افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 23 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

ویکی لیکس برای کلینتون دردسر آفرید!

کلینتون.

چندی قبل، نهاد ویکی لیکس که اقدام به نشر حدود 300 هزار ایمیل حزب عدالت و توسعه ترکیه کرده بود، اکنون هدف خود را بعد از مشخص شدن تقریبی وضعیت رقابت های انتخاباتی امریکا، متوجه کمیته ملی حزب دموکرات کرده و حدود 19 هزار ایمیل این حزب را که اطلاعات اساسی در مورد کمک های مالی در بر دارد، نشر کرده است.در حالی که حزب دموکرات و خاصتاً هیلاری کلینتون به شدت نیازمند آن هستند که در آستانه جدی تر شدن رقابت های انتخاباتی در ایالات متحده و بعد از تعین رسمی دونالد ترامپ من‌حیث کاندیدای حزب جمهوری خواه، به شدت از موضوع ایمیل ها دوری کنند، نهاد افشاگر ویکی لیکس، اقدام به نشر بیش از 19 هزار ایمیل کمیته ملی حزب دموکرات در قالب یک پایگاه داده قابل جستجو کرده است این ایمیل ها مربوط به دوره زمانی جَنیوری سال قبل تا ماه می سال عیسوی جاری است و نشان می دهد، مقامات این حزب در ایالات متحده، دیدگاه های منفی نسبت به برنی سندرز، رقیب هیلاری کلینتون داشته و عامدانه به ضرر وی در این رقابت حرکت کرده اند.

از سوی دیگر، این ایمیل ها نشان می دهد که اعضای حزب دموکرات از تلاش های جاعلانه ای برای هدف قرار دادن دونالد ترامپ استفاده کرده و حتی موارد و اسناد سری و محرمانه را نیز در اختیار راپورگرها قرار داده اند.

منبع نشر کننده این ایمیل ها به نظر هکری به نام «گوسیفر 2» است و البته حزب دموکرات، گویا هکرهای روسی را در این زمینه مقصر قلمداد کرده اند. نهاد ویکی لیکس خود منبعی برای افشای این اطلاعات ذکر نکرده است.

ویکی لیکس ادعا کرده که این تنها یک بخش از سری اقدامات افشاگرانه ای بوده و قرار است این نهاد علیه هیلاری کلینتون اقدام کرده و طی آن اسناد زیادی علیه نامزد اصلی حزب دموکرات افشا و نشر کند. اما در عین حال، انتقادات زیادی علیه این اقدام به دلیل اطلاعات خصوصی که در این ایمیل ها وجود داشته، متوجه این نهاد شده است.

دلیل این انتقادات آن است که اطلاعات حساسی نظیر نمبر تلیفون، آدرس ایمیل، نمبر پاسپورت و حتی برخی اطلاعات مالی اعضای برجسته حزب دموکرات امریکا که ایمیل های آنها افشا شده در این اسناد موجود است.

نکته جالب در این میان آن است که بیشتر این ایمیل ها حول و حوش موضوع کاندیداتوری برنی سندرز است که میان اعضای برجسته حزب رد و بدل شده و درباره این موضوع بحث می کند که چگونه هیلاری کلینتون باید با جبهه چپ در حزب دموکرات – برنی سندرز – مقابله کند.

یکی از این ایمیل ها در بر دارنده اطلاعات اساسی در مورد ارتباط نزدیک حزب دموکرات با رسانه ها و وب سایت ها برای نشر مقالات مربوط به این حزب است. طی ایمیل های متفاوتی اعضای برجسته حزب دموکرات حتی به گزارشگران و سردبیران وب سایت ها در مورد تیترهای انتخاب شده برای مقالات آنها تذکر و توصیه داده اند.

به رغم آنکه هیلاری کلینتون اخیرا در موضوع دوسیه ایمیل های خود تبرئه شده است، انتشار ایمیل های حزب دموکرات در حجم انبوه می تواند دردسر تازه ای برای این حزب در آستانه رقابت های انتخاباتی ایالات متحده به وجود آورد. هنوز این حزب در مورد این اقدام ویکی لیکس واکنش نشان نداده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار