افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 3 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

میانجی گری های سازمان ملل، یمن را بحرانی تر کرده است!

یمن بحران

سازمان ملل در مخاصمه یمن نه تنها نتوانسته آتش اختلاف را خاموش کند بلکه به شدت مخاصمه بین المللی افزوده است!
اسماعیل ولد شیخ احمد فرستاده سازمان ملل در امور یمن بار دیگر در روز یکشنبه با منصور هادی رییس جمهور مستعفی و فراری یمن در ریاض دیدار کرد.
همزمان با اسماعیل ولد شیخ احمد، استیون اوبراین معاون سرمنشی کل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده کمک های فوری عصر یکشنبه وارد صنعا شد که بنا دارد در دیدار سه روزه خود با مقامات یمنی و سازمان های بشردوستانه برای آگاهی از اوضاع مردم غیر نظامی گفتگو کند.
این دیدارها در حالی برگزار می شود که بیش از ده هزار و پانصد یمنی در حملات بیش از یکسال و نیم گذشته رژیم وهابی سعودی به یمن که با حمایت‌های امریکایی، غربی و عربی انجام می شود کشته شده اند که حدود 2400 نفر آنان طفل و بیش از 1700 از آنها نیز زن هستند و صدها هزار خانه، مجتمع مسکونی و زیرساختهای شهری یمنی‌ها از جمله حدود 700مسجد و بیش از 260 شفاخانه و مرکز صحی نیز با خاک یکسان شده است.
به راپور پایگاه انترنتی خبری یمنی پرس، در بیش از 560 روز حملات رژیم سعودی به یمن بیش از هجده هزار و پانصد یمنی زخمی شده‌اند که حدود 2201 آنان طفل و 1806 نفر آنها نیز زن هستند. در مجموع بیش از بیست و نه هزار و هفتاد یمنی در طول بیش از 560 روز تجاوز به یمن کشته یا زخمی شده‌اند. این آمار که جدیدترین آمار از جنایات هولناک سعودی‌ها و حامیان آنهاست روز جمعه نشر شده است.
اما این شواهد و اسناد جنایات سعودی ها در حالی نشر می شود که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بار دیگر در تشکیل یک کمیته مستقل بین المللی برای تحقیق درباره جنایات سعودی ها در یمن ناکام مانده است.
این دومین بار است که سازمان ملل و جامعه جهانی در برابر فشارهای عربستان عقب نشینی می کنند. ماه جون گذشته هم نام ایتلاف سعودی از فهرست سیاه قاتلان اطفال در یمن حذف شد. این بار هم قرار بود هالند به نمایندگی از شماری از کشورهای اروپایی، پلان تشکیل کمیته بین المللی را برای تحقیق درباره جنایات سعودی در حق افرا ملکی در یمن ارائه کند. عربستان، واشنگتن و لندن را برای جلوگیری از مطرح شدن تشکیل این کمیته زیر فشار قرار داد و در نهایت پس از دو روز بحث، درخواست تشکیل این کمیته از پلان پیشنهادی هالند حذف شد.
هالند پیشنهاد کرده بود دستکم کمیته ای برای نظارت بر وضع حقوق بشر در یمن تشکیل شود که این درخواست هم با مخالفت سعودی ها روبرو شد و در نهایت این بخش از پلان پیشنهادی هالند هم برای بازخواست عاملان جنایت ها در یمن حذف شد. عربستان توانست شورای حقوق بشر سازمان ملل را وادار کند تا کمیته تحقیقاتی را که دولت عبدربه منصور هادی رییس جمهور (فراری و مستعفی) یمن تشکیل داده است، به رسمیت بشناسد.
با این اوصاف که سازمان ملل طرف سعودی و رییس جمهور فراری یمن دارد، میانجی سازمان ملل تلاش می کند گفتگوهای صلح بین یمنی ها را که از ششم آگِست پس از سه ماه گفتگوهای بی نتیجه درکویت تحت نظارت سازمان ملل متحد به حال تعلیق درآمد، ازسربگیرد. اما پس از این گفتگوها، درگیری ها و حملات هوایی متجاوزان سعودی شدت یافته است و اوضاع انسانی نیز در یمن بدتر شده است.
از سوی دیگر تجربه نشان داده است سازمان ملل در این دسته گفتگوها به دنبال تقویت مواضع طرف های مورد حمایت خود است. سازمان ملل در مخاصمه یمن نه تنها نتوانسته آتش اختلاف را خاموش نماید بلکه به شدت مخاصمه بین المللی افزوده و حتی در مواردی آستانه مخاصمه جدیدی در یمن نیز بوده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار