افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 14 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

ناتو سازندۀ تروریزم است نه ضد تروریزم!

افغانستان و ناتو

سخنگوی ناتو به تازه گی در کنفرانسی خبری از تصمیم ناتو برای ایجاد پایگاه اطلاعاتی در تونس به منظور کمک به سرویس های استخباراتی این کشور در مبارزه با تروریزم و مقابله با شبه نظامیان افراط گرا خبر داد.

این اظهارات سخنگوی ناتو پس از نشر اخبار زیادی درباره تصمیم امریکا و ناتو برای ایجاد پایگاه نظامی در تونس بیان شد که دولت تونس هر گونه اخباری در این خصوص را تکذیب کرد.

در عین حال«قائد السبسی»، رییس جمهور تونس سال گذشته تاکید کرده بود که عنوان شریک غیر عضو در ناتو در چهارچوب همکاری امنیتی با امریکا، برای تونس مهم است.

السبسی با اعتراف به وجود برخی خلأهای امنیتی در تونس گفت: تروریست‌ها با استفاده از همین خلأهای امنیتی، مرتکب اقدامات تروریستی می‌شوند.

رسانه‌های خارجی طی یک سال اخیر خبرهایی را دال بر تصمیم امریکا برای تأسیس پایگاه نظامی در یکی از کشورهای شمال افریقا نشر کردند.

امریکا نیز تونس را من‌حیث متحد استراتیژیک خود خارج از ناتو اعلام کرده است، به این ترتیب تونس شانزدهمین مُـلکی است که چنین عنوانی دارد.

تونس طی پنج سالی که از زمان سقوط دیکتاتوری بن علی می گذرد با حملات تروریستی روبرو است که ضربه بدی به اقتصاد این کشور وارد کرده بخصوص که برخی این حملات گردشگران خارجی یا شخصیت‌های حکومتی در تونس را هدف گرفته است.

تونس همچنین از بزرگ‌ترین کشورهای صادر کننده تروریزم است و شمار تونسی‌های فعال در گروه‌های تروریستی اعم از داعش و القاعده افزایش یافته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار