افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 14 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

لندن به دنبال جای پا در بازار انرژی منطقه آسیای مرکزی

آسیای مرکزی

 

دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه ترکمنستان از سفر قائم مقام وزارت امور خارجه ترکمنستان به لندن و برگزاری دور جدید رایزنی‌های سیاسی بین ترکمنستان و انگلیس خبر داد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزرات امور خارجه ترکمنستان، «وفا حاجی‌اف» قائم مقام وزارت امور خارجه ترکمنستان در راس یک هیات عالی رتبه سیاسی کارشناسی به لندن سفر کرده و با مقامات ارشد وزارت خارجه انگلیس دیدار و گفت‌وگو کرده‌ است.

 

 

در جریان رایزنی‌های سیاسی، دو طرف درباره طیف وسیعی از مسایل فعلی و دورنمای همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و سایر مسایل منطقوی و بین‌المللی مورد علاقه خود، بحث و تبادل نظر کردند.

 

این مقام دستگاه دیپلماسی ترکمنستان در جریان سفر به انگلیس همچنین با «مایکل تتخام» مدیر معاونت شرق اروپا و آسیای مرکزی، وزارت امور خارجه انگلیس، «اوون جنکینز» فرستاده ویژه نخست وزیر انگلیس در امور افغانستان و پاکستان نیز جداگانه دیدار و مذاکراتی را با مقوله توسعه و گسترش هر چه بیشتر مناسبات همه جانبه میان عشق‌آباد و لندن برگزار کردند.

 

این منبع بدون اشاره به جزیات بیشتر، تصریح کرد که طرفین در این مذاکرات ضمن اظهار خرسندی از سطح روابط سیاسی دیپلماتیک دو کشور، بر وجود ظرفیت‌های تعاملات اقتصادی،تجاری، انرژی، حمل و نقل و غیره تاکید کردند.

 

هرچند روابط انگلیس و ترکمنستان در دوره «صفرمراد نیازاف» رییس جمهوری فقید این کشور با فراز و نشیب زیادی همراه بود ولی مقامات لندن پس از انتخاب «بردی‌‏محمداف» به سمت ریاست جمهوری ترکمنستان، از سال 2007 میلادی نفوذ خود را در بخش‏‌های مختلف این کشور آسیای مرکزی تشدید کرده‌اند و در راستای جلب اعتماد بیشتر ترکمنستان اقداماتی را در عرصه تعاملات اقتصادی، تجاری، صنعتی و آموزشی با شرکت‌های انگلیسی برقرار کرد.

 

 

ترکمنستان طی سال‌های اخیر بدنبال سیاست توسعه مسیرهای خطوط لوله انتقال انرژی، بدنبال سرمایه گذارانی از سراسر جهان است.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار