افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 9 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

آغاز جنگ روانی در افغانستان !

تحلیل های مبنی بر بدتر شدن وضعیت افغانستان پس از 2014 بخشی از جنگ روانی غرب در برابر افغانستان است.
رییس جمهور کرزی در نشستی با جرگه ملی صلح جوانان گفت اگر توان ما برسد حتما در امور پاکستان و کشورهای همسایه دخالت می کنیم و اگر زور و توان ما بر سد ما در امریکا حکومت دست نشانده مینشانیم.
آمریکا امروز زور دارد در افغانستان حکومت دارد، پاکستان زور دارد در اوضاع افغانستان دخالت میکند، ما هم اگر زور داشته باشیم در واشنگتن حکومت می سازیم و حکومت می کنیم و در انتخاباتشان دخالت، تا یک فرد دست نشانده خود را بیاوریم.
وی افزود این خارجی را افغان عام نیاورده به افغانستان بلکه این خارجی را کسانی که ادعای اسلام ناب دارند آورده اند.

در این میان افرادی نیز وجود دارند که تمامی منافع ملی و اعتقادی خود را بفراموشی سپرده چند روزی با دالرهای آمریکایی خوش می گذرانند و همه اصول را فدای دوستی با آمریکا کرده اند.
اینگونه افراد فکر می کنند تا ابد آمریکایی ها در منطقه هستند و اینها هم تحت پوشش خارجی ها می توانند روز بگذرانند، غافل از اینکه به هر میزان به آمریکایی ها نزدیک شوند، به همان میزان از مردم خود فاصله می گیرند.

آقای فهیم دشتی روزنامه نگار در برنامه کنکاش در باره آغاز جنگ روانی آمریکا در افغانستان گفت : شکی نیست که رسانه های بزرگ در کشورهای بزرگ ترویج و تبلیغ می کنند برای منافع کشورهای شان ولی اینکه رییس جمهور میگوید رسانه های غربی دارند جنگی روانی را اغاز می کنند مبنای منطقی ندارد، چون نیاز به این کار وجود ندارد.
در اینکه منافع امریکا در افغانستان است شکی نیست اما این توان را دارد که هر کاری کند نیاز به اغاز جنگ روانی نیست.

چرا رییس جمهور کرزی این حرف را زد؟
به نظر من نگرانی ها وجود دارد در بین مردم افغانستان چه در داخل و خارج بدون اینکه کسی به مردم بگوید این ترس و تهدید وجود دارد. افغانستان نتوانسته خود را به مرحله ای برساند که دیگر نیاز به کمک نداشته باشد. از یک طرف میرویم عذر می کنیم به ما کمک کنید از یک طرف می گوییم آمریکا میخواهد جنگ روانی را اغاز کند؟

آقای دشتی افزود: هرکس در سطحی در هر وضعی وقتی خود را ناکام ببیند برای خود دلیل می یابد رییس جمهور ما هم در ده سال گذشته ناکام بوده و برای این ناکامی دنبال بهانه است مثلا بارها گفته که فساد بیداد میکند در افغانستان، خوب چرا جلوی فساد را نمی گیرد؟
رییس جمهور برف بام خود را به بام همسایه می ریزد.

موضوع دیگر اینکه رییس جمهور مسئله جنگ های دهه هفتاد را در افغانستان مطرح کرد اشتباه بود چون جنگ در ان زمان جنگ کشورهای منطقه در افغانستان بود و وقتی میگوید حزب اسلامی مسئول این کار است ، چه کس در پشت حزب اسلامی ایستاد است؟ همان پاکستان که امروز هم ایستاد است و در آن زمان همین رییس جمهور به اتهام جاسوسی به پاکستان بازداشت شده بود حالی این فرد نباید تاریخ را به این شکل برای جوانان تخریب کند.

کرزی بارها گفته که ما اجازه نمی دهیم از خاک افغانستان بر علیه کشورهای همسایه استفاده شود پس این حرف اش که گفت اگر ما هم قدرت داشته باشیم در امور همسایگان دخالت می کنیم به چه معناست؟
آقای دشتی در پاسخ به این سوال گفت: شاید عدم تعادل ذهنی و یا عدم درک درستی از مداخله باشد و یا شاید عدم درک درستی از موقعیت و وضع مردم باشد و شاید تبلیغاتی باشد چون مشکل عمده ای که ما در افغانستان داریم این است که این حرف ها را مردم افغانستان خیلی باور می کنند و دوست دارند که رییس جمهور این نکته را یافته و از این استفاده می کند و در پشت سر، کار خود را می کند این یک بازی سیاسی بسیار فریب کارانه است.

آیا با این حرف ها رییس جمهور اهداف خود را به دست می آورد؟
اهداف رییس جمهور مصونیت شخص خودش و خانوادش است بعد از انتخابات ، که اگر این تیم از خانواده ی رییس جمهور نباشد شاید دوسیه کرزی و خانواده اش را پیگیری کنند و متوجه اشتباهات و فساد در دوسیه آنها شوند.
استراتژی هایی که کشورهای منطقه برای ما داشتند باعث شد که وضعیت بگونه ای تغییر کند که افغانستان تبدیل شود به منطقه تروریزم و پاکستان وقتی فهمید نمی تواند با حزب اسلامی افغانستان را تخریب کند طالبان را وارد کرد و از همین جا حضور نیروهای خارجی به افغانستان وارد شد نه جنگ دد دهه هفتاد.

آقای دشتی در پایان گفت: در اینکه آمریکا در افغانستان دخالت می کند شکی نیست ولی این مداخله دو شیوه دارد که باید بدانیم این مداخله برای اشغال است و یا برای حمایت؟ که باور عمومی در افغانستان این است که افغانستان به حمایت ضرور دارد و باید حمایت شود که این حمایت بدون دخالت انجام شدنی نیست.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار