افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 16 فوریه , 2013 لینک کوتاه خبر :

آمریکا با مصئونیت خواهدماند یا با مصیبت خواهد رفت؟

مصئونیت قضائی مهمترین هدف در کنار موجودیت پایگاهای نظامی برای عساکر و نظامیان متجاوز است زیرا اگر آنها پایگاهای نظامی داشته باشند ولی امنیت جانی نداشته باشند ، به معنای هیچ است. امریکا برای دسترسی و انجام اهداف فوق الذکر به مصئونیت قضائی و اختیار کامل عملیاتی ضرورت محتوم دارد. علاوتا تجارب نشان داده است که قوتهای امریکائی در کشورهای جاپان ، کوریای جنوبی ، آلمان ، فیلیپین ، تایلند و کشورهای دیگر که حضور فیزیکی و پایگاهای نظامی دارند ،تعرضات و مظالم زیادی را بر مردم و ملتهای ان کشورها انجام داده اند حال انکه اکثر این کشورها غیر اسلامی بوده و قوانین آنها هیچ ممانعت و مخالفتی با دستورات و قوانینی که در امریکا بر مردم نافذالاجراء است ندارند ولی با همهء اینها ملتهای کشورهای میزبان از خودسریها و تعرضات نظامیان امریکائی به ستوه امده و خواهان خروج قوتهای امریکائی شده اند. حالا اگر تفاوت قوانین امریکائی با قوانین اسلامی و دستورات افغانی را در کنار خودسریها و مظالم نظامیان امریکائی مقایسه کنیم ، به وضاحت درک خواهیم کرد که ملت افغان این کوله بار بردگی و اسارت همراه با ذلت را تحمل نخواهد کرد.
مهمتر ازتمام آنچه که ذکر گردید حمله بر ارزش‌های دینی، مذهبی، فرهنگی و اجتماعی یکی از پیامدهای ناگوار مصئونیت قضائی و پایگاه‌ها در افغانستان است .تغییر کلتور و فرهنگ افغانی، فرهنگ سازی و نهادینه کردن فرهنگ غرب با ارزش‌های ضد دینی، پس از کسب مصئونیت قضائی وتأسیس پایگاه‌های نظامی روی دست گرفته شده است.
به جرئت میتوانیم بگوییم که فرهنگ اسلامی و ارزش‌های دینی یگانه عامل شکست امپراتوریهای جهانی در افغانستان بوده است و آمریکا وجهان غرب با درک این مسئله تلاش دارد تا فرهنگ سازی تحت نام دموکراسی دروغین غربی، فرهنگ زدایی را در افغانستان بر اساس تئوری برخورد تمدن‎ها عملی کند.
آیا حقیقت مسئله همین است و واقعا هم امریکا در صورت عدم مصئونیت قضایی سربازانش در افغانستان تمام عساکر خویش را از این کشور بیرون می کند . اما دیده می شود که در جواب این سوال رای منفی وجود دارد زیرا که  مقامات امریکایی با چنین گفته های خویش در حقیقت می خواهند مصئونیت قضایی نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ را بدست آورند. زیرا در گفته های رئیس جمهور امریکا بارک اوباما این نقطه که در سال روان میلادی نقش نیروهای امریکایی بیشتر آموزشی و حمایتی خواهد شد اما بعد از آن تاکید کرد که نیروهای امریکایی در آینده نیز نقش محاربوی را ایفا خواهد کرد دقیقا واضح می سازد که امریکا قصد خروج کامل از افغانستان را ندارد و هزینه های بیش از ۱۱ سال گذشته را نمی گذارد به این سادگی به هدر برود.
همه مردم افغانستان به نیروهای خارجی و به عملکردهای غیرمسئولانه و غیرانسانی آنها به دید تجاوزکارانه می‌نگرند و آنان را متجاوز به شمار می‌آورند.عملکرد نیروهای خارجی در افغانستان، علاوه بر تجاوز و اشغال غیر قانونی کشور در قتل و کشتار ، بمباردمان ، یورشهای شبانه و تعرض به حریم خانه ها، تعرضات جنسی و فیزیکی بر مردان و زنان افغان،عدم احترام به رسوم و شعائر دینی و مصائب و مشکلات دیگری را که تاهنوز ناگفته مانده است، زیرا افغانستان یک سرزمین دربسته می باشد و اطلاعات کمی از این کشور در بیرون به نشر می رسد، زائیدهء مصئونیت قضائی عساکر و نظامیان تجاوزگر در افغانستان بوده واست . در مجموع باید گفت در مورد تمامی اعمالی و جنایات که نیروهای آمریکایی در افغانستان انجام می دهند قوانین افغانی را چه که حتی قوانین بین الملل نیز رعایت نمی شود.
نیروهای نظامی خارجی، در هنگام عملیات و اجرای گزمه  اکثرا به روستاها و خانه های مسکونی مردم داخل شده و به توهین ، تحقیر و حتی  شکنجه اهالی روستاها می پردازند و گاهی نیز آشکارا آداب و فرهنگ افغانها را زیرپا گذاشته و به اعمال خلاف کرامت انسانی دست می زنند و حتی آمریکا تا جائی به جنایاتشان ادامه می دهند که جنازه های افراد را به آتش می کشند. این اعمال نه تنها از دیدگاه اسلامی و فرهنگ دینی و ملی مردم افغانستان محکوم است، بلکه تمامی قوانین و کشورهای جهان با چنین اعمالی مخالف هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار