افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 3 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

ناگفته هایی از گروگانگیری کندز…

کندز

 
بیش از 150 مسافر در 3 بس بامداد روز سه شنبه زمانی که از کابل به ولایت‌های «بدخشان» و «تخار» افغانستان در حرکت بودند، به دست طالبان اسیر شدند.

«محمد دانش» سخنگوی والی «کندز»، با اشاره به این حادثه گفت: 10 تن از مسافران توسط شبه‌نظامیان طالبان کشته شده و 18 تن از مسافران همچنین در اسارت طالبان بسر می‌برند.

وی با بیان اینکه سایر مسافران از چنگ طالبان آزاد شده‌اند، اعلام کرد که شام چهارشنبه 8 مسافر در نتیجه میانجیگری بزرگان قومی از چنگ طالبان نجات یافتند.

دانش با بیان اینکه والی کندز روز گذشته دستور داد که جهت آزادی گروگان‌ها از هر راه ممکن اقدام شود، گفت: به همین دلیل نیروهای امنیتی از طریق جنگ و بزرگان قومی از طریق میانجیگری به دنبال آزادی سایر مسافران هستند.

دستگاه انگشت‌نگاری به دست طالبان

وی با اشاره به مسافران که از سوی طالبان آزاد شده گفت: تاکنون انگیزه آزادی این افراد و اسارت سایر هموطنان مشخص نیست.

این در حالی است که برخی ساکنان لوی ولسوالی «چهاردره» کندز اعلام کردند که طالبان با دستگاه انگشت‌نگاری افراد را شناسایی کرده و کسانیکه در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی بودند را به اسارت گرفته و سایر افراد بی‌گناه را آزاد کرده‌اند.

«شیرعزیز کامه‌وال» قومندان فرقه 808 سپین‌زر نیز این موضوع را تأیید کرده و گفته که طالبان دستگاه انگشت‌نگاری را از کندز زمانی به دست آورده‌اند که آن شهر را تحت کنترول خود داشتند.

شهر کندز در جریان سال گذشته برای 3 روز تحت کنترول طالبان قرار گرفته بود.

اما سخنگوی والی کندز در خصوص دستگاه انگشت‌نگاری گفت که طالبان به این دستگاه دست نیافته و خبرها و اظهار نظرات صورت گرفته از سوی افراد غیرمسئول نادرست و بی‌اساس است.

والی در کابل و قومندان پولیس در ترکیه

بیش از 150 مسافر دقیق زمانی بامداد روز سه شنبه توسط طالبان اسیر شد که والی و قومندان پولیس کندز در این ولایت حضور نداشته و بر اساس اظهارات خبرنگاران محلی کندز، این 2 مقام در کابل و ترکیه بودند.

خبرنگاران کندزی اعلام کرده بودند که والی برای دریافت محاربوی ماشین برای مسئول روابط خارجی کندز به کابل سفر کرده و قومندان پولیس کندز نیز برای گردشگری به ترکیه رفته است.

اما «محمود دانش» سخنگوی والی کندز در مورد والی گفت: روز هفتم ثور والی کندز دچار بیماری قلبی شده بود و همان روز برای تداوی به شهر «مزار شریف» انتقال یافت.

وی افزود: والی پس از آنکه از مزارشریف بازگشت، 3 روز پیش برای تداوی به کابل رفته و به هیچ عنوان به وزارت خارجه جهت لابی‌گری نرفته بود.

دانش در خصوص قومندان پولیس این ولایت گفت: وی از 2 ماه به این طرف مرخصی نگرفته بود به همین دلیل قومندان پولیس کندز در زمان گروگان‌گیری طالبان در کندز نبود و نزد خانواده خود بود.

وی در مورد این پرسش‌ها که آیا خانواده قومندان پولیس کندز در ترکیه است و آیا اکنون در آن کشور است، از دادن معلومات خودداری کرد.

گروگانگیری با لباس اردوی ملی

این گروگانگیری طالبان طوری صورت گرفته که شبه‌نظامیان این گروه با لباس‌های اردوی ملی افغانستان بس‌های مسافربری را متوقف و مسافران را پیاده کرده و به سمت لوی ولسوالی چهاردره برده‌اند.

با آنکه سخنگوی والی کندز این موضوع را رد کرد، اما گفت: احتمال این وجود دارد که طالبان از لباس اردوی ملی و پولیس در چنین جنایاتی استفاده کنند.

مسافران که از نزد طالبان آزاد شده‌اند تأیید کردند که طالبان با لباس‌های اردوی ملی بس‌های حامل آنها را متوقف کرده و آنها را به قریه ی عُمرخیل برده‌اند.

با این حال، سخنگوی والی کندز در مورد اینکه طالبان لباس‌های اردوی ملی و پولیس را از کجا به دست می‌آورند، گفت: این موضوع مشخص نیست، اما تهیه لباس‌های مشابه پولیس و اردوی ملی نیز کار سختی نیست.

وی در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه اکنون هیچ لوی ولسوالی کندز تحت کنترول طالبان نیست، اعلام کرد که عملیات‌های نظامی ما جهت آزادی مسافران در لوی ولسوالی‌های «علی آباد» و «چهار دره» از روز گذشته آغاز شده است.

وی خانه‌های ساکنان این لوی ولسوالی‌های را سنگرهای جنگی طالبان خواند و گفت: ضمن اینکه شبه‌نظامیان مردم را سپرهای انسانی خود کرده‌اند در حال جنگ چریکی با نیروهای افغان استند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار