افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 6 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

محمد علی کلی؛ ستاره ای تاریخ ساز

محمد علی کلی

محمد علی کلی از معدود ستاره‌هایی هست که در کوران حوادث عصری که در آن می‌زیست هضم نشد، بلکه توانست تاریخ‌ساز شود و به سیر حوادث دورانش شکل بدهد.

 

«محمد علی کلی»، مشت زن افسانه‌ای سنگین‌وزن امریکا که با سبک مشت‌زنی خاص، خرد سرشار و مناعت طبع به چهره‌ای فراتر از میدان مسابقات ورزشی تبدیل شده بود، روز جمعه در سن 74 سالگی درگذشت.

«محمد علی» را شاید بتوان از معدود ستاره‌هایی به شمار آورد که در کوران حوادث عصری که در آن می‌زیست هضم نشد، بلکه توانست تاریخ‌ساز شود و به سیر حوادث دورانش شکل بدهد.

مخالفت اخلاق‌مدارانه‌اش با جنگ ویتنام و فریادهای جرأتمندانه‌اش برای آشکار کردن ناراستی‌های سیاستمدارانی که سیاه‌پوستانی مانند او را از اساسی‌ترین حقوق انسانی محروم کرده بودند اما در سوی دیگر جهان شعار آزادی سر می‌دادند، الهام‌بخش یک نسل برای مبارزه با ظلم و نژادپرستی شد.

سر باز زدن از حضور در جنگ ویتنام، در واقع مهم‌ترین فعالیت اجتماعی «محمد علی» بود که اگرچه باعث شد او بهترین سال‌های فعالیت‌های ورزشی‌اش را از دست بدهد و به پرداخت هزاران دالر جریمه محکوم شود، اما محبوبیتش را به فراسوی میدان‌های رینگ امتداد داد و قدرتش را در عرصه مبارزه برای حقوق مدنی نیز به رخ کشید.

ماجرا از آنجا آغاز شد که مارچ سال 1966، اردوی ملی امریکا دامنه جنگ با ویتنام را گسترش داده بود و نیازمند نیروی جنگی بود. «محمد علی» نیز به جنگ فراخوانده شد اما او اعلام کرد که با این جنگ مخالف است و در آن اشتراک نخواهد کرد.

این قهرمان افسانه‌ای درباره دلیل مخالفتش اینطور توضیح داد: «جنگ، خلاف تعالیم اسلام است.» «چرا باید آنها از من بخواهند که یونیفرم به تن کنم و ده‌ها هزار مایل از خانه‌ام دور شوم و بر سر مردم رنگین‌پوست در ویتنام مرمی و بم بریزم، در حالی که با سیاه‌ها در شهر لوییویل (در امریکا) مثل سگ رفتار می‌شود و ساده‌ترین حقوق انسان‌ها از آنها سلب می‌شود؟»

برای امریکایی‌ها مخالفت مشهورترین ورزشکار جهان گناهی نابخشودنی تلقی می‌شد. تا آن زمان، هیچ فردی همرده یا هم‌سطح محمد علی با این جنگ مخالفت نکرده بود.

محکمه این قهرمان را به 5 سال زندان محکوم کرد، ضمن اینکه گواهینامه بوکس او تعلیق و او از حضور در رقابت‌های بوکس برای 5 سال محروم شد.

«محمد علی»، در سال‌های بعد الهام‌بخش بسیاری از سیاه‌پوستان امریکا و مردم دیگر برای مبارزه جهت احیای حقوق مدنی شد. «ویلیام رودن»، ستون‌نویس روزنامه نیویورک‌تایمز، زمانی در مقاله‌ای نوشت: «کارهای علی باعث شد معیارهای من برای عظمت یک ورزشکار تغییر کند. داشتن مهارتهای ورزشی دیگر تنها کافی نیست. این مهم است که شما برای آزادی مردم‌تان چه می‌کنید؟»

مخالفت محمد علی، با جنگ ویتنام، مهم‌ترین عاملی بود که باعث شد «مارتین لوتر کینگ»، رهبر نام‌آشنای مبارزه برای حقوق سیاه‌پوستان امریکا هم دست از محافظه‌کاری درباره این جنگ بردارد و برای اولین بار به آن اعتراض بکند.

به دلیل همین خدمات مثال‌زدنی است که «ماکس والاس»، یکی از نویسندگان کتاب «بزرگترین نبرد محمد علی» می‌نویسد او باید معیاری باشد که ورزشکاران دیگر بر اساس آن محک زده می‌شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار