- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

آب غزه دیگر قابل استفاده نیست!

آب غزه

نوار غزه به علت کاهش سریع ذخایر آب زیرزمینی با آلودگی شدید آب مواجه است و میزان آلودگی آب به 97 فیصد رسیده است که شیوع مریضی های خطرناک را در پی داشته است.

آژانس خبررسانی فرانسه روز گذشته به نقل از عبدالله القیشاوی رییس بخش گرده در شفاخانه الشفاء در غزه، درباره افزایش شمار مریضان مبتلا به نارسایی گرده به علت آلودگی آب خاصتاً در شرایط محاصره کنونی هشدار داد.
این مسؤول فلسطینی در غزه تصریح کرد: منابع آبی در نوار غزه حاوی سطح بالایی نیترات و کلوراید است که یکی از عوامل نارسایی گرده در این منطقه به شمار می آید.
القیشاوی با اشاره به اینکه، میزان بالای این مواد و برخی فلزات سنگین دیگر مانند سرب و گوگرد که بر سلامتی مردم تاثیر می گذارد، خاطرنشان کرد: شمار مبتلایان به مریضی های گرده 14 فیصد در سال افزایش یافته است و این آلودگی می تواند مریضی سرطان در نوار غزه را نیز در پی داشته باشد.

در همین حال، منذر شبلاق مدیرکل سازمان شاروالی های مناطق ساحلی نوار غزه نیز تصریح کرد: نوار غزه در حال حاضر به طرف فاجعه آبی و زیست محیطی پیش می رود. به گفته وی، بیش از 97 فیصد آبهای زیرزمینی برای شرب مناسب نیست.
شبلاق در ادامه گفت: میزان نمک در آب پیوسته رو به افزایش است و آب غزه دیگر برای شرب قابل استفاده نیست و با توجه به محاصره این منطقه توسط اسراییل هیچ راه حلی وجود ندارد.
رژیم صهیونیستی از حدود 10 سال قبل نوار غزه را در محاصره زمینی، بحری و هوایی قرار داده است.
شبلاق افزود: نبود تاسیسات فاضلاب مناسب، از مشکلات غزه است.
وی در پایان گفت: محاصره یکی از مهمترین مشکلاتی است که با آن روبرو هستیم. در صورتی که به طرف اسراییلی برای حل این مشکل تا سال 2020 فشار وارد نشود ما این بار عملا با فاجعه انسانی مواجه خواهیم شد.
سازمان ملل متحد پیشتر نیز در راپوری هشدار داده بود که آب نوار غزه تا سال 2020 قابل استفاده نخواهد بود.