افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 8 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

نیویورک‌تایمز، سیاست‌های ضداسلامی را روبه رشد خواند!

ضداسلامی

روزنامه امریکایی «نیویورک‌تایمز» در مقاله‌ای عنوان کرد که در قلب اروپا، سیاست‌های ضداسلامی رو به رشد است.

این گزارش سپس به اظهارات اخیر «دونالد ترامپ» نامزد جنجالی جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 امریکا اشاره کرد که خواستار ممنوعیت ورود مسلمانان به امریکا شده بود.

نیویورک‌تایمز نوشت، در اروپا نیز اسلام بسیار تحت فشار است من‌حیث مثال در جرمنی یک نیروی آزادیخواه مخالف یورو و محرک‌های مالی یونان وجود دارد که موسوم به «آلترناتیو برای جرمنی» (AfD) است و در حال حاضر مستقیماً به صفوف ضداسلام پیوسته است.

این حزب در هفته‌های اخیر، یک بیانیه تندی علیه مذهب صادر کرده است و در خصوص «گسترش و حضور تعداد رو به رشد مسلمانان در خاک جرمنی» هشدار داده است.

مقامات جرمنیی پنجشنبه هفته گذشته با دستگیری سه آواره سوری بر کمپین این حزب افراطی جرمنی دامن زدند و این آوارگان سوری را به توطیه برای حمله به مرکز تاریخی «دوسلدورف» تحت نام داعش متهم کردند.

نیویورک‌تایمز سپس به سیاست‌های متناقض اروپا در آزادی افکار اشاره کرد و نوشت، این حزب جرمنیی که می‌گوید خواستار حفظ حقوق زنان، امنیت ملی و فرهنگ جرمنی است، هم‌اکنون خواستار ممنوعیت پوشیدن حجاب در مکاتب و پوهنتون ها شده است و آماده می‌شود تا بر اساس یک تحقیق علمی، یک بیانیه ضداسلامی نشر کند.

در سال جاری میلادی، دستکم دو پوهنتون در جرمنی، نمازخانه‌های خود را تعطیل کردند و استدلال آوردند که مکان‌های مختص تحصیلات عالیه می بایست سکولار باشند و نباید برای اسلام مزیت خاصی قایل شد و دانشجویان مسلمانی که می‌خواهند نماز بخوانند، ترغیب می‌شوند تا از «اتاق‌های سکوت» که برای تمامی دانشجویان طراحی شده، استفاده کنند.

نیویورک‌تایمز سپس نوشت، در جرمنی همچون دیگر بخش‌های اروپا، سیل اخیر حملات به مساجد صورت گرفته و تلاش‌هایی برای به آتش‌کشیدن مساجد و خرابکاری علیه مسلمانان صورت گرفته است.

طبق این گزارش، این مسئله یادآور دوران هیتلر است و برخی و نه تنها مسلمانان از این مسئله نگران هستند.

«بودو ریملو» فرماندار چپگرای ایالتی که «ارفورت» در آن واقع شده است در اینباره می‌گوید: «کوره‌هایی برای اردوگاههای کار اجباری (در طول جنگ جهانی دوم) در ارفورت ساخته شد. اردوگاههای کار اجباری بوخنوالد و دورا در اینجا بود. اولین موج کلان نژادپرستی علیه باشنده گان یهودی صورت گرفت….ما نباید هرگز بار دیگر اجازه بدهیم که رأی اکثریت مانع پیشرفت اقلیت شود».

رهبران مسلمان، گسترش سیاست‌های ضداسلامی را بخشی از پدیده تبدیل اسلام به موضوع کمپین‌های انتخاباتی در امریکا، فرانسه،اتریش، هالند، لهستان و دیگر کشورهای اروپایی است.

«ایمین مازیک» رییس شورای مرکزی مسلمانان جرمنی در خصوص موضع ضد اسلامی حزب AfD گفت: «برای اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم، حزبی آمده که تلاش می‌کند موجودیت یک جامعه مذهبی را به طور کل محدود کند و آن را تهدید می‌کند. این یادآور زمان هیتلر است».

این گزارش سپس به گسترش اسلام‌هراسی در دیگر کشورهای اروپایی اشاره کرد و نوشت، در سال 2009، سوئیس به طور مؤثر با ساخت یک مسجد مخالفت کرد و یکسال بعد، فرانسه قانونی را تصویب کرد و پوشیدن حجاب در مکان‌های عمومی را ممنوع اعلام کرد اما رهبران جامعه مسلمانان نگران هستند که حس ضداسلامی در سراسر غرب مجدداً افزایش یابد.

نیویورک‌تایمز نوشت، در امریکا، ترامپ مسلمانان را هدف قرار داده است و این در حالی است که در ماه گذشته، در اتریش، «هجوم مسلمانان» آواره که از جنگ فرار کرده‌اند، به موضوع اصلی رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری بدل شد که در آن حزب راستگرا شکست خورد.

در انگلیس، اولین والی مسلمان لندن با کمپینی روبرو شد که در آن «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس تلاش داشت تا او را به افراط‌گرایان مرتبط بداند.

بنا به گزارش وزارت امور داخله فرانسه، اقدامات خشونت‌آمیز علیه مسلمانان در فرانسه در سال 2015 سه برابر شد و از 133 مورد به 429 مورد افزایش یافت.

در ماه مه، پولیس لهستان وارد لیلیه های دانشجویی در «کراکو» شد تا از شماری از دانشجویان خارجی درباره ارتباط با تروریزم بازجویی کند و این بخشی از سیاست‌های نژادپرستانه و مقابله با مسلمانان بود.

در ماه جَنیوری، شهر «رندرز» دنمارک طرحی را به تصویب درآورد که طبق آن نهادها دولتی را ملزم می‌کرد که گوشت خوک مصرف کند. طرفداران این طرح، در حمایت از آن راهپیمایی کردند و گفتند که فرهنگ غذایی دنمارک می‌بایست بر شروط مذهبی مهاجران مسلمان، غالب باشد.

در ماه آوریل، ولایت ایتالیایی «ونیتو» تغییری در قانون را تصویب کرد که طبق آن ساخت مساجد دشوارتر می‌شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار