افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 8 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

آمار بازداشت شدگان فلسطینی درزندان‌های رژیم صهیونیستی نشر شد

بازداشت

مرکز حقوق بشر فلسطین در گزارشی اعلام کرد که حدود 750 فلسطینی از جمله 3 عضو مجلس قانون گذاری فلسطین در زندان‌های رژیم صهیونیستی تحت بازداشت اداری قرار دارند.

در این گزارش آمده است که مسئولان رژیم صهیونیستی از زمان اشغال کرانه باختری و نوار غزه در سال 1967 از بازداشت من‌حیث وسیله ای برای مجازات جمعی استفاده می کنند در حالیکه این بازداشت ها بر اساس توافقنامه چهارم ژنیف سال 1949 ممنوع است.

این مرکز حقوقی نسبت به سلامت بلال کاید یکی از بازداشت شدگان اداری که از 54 روز پیش اعتصاب غذا کرده است، ابراز نگرانی کرد و رژیم صهیونیستی را مسئول کامل جان وی دانست.

مرکز یاد شده همچنین جامعه جهانی را به اعمال فشار بر تل آویو برای آزادی فوری کاید که با وجود گذشت مدت محکومیتش همچنان در زندان بسر می برد، فراخواند.

در جون سال گذشته محکمه رژیم صهیونیستی بلال کاید که از اعضای جبهه خلق برای آزادی فلسطین است، به بازداشت اداری بازگرداند و این در حالی بود که دوره 15 ساله محکومیت وی در زندان به پایان رسیده بود.

«بازداشت اداری» یک نوع بازداشت بدون محاکمه به مدت یک تا 6 ماه است که در مورد برخی ها این مدت زمان بارها تمدید می شود و رژیم صهیونیستی وجود دوسیه های امنیتی درباره این افراد را بهانه ای برای تمدید بازداشت آنها قرار می دهد.

بر اساس آمارهای رسمی فلسطین حدود 7 هزار فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی در اسارت بسر می برند.
از سوی دیگر برخی رسانه های خبری راپور دادند که بیش از 80 اسیر فلسطینی در اعتراض به سیاست بازداشت موقت همچنان به اعتصاب غذای خود ادامه می دهند.

کانون حمایت از اسرای فلسطینی با صدور بیانیه ای اعلام کرد که اعتصاب غذای بلال کاید وارد پنجاه و چهارمین روز خود شد.

در این بیانیه آمده است که دشمن صهیونیستی بلال کاید را به بازداشت موقت محکوم کرده است، این اقدام پس از 15 سال اسارت در زندان صهیونیستی صورت گرفت.

در همین رابطه دو روز پیش دفتر اطلاع رسانی اسرا در بیانیه‌ای اعلام کرد که اسرای وابسته به جنبش حماس به توافقی با اداره زندان های رژیم صهیونیستی برای پایان دادن به اعتصاب غذای خود به شرط تحقق خواسته هایشان دست یافته اند.

در این بیانیه با اشاره به مفاد این توافق آمده است که از جمله آن توقف همه اشکال تلاشی اهانت آمیز به خصوص تلاشی عریان و بهبود شرایط زندان نفحه از طریق افزایش دستگاه های تهویه و کاهش جمعیت آن است.

همچنین توافق شده است که «محمد عرمان» رییس هیئت عالی رهبری اسرای حماس از زندان هداریم به زندان نفحه انتقال یابد.

بر اساس این راپور، 400 اسیر حماس در زندان های نفحه، ریمون و ایشل اعتصاب غذای خود را تحت عنوان «کرامت 2» در اعتراض به سیاست اداره زندان های اسراییل علیه اسرا و انتقال این اسرا به زندان های دیگر اعلام کرده بودند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار