افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 29 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

پروژه ساخت مسیر «النفق النقب»، پلانی برای ایجاد آشتی کامل میان اعراب و اسراییل

النفق النقب

«نائل شافعی» موسس دایره المعارف «المعرفة» و استاد پوهنتون «ام آی تی» امریکا اعلام کرد تصمیم عربستان برای سرمایه گذاری در پروژه ساخت مسیر «النفق النقب» در سیناء بخشی از تصمیم برای احیای پلان تبادل اراضی با اسراییل است.

روز یکشنبه گذشته (26 جون) پارلمان مصر با پلانی میان مصر و عربستان در خصوص پروگرام ملک سلمان بن عبدالعزیز برای توسعه سیناء موافقت کرد، بخش دوم این پلان شامل ایجاد مسیری زمینی میان سینا در مصر و صحرای نقب در سرزمین‌های اشغالی است که گمانه‌هایی را درباره از سرگیری پلان قدیمی اسراییل برای تبادل اراضی را مطرح کرده است.

شافعی در صفحه فیسبوک خود نوشته که بر اساس پلان تبادل اراضی، رژیم صهیونیستی 720 کیلومتر مربع از زمین‌های صحرای النقب را به مصر می‌دهد و در مقابل مصر باید 600 کیلومتر مربع از زمین‌های رفح و شیخ زوید را به اسراییل واگذار کند.

وی افزوده با مشاهده پلان‌هایی که میان مصر و عربستان بر آنها توافق شده به این نتیجه می‌رسیم که همه این مسایل بخشی از پلانی برای ایجاد آشتی کامل میان اعراب و اسراییل است.

شافعی گفت، بخش دیگری از این این پلان واگذاری جزایر مصری تیران و صنافیر به عربستان بود که تنگه تیران را به تنگه‌ای بین المللی تبدیل خواهد کرد و به اسراییل آزادی فعالیت در آب‌های نزدیک به این منطقه را خواهد داد.

وی افزود جنگ‌های سال 56 و 67 عیسوی بعد از تصمیم مصر برای بستن تنگه تیران و جلوگیری از نزدیک شدن اسراییل به آب‌های این منطقه شکل گرفته بود.

این استاد پوهنتون درباره پروژه تأسیس پوهنتون ملک سلمان جنوب سینا نیز گفت این اقدام در راستای توزیع مجدد جمعیت این منطقه صورت گرفته است.

در سال 2006 جیورا آیلند رییس شورای امنیت قومی اسراییل پلانی را پیشنهاد داد که بر اساس آن کشور جایگزینی برای فلسطینیان در صحرای سینا شکل گیرد.

آیلند پیشنهاد داده بود دولتی فلسطینی در محدوده‌ای به وسعت 720 کیلومتر مربع در صحرای سینا [از محدوده سرحد نوار غزه تا شهر العریش] شکل گیرد در مقابل اسراییل 720 کیلومتر (یا کمتر) از صحرای النقب که تحت اشغال اسراییل است را به دست بیاورد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار