- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

وزارت خارجه عراق، سفیر عربستان را مواخذه کرد!

ثامر السبهان

وزیر خارجه عراق تحرکات سفیر عربستان درعراق را مداخله آشکار در امور داخلی عراق توصیف کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری «أین» عراق، ابراهیم الجعفری در اظهاراتی گفت: آنچه ثامر السبهان انجام می‌دهد هیچ ارتباطی با نقش او در عراق یعنی نقش سفیر ندارد و این موضوع به صورت رسمی به وی ابلاغ شده است.

سفیر عربستان هفته قبل در صفحه توئیتر خود گفته بود: «حضور شخصیت های ایرانی در نزدیکی فلوجه که وی آنان را تروریست خواند، دلیل آشکار بر آن است که آنها می‌خواهند عرب‌های عراقی را با آتش فرقه‌گرایی بسوزانند و تاکیدی بر رویگرد «دموگرافی» (جمعیت شناسی) آنهاست».

وزارت خارجه عراق چند روز پیش (جمعه) نیز به سفیر عربستان درباره مداخله در امور عراق هشدار داده بود.

«احمد جمال» سخنگوی رسمی وزارت خارجه عراق پیش‌تر اعلام کرد: وزارت خارجه ، سفیر عربستان را فراخوانده و به وی ابلاغ کرده که باید سفیری تابع عرف و منشورهای بین‌المللی درباره تعامل سفرا با رسانه‌ها و افکار عمومی باشد؛ در درجه اول به روابط دوجانبه میان کشورها احترام بگذارد و در راستای گسترش این روابط بکوشد خصوصا اینکه عراق در حال حاضر در برهه حساسی از جنگ علیه تروریزم به سر می‌برد.

وی در ادامه گفت: تاکید می‌کنیم به هیچ سفیری اجازه نمی‌دهیم ماموریت‌ دیپلماتیک خود را به فضایی برای آتش‌افروزی فرقه‌گرایی تبدیل کند و تدابیر لازم را در این خصوص به کار می‌گیریم.

ثامر السبهان، ماموریت خود را من‌حیث سفیر عربستان در عراق از 31 جَنیوری 2015 آغاز کرد.