افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 4 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

آزمایشگاه مجهز و کم نظیر ساخت مواد منفجره داعش در موصل

روزنامه امریکایی در گزارشی از در اختیار بودن آزمایشگاه شیمیایی مجهز و کم نظیر پوهنتون شهر موصل در عراق به دست نیروهای تروریستی داعش و با هدف ساخت بمب‌ها و مواد منفجره جدید خبر داد.

مقامات نظامی امریکایی و عراقی و دو مقام پوهنتون‌های این کشور می‌گویند که داعش در حال استفاده از آزمایشگاه‌های شیمیایی بسیار مجهز موصل در عراق برای ساخت بمب‌ها و مواد منفجره جدید است و افراد این گروه در این مراکز مواد منفجره‌ای جدید ساخته و نحوه ساختن آن‌ها را نیز به تروریست‌ها آموزش می‌دهند.

به نوشته روزنامه «وال استریت ژورنال» جنرال «حاتم مقصوصی» افسر ارشد و کارشناس امور مواد منفجره گفت که تاسیسات پوهنتون موصل توانایی داعش در انجام حملات در عراق را افزون‌تر کرده و حتی آن‌ها را قادر می‌سازد به نیروهای خود هنگام ترک گروه و رفتن به کشورهایشان آموزش لازم در این زمینه را ارائه دهند.

جنرال مقصوصی افزود که سلاح ساخته شده شامل پر اکسیدهای پایه بمب‌های شیمیایی و واسکت های انفجاری همانند نمونه‌هایی که در حملات خرابکارانه بروکسل در بلجیم استفاده شد، است.

این جنرال عراقی همچنین گفت که دیگر بمب‌های ساخته شده داعش، شامل نیترات که پایه ماده انفجاری است، هستند.

این جنرال عراقی افزود: «پوهنتون موصل بهترین مرکز تحقیقاتی داعش در دنیا است که اینک نام دیگری بر آن گذاشته شده و کارآموزان آن ابتدا به شهر رقه در سوریه رفته و سپس به موصل عزیمت کرده و وارد پوهنتون این شهر شده و از امکانات آن استفاده می‌جویند.»

دگَروال «استیو وارن» سخنگوی نظامیان امریکایی مستقر در عراق نیز در این رابطه گفت: «ما کاملا آگاهیم که داعش از برخی ساختمان‌ها با اهداف نظامی استفاده می‌کند و البته ما آن‌ها را بمباردمان کردیم.»

دگَروال وارن افزود که آزمایشگاه‌های ساخت بم داعش در موصل که داعش آن‌ها را ایجاد کرده است بزرگترین نمونه‌ها در نوع خود هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار