افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 30 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

پایگاه خبری امریکایی به رییس‌جمهور ترکیه توهین کرد!

دیلی بیست

دیلی بیست در گزارشی نوشت: اعتیاد رییس‌جمهور ترکیه به قدرت، بیماری است که کشورش دیگر نمی‌تواند آنرا تحمل کند…

پایگاه خبری امریکایی در گزارشی با تاکید بر «دیوانگی سلطان اردوغان» نوشت: «اعتیاد رییس‌جمهوری ترکیه به قدرت، بیماری است که کشورش دیگر نمی‌تواند آن را تحمل کند».

در ادامه انتقادات رسانه‌های غربی از مواضع رییس‌جمهور ترکیه، یک پایگاه امریکایی در مطلبی با تیتر «دیوانگی سلطان اردوغانِ ترکیه»، رییس‌جمهور این کشور را خطاب قرار داد.

دیلی بیست در این گزارش نوشت: «اعتیاد رییس‌جمهور ترکیه به قدرت، بیماری است که کشورش دیگر نمی‌تواند آنرا تحمل کند. رجب طیب اردوغان سال 2002 و یک سال پس از تشکیل حزب عدالت و توسعه، به قدرت رسید اما گذشت 11 سال من‌حیث نخست‌وزیر برای او کافی نبود. اردوغان در سال 2011 نظام و سیستم انتخاباتی را تغییر داد تا راه برای تبدیل او من‌حیث اولین رییس‌جمهور مستقیما منتخب مردم در سال 2013 هموار شود».

پایگاه امریکایی ادامه داد: «ماه گذشته با کنار زدن احمد داوود اوغلو از نخست‌وزیری، برای هیچ کس تردیدی درباره توهمات نئو عثمانی اردوغان باقی نماند».

نویسنده این یادداشت تاکید کرد: «استفاده از کلیشه “کودتای قصر” از نظر من حتی بخشی از ماجرا را هم بازگو نمی‌کند. بر فراز تپه‌ای در حاشیه آنکارا، یک مکان خاص هزار اتاقه کاخ سفید اردوغان قرار دارد. هزینه این کاخ که از کاخ سفید و کرملین بزرگتر است، بیش از 615 ملیون دالر بوده است و هر چه سلطانی گری اردوغان زیاد شده، هوس سلطان گونه اردوغان هم افزایش می‌یابد».

در ادامه این گزارش آمده است: «همانطور که (پایگاه) فریدام هاوس گزارش داده که اردوغان طی سالهای اخیر، با سرعت هشداردهنده‌ای در حال فرسودن آزادی رسانه در ترکیه بوده است. حمله اردوغان به خبرنگاران و روزنامه‌نگاران چنان بوده که حتی رییس‌جمهور باراک اوباما نیز حس کرد که به اردوغان هشدار بدهد که عقب بنشیند».

دیلی بیست به شکایت رییس‌جمهور ترکیه از خبرنگار و طنز پرداز جرمنیی و فراخواندن سفیر جرمنی به وزارت خارجه ترکیه اشاره و آن را نشانه «ضعف» رجب طیب اردوغان خوانده است.

در ادامه گزارش، پایگاه امریکایی به شکایت‌ها و تعقیب قضایی 236 نفر در ترکیه به خاطر «اهانت به رییس دولت ترکیه» در حد فاصل آگوست 2014 تا مارچ 2015 اشاره و تصریح می‌شود: «از سال 2003 تا 2014 تعداد 63 خبرنگار و ژورنالیست در مجموع به 32 سال زندان محکوم شدند. یک پسر 16 ساله امسال به خاطر اینکه در تظاهرات رییس‌جمهور را دزد خطاب کرده بود، اعلام جرم شد که اگر مجرم شناخته شود به 4 سال زندان محکوم می‌شود».

در پایان این گزارش آمده است: «گفتن اینکه اردوغان در قدرت غرق شده، دست کم گرفتن و کتمان حقیقت است. این مرد بیشتر شبیه به معتاد به کراک است. هر چه زودتر بازنشسته شود، بهتر است. در واقع باید گفت کل “مدل ترکیه” مُرده است».

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار