدن خود و جمع شدن دیگر کشور ها به دور این محور است. از طرفی دیگر، ظهور یک رقیب به نام چین و یا قدرت مند شدن رقیب های خرد دیگر در منطقه آمریکا را مصمم کرده که در اینجا حضور داشته باشد تا بتواند آنها را تحت کنترل خود درآورد. در راستای همین هدف به جنوب آسیا آمد تا با حضورش در جنوب آسیا بتواند در ارتباط با چین، هند و روسیه تاثیرگذار باشد. یکی دیگر از اهداف وی این بود که کشورهای خرد منطقه ای که را از آنها به نام دولت های شرور و سرکش یاد می کند بتواند کنترل کند.

 

عارفی ادامه داد: حالا حضور آمریکا برای دراز مدت پوششی می خواست که این پوشش برای افکار مردم منطقه قابل توجیه باشد و حضور قدرت مند نظامی وی جلوه ای استعمارگرانه نداشته باشد . یعنی باید یک نوع تقاضا از سوی ملت ها شکل بگیرد و آمریکا به عنوان ناجی در اینجا حضور پیدا کند.

 

به باور استاددانشگاه، آمریکا برای حضور خود در منطقه زمینه سازی کرده و توضیح داد: حضور تروریزم در افغانستان و برخی دیگر کشورها بهانه خوبی بود. این موضوع تقاضایی را در منطقه خلق کرد که بدون آمریکا مبارزه با تروریست سخت است. زمانی که آمریکا به اینجا آمد کشورهای مطنقه به خصوص روسیه متوجه شد که از بین بردن تروریست فقط یک پوشش است چرا که آمریکا در طی سیزده سال حضور در افغانستان با تروریست مبارزه جدی نکرده است. علاوه بر آن هم گروهی به نام داعش در کنار طالبان با وجود آمده که بسیار مشکوک است. این گروه با توانمندی مالی بسیار زیاد، توانمندی مدیریتی و تبلیغاتی بسیار زیاد ظهور کرده و این هم در توانمندی یک گروه نوظهور نیست. روسیه مشکوک شد که این گروه باید بر اساس یک برنامه بزرگ و حامیان بسیار قدرتمند و اشراف شبکه ای قوی در منطقه به وجود آمده است. روسیه در اینجا به شدت دچار بدگمانی نسبت به آمریکا شد. روسیه معتقد است که آمریکا داعش را به وجود آورده تا وجود خود را به عنوان مبارزه با داعش در آسیا توجیه سازد.

 

وی در خصوص تشویش روسیه از ناامنی شمال افغانستان گفت: روسیه هم اکنون تشویش گسترش داعش در شمال افغانستان را دارد و نگران است که ناامنی های شمال افغانستان گسترش پیدا کند و به مرزهای روسیه بیاید. روسیه با پیشنهاد کمکی به افغانستان داده، در پی این است که این خطر در همین حد متوقف گردد.

 

عارفی معتقد است، آمریکا به دنبال این است که افغانستان بخشی از نیروهای نظامی اش را بپذیرد و افزود: آنها می خواهند در افغانستان برای مدتی پایگاه های مستقل داشته باشند، حضورشان در افغانستان مشروعیت پیدا کند و کشور ما بخشی از نیروهای نظامی کشورهای ناتو را در افغانستان برای همیشه بپذیرد.

 

وی ادامه داد: به همین دلیل آمریکا اردوی افغانستان را به گونه ای تربیت کرده و آموزش داده که یک سری خلا های بسیار کلیدی و بنیادی در اردو وجود داشته باشد. تا این خلا ها پر نشده همیشه افغانستان نیازمند حضور نیروهای آمریکایی خواهد بود. از جمله این خلاها عدم دسترسی به نیروهای هوایی یا سلاح های سنگین است. از آنجایی هم که آمریکا جهت گیری سیاست های افغانستان را به دست خود گرفته است، دولت افغانستان نمی تواند بدون ملاحظات و جلب توافقات آمریکا برای پر کردن این خلا ها به کشورهای دیگر رو بیاورد.

 

به باور عارفی تمدید حضور نیروهای آمریکا برای افغانستان مفید نخواهد بود و گفت: حالا هم که اوباما می خواهد حضور نیروهای خود را در افغانستان تمدید کند و یا بر تعداد آنها بیافزاید، بی شک این کار هیچ تاثیری در مبارزه با طالبان و از بین بردن آنها نخواهد داشت. چرا که طی سیزده سال که آنها حضوری گسترده داشتند تغییری به وجود نیامد. به طور کل آمریکا فعلاً برنامه ای برای از بین بردن طالبان ندارد. آنها تنها کاری که می توانند کنند این است که از سقوط دولت افغانستان توسط طالبان جلوگیری کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار