افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 28 دسامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

آزموده را آزمودن خطاست!

رخ داد یک تحول سیاسی یا نظامی در یک مقطع تاریخی در تغییر دادن و دگر گون نمودن سرنوشت مردم یک کشور و حتی در تغییر مناسبات بین المللی تأثیر عمیق و ماندگاری را بجا گذاشته و می گذارد. چه این رخ داد ها از نمونه های تجاوز و حمله به کشوری با استفاده از زور و نیروی نظامی و چه از نوع تحولاتی باشد که به دنبال اشغال یک کشور و تجاوز آشکار یک قدرت بزرگ بسر نوشت یک کشور آزاد و مستقل رخ داده است.
تحولات وحوادثی که در دوران و مدت اشغال یک مملکت توسط کشور اشغالگر انجام میشود، نیز از مهمترین نوشته های تاریخی هر دو کشور در صفحات تاریخ برای آیندگان به یادگار می ماند. افغانستان نیز از این قاعده مستثنا نیست و روزهای تاریخی زیادی در تاریخ افغانستان اتفاق افتاده که هر کدام نقطه پایان بخشی از تحولات سیاسی و نقطه آغاز رخ داد تازه و نو بوده است . تحول عظیمی که دراین یک دهه در تاریخ کشور ما در حال وقوع است بدون شک عواقب مخرب و خطرناکی را برای کشورهای اشغالگر در ابعاد مختلف سیاسی ، اقتصادی، فرهنگی و اجتمائی بجای خواهد گذاشت.همانطور که شوروی سابق تاکنون از بیماری که درنتیجهء شکست در افغانستان به آن مصاب گردیده بود رنج می برد.
اگرچه این حوادث و تحولات یک دهه اشغال کشور توسط دیو غول پیکر جهان (آمریکا) ازنقطه نظر نوعیت و ماهیت با حوادث تاریخ گذشته گان درنظر بعضی ها متفاوت است ولی در حقیقت هیچ تفاوت درشکل و نوع استعمار و اشغال کشور وجود ندارد.
جدا از اینکه خواسته های استعمار و استکبار چه بوده و چیست هدف اینست که این ملت در طول تاریخ چندین هزار سالهء خویش این را به اثبات رسانده است که تن به زندگی پرمشقت را میدهد ولی غلامی ، بردگی و زندگی آسوده زیر چتر دیگران را نمی پذیرد .
اگر به نزدیکترین صفحه در تاریخ کشورمان نظری کوتاه بیندازیم مشاهده میکنیم که اتحاد جماهیر شوروی سابق با مجهز ترین ارتش تا دندان مسلح وبا استفاده از پیشرفته ترین سلاح وقت در برابر اراده آهنین و مقاومت مجاهدین سلحشور و غازی مردان و شیر زنان این سرزمین مرد پرور طعم تلخ شکست را چشید.
مردمی که از خود سری های رژیم مزدور وقت و اشغالگران به ستوه آمده و درنگ را جایز نشمرده و دست به قیام و جهاد مسلحانه علیه تجاوز شوروی سابق به افغانستان زدند و با دادن جان و مال در راه آزادی دین و کشور از زیر سیطره وسلطهء ابرقدرت شرق و دفاع از اندیشه و باور های دینی خود مقاومت بی مانند نمودند تا اینکه عساکر اشغالگر شوروی سابق را مجبور به ترک و خروج از وطن نمودند.
شوروی ها نیز همانند آمریکائیان در آغاز با تصاویر رنگین و زیبا از یک زندگی مساوی و مساعد و بدون تبعیض برای همهء اقشار و اقوام افغانستان شروع به تجاوز و اشغال وطن نمودند ، همانگونه که امریکائیان وهمکاران منطقه ای و بین المللی اش با ورود و دخول تانکها ، هیلیکوپترها و سلاحهای کشتار جمعی شان که بر آن تصاویر زیبا و نگارین از دموکراسی ، حقوق بشر ، همدردی ، دفاع ازحقوق زن و همنوع پروری و بلاخره بهشت برین بروی زمین ترسیم گردیده بود وارد افغانستان گردیدند. اما با گذشت زمان و به درازا کشیدن اشغال کشور روز به روز چهرهء آلوده و وحشی انها بر همگان ظاهر گشت .
اکثریت قریب به اتفاق مردم از همان آغاز و شروع اشغال شناخت کامل از اهداف و مقاصد شوم استعمارگران داشتند ولی دیری نپائیدکه گذشت وقت وزمان خیل خواب برده و غافل رانیز بیدار ساخت و همانگونه که در زمان اشغال افغانستان توسط شوروی ها بعضی از رخ دادها و حوادثی که سبب اتحاد و همبستگی تمامی اقوام افغانستان برای یک مقاومت و خیزش سراسری در افغانستان در مقابل شوروی ها گردید همانا توهین به اسلام و مقدسات اسلامی و نادیده گرفتن طرز زندگی اسلامی، تمسخر و بازی با کلتور و دستورات افغانی و دیگر برخوردهایی ازاین قبیل بود که یک چنین قوت سیاسی را بوجود آورد که نظیر آن کمتر مشاهده گردیده است .
آمریکائیان نیز بعد از اینکه توانستند با استفاده از بمب های خوشه ای و چندتنی که نظیر استفاده از آن ها در دیگر نقاط جهان دیده نشده بود و هدف گیری های کور کورانه که منتج به کشتار هزارها تن از افراد بیگناه گشت افغانستان را به اشغال خود درآورند و به گمان این که دیگر در این کشور پرنده ای در مقابلشان قد علم نخواهد کرد شروع به انجام اعمالی نمودند که از اهداف عمده و اساسی آن ها پیش از اشغال کشور بود که از این جمله ما می توانیم بعضی از آن ها را مانند شروع دور جدید مظالم اشغالگران با کشتار مردان ،زنان ،کودکان و تجاوز به حریم و حقوق آن ها ،سرآغاز بی عدالتی ، پایمال کردن کرامت انسانی ،توهین به دین و مقدسات دینی، فساد اجتماعی ، فساد اداری ، حمایت ازجنایتکاران ، ترویج استفاده از شراب و دیگر نوشیدنی های حرام اسلامی ، جایگزین کردن فرهنگ و کلچر غربی و بی بندباری ، تفوق طلبی قومی ، اضمحلال دولتمداری و آدم ربائی و غارت سرمایه های ملی ازطریق بانک های چپاولگر و شرکت های مخابراتی و ترانسپورتی را میتوان نمونه هایی از اهداف استعمار و اشغال در کشور برشمرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار