افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 17 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

پاکستان به انزوا نمی رود!

احمد سعیدی

 

همزمان با هشدار زلمی خلیلزاد، از تلاش های پاکستان برای سرنگون سازی حکومت وحدت ملی سناتوران آمریکایی هشدار می دهند که اگر پاکستان از پشتیبانی از هراس افکنان دست برندارد باید در فهرست سیاه کشورهای حامی هراس افکنان درج گردد و به عنوان دشمن شناخته شود. در نشست کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا گفته شد که جنگ نیابتی پاکستان در افغانستان به هراس افکنان کمک کرده و نیروهای دولتی افغانستان و خارجی را با تهدیدهای جدی دچار ساخته است. در این نشست برخی از سناتوران و زلمی خلیلزاد سفیر پیشین واشنگتن در کابل تاکید کردند که برای شکست هراس افکنی در جهان باید با این سیاست پاکستان مبارزه شود و کمک های آمریکا به این کشور قطع شود. اما آیا واقعا برخورد آمریکا با پاکستان تغییر کرده است؟

 

احمد سعیدی، آگاه مسایل سیاسی در برنامه «تحول» گفت: این اولین بار نیست که پاکستان در چالشی قرار می گیرد. پاکستان در مدت هفتاد سالی که از عمرش می گذرد، این توانایی را داشته است که با این چالش ها مقابله کرده و خود را نجات دهد. زمانیکه ضیاءالحق، ذولفقار علی بوتو را اعدام می کرد، فشار بین المللی تا قطع روابط رسید اما پاکستان کار خود را کرد و روابط همچنان پابرجاماند. همچنان وقتی که سلاح هسته ای را استعمال می کرد هم کار به جایی رسید که روابط قطع شود اما پاکستان هر بار خود را از منجلاب نجات داده و روابط را دوباره برقرار کرده است.

 

وی افزود: افغانستان در این دو دهه اخیر فریاد می زد که پاکستان حامی تروریست است ولی حامیان پاکستان که آمریکا و کشورهای غربی بودند نمی خواستند این موضوع را بپذیرند و در این راستا کاری انجام دهند. علاوه بر این با خدمت هایی که پاکستان در طول این هفتاد سال برای آمریکا کرده است، نمی شود باور کرد که قطع کمک های مطرح شده در کنگرس آمریکا و تعدیلات ذکر شده عملی شود.

 

سعیدی، با بیان اینکه پاکستان اجازه نمی دهد آمریکا فشارهای خود را بر این کشور عملی کند گفت: پاکستان به زودی امروز یا فردا ماموریت راحیل شریف را تمدید می کند، جنرال نواز شریف سفری به آمریکا خواهد داشت و لابی گری هایی خواهد کرد و در ضمن این لابی گری ها مهره ای از تروریست ها را که باعث خوشحالی آمریکا شود به عنوان تحفه به آمریکا می دهد. همچنین کوشش خواهد که دگر بار به هر نحوی که شده اعتماد و رضایت آنها را جلب کند.

 

این آگاه سیاسی، بابیان اینکه با این حرکت هایی که آمریکا در کنگرس فیصله می کند جنگ در افغانستان شدید خواهد شد، افزود: چرا که بعد از آن، پاکستان فشارها را طوری به افغانستان واردخواهد کرد که یکبار دیگر آمریکا مجبور شود به پاکستان سری بزند و بگوید که چه می کنی و چه می خواهی! در این صورت کاری که آمریکا برای پاکستان می کند این است که پاکستان را می بخشد. در این میان یک تعداد از گروه های طالبان به صفوف داعش می پیوندند و داعش به طرف آسیای میانه سفر می کند. آنها تقویت می شوند و به تاجیکستان، ازبکستان و روسیه می روند. آمریکا هم از این سفر ناراضی نیست. این تحفه ای خواهد بود که برنامه اش باهمکاری پاکستان ریخته و اجرا می شود. یعنی بازی به زودی در این منطقه تغییر می کند و بعد از مدتی در افغانستان جنگ ها شدید تر خواهد شد و بالاخره این جنگ به آسیای میانه انتقال داده خواهد شد.

 

وی در خصوص هدف آمریکا از این برنامه ها بیان داشت: آمریکا می خواهد که روسیه در کشورهای آسیای میانه مصروف شود و از شرق اروپا دست بردارد و بدون شک روسیه هم آمادگی و تشویش دارد.

 

به باور سعیدی، فشار بر پاکستان وجوددارد ولی این فشار تا آخر خط نخواهد بود. این فشار آمریکا بر پاکستان برای این است که پاکستان خودسری نکند و بدون مشورت با آمریکا کاری نکند. به طور مثال سفر ملا منصور به ایران و روسیه از خودسری های پاکستان محسوب می شود. به عبارتی هر کسی از خط آمریکا سرپیچی کند، کشته می شود و از بین می رود.

 

وی، در پایان گفت: با این تفاسیر پاکستان به انزوا نمی رود، پاکستان خود را به آمریکا نزدیک می کند و از این تنگنا به در خواهد آمد. با جاه طلبی هایی که آمریکا نسبت به کشورهای شرق میانه دارد، همواره از پاکستان حمایت خواهد کرد تا به این جاه طلبی ها برسد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار