افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 30 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

نخست وزیر عراق: جنگ تا آزادیِ کامل ولایت نینوا ادامه دارد…

%d8%ad%db%8c%d8%af%d8%b1%d8%a7%d9%84%d8%b9%d8%a8%d8%a7%d8%af%db%8c

حیدرالعبادی به ایتلاف امریکایی این پاسخ را محکم داد که عملیات موصل متوقف نخواهد شد!
نخست وزیر و قومندان کل نیروهای مسلح عراق شنبه شب در واکنش به اعلام قومندانان ایتلاف امریکایی مبنی بر توقف عملیات موصل، تاکید کرد که عملیات در هیچ یک از محورها متوقف نشده و جنگ تا آزادی کامل ولایت نینوا ادامه خواهد یافت.

حیدرالعبادی در اظهاراتی که از شبکه رسمی عراق (العراقیه) پخش شد، خبرهای رسانه های محلی و بین المللی به نقل از قومندانان ایتلاف بین المللی به رهبری امریکا مبنی بر توقف عملیات موصل برای تجدید آماده گی های رزمی را رد کرد.
وی گفت، عملیات موصل همچنان ادامه دارد و تا آزادی کامل اراضی ولایت نینوا از چنگ داعش متوقف نخواهد شد.
نخست وزیر عراق با اشاره به نقش نفوذی ها و مغرضان در ایجاد اخلال در عملیات موصل، گفت آنها قادر به مانع تراشی در حرکت نیروهای قهرمان عراقی نخواهند بود.
وی افزود: نیروهای عراقی از آغاز عملیات تاکنون تعداد زیادی از مناطق و قریه ها و شهرها را آزاد کرده اند و این روند طبق پروگرام ادامه دارد.
برخی رسانه های محلی و بین المللی روز جمعه به نقل از قومندانان ایتلاف بین المللی به رهبری امریکا، از توقف عملیات موصل خبر دادند، اما این خبرها به سرعت از سوی عبدالغنی الاسدی و عبدالوهاب الساعدی قومندانان سازمان مبارزه با تروریزم تکذیب شد و ساعاتی بعد خبر رسید که نیروهای الحشدالشعبی در محورهای تعین شده برای این گروه وارد عمل شده اند.
سخنان العبادی در رد بیانیه روز جمعه ایتلاف بین المللی، نشانگر بروز اختلافات عمیق میان دولت عراق و این ایتلاف امریکایی است.
نشانه های اختلافات از همان روزهای آغازین عملیات موصل، زمانی که امریکایی ها بدون دلیل عملیات در محور جنوبی متوقف کردند، دیده می شد.
برخی قومندانان جز و تام های ویژه واکنش سریع عراق روز ۱۹ آکتُبر تنها ۳ روز پس از عملیات در منطقه عملیاتی گفتند که ایتلاف بین المللی در یکی از سخت ترین نبردها که درخواست حمایت هوایی کردیم، پاسخ ندادند.
سقوط یک طیاره بی پیلوت نیروهای واکنش سریع در منطقه عمومی موصل ، توسط امریکایی ها، از دیگر مواردی بود که اعتراض نیروهای مسلح عراق را به دنبال داشت و از آن من‌حیث کارشکنی یاد می شد.
اینگونه که از شواهد پیداست، ایتلاف بین المللی، در مسیر عملیات موصل، درحال اخلال است، بطوری که برخی منابع می گفتند که حتی به طیارات جنگی عراقی نیز اجازه پوشش هوایی در طول عملیات را نداده بودند، اما روز شنبه برای اولین بار راپور های رسمی در بغداد حکایت داشت که طیارات جنگی عراقی و چرخبالهای اردوی ملی عراق نیز وارد عمل شده اند.
عراقی ها مصمم هستند با آزادی کامل ولایت نینوا و مرکز آن موصل به موجودیت داعش در کشورشان پایان دهند، حتی اگر بازیگران بین المللی بخواهند مانع ایجاد کنند و ناظران معتقدند که نخست وزیر عراق با واکنش محکم به ایتلاف در روز شنبه این عزم عراقی را به نمایش گذاشت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار