افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : تحلیلی, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 27 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

فعالیت داعش ارتباطی با اسلام ندارد!

اکرم زکی

«اکرم زکی» دیپلومات سابق و کارشناس معروف امور خارجی پاکستان اظهار داشت: اسلام‌آباد حمله انتحاری در کابل را محکوم کرده و امنیت درافغانستان را به نفع خود می‌داند.

وی افزود: حملات تروریستی در مزار شریف باشد یا کابل کشته شدن مردم بی‌گناه برای دولت و ملت پاکستان رنج‌آور است.

زکی گفت: بدون شک روابط پاکستان و افغانستان فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرده و مقامات دو کشور به عناوین مختلف یکدیگر را متهم می‌کنند.

اکرم زکی تأکید کرد: پاکستان همیشه به گسترش نفوذ هند در افغانستان معترض بوده و در مقابل کابل نیز اسلام‌آباد را به حمایت از تروریزم متهم می‌کند اما داعش دشمن مشترک هر دو کشور است.

وی اظهار داشت: نفوذ داعش در افغانستان، امنیت منطقه را به خطر می‌اندازد و این در حالی است که ثبات در پاکستان نیز تحت تأثیر این موضوع قرار خواهد گرفت.

زکی خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد که نفوذ داعش در افغانستان با یک دسیسه از پیش تعین شده توسط برخی قدرت‌های جهانی در حال گسترش است و می‌تواند امنیت پاکستان را نیز به چالش بکشد.

اکرم زکی تصریح کرد: جالب است که بعد از تضعیف القاعده، داعش پا به عرصه جهان گذاشته و مسئولیت عملیات‌های تروریستی را می‌پذیرد.

وی افزود: سرحدات جغرافیهیی یا کشورها اهمیتی برای داعش ندارد و به نظر می‌رسد آنها تحت پروگرام برخی قدرت‌های جهانی فعالیت خود را گسترش می‌دهند.

زکی گفت: داعش بعد از مرتکب شدن جنایات بی‌سابقه در عراق و سوریه مردم بی‌گناه افغانستان را با این توجیه که آنها مزاحم فعالیتشان در برابر دولت بشار اسد هستند هدف قرار دادند.

دیپلومات سابق پاکستان گفت: هیچ یک از اعضای وزارت امور خارجه و دیپلومات‌های پاکستانی نظریه داعش را من‌حیث یک تفکر و ایدولوژی قبول ندارند و معتقدند این گروه برای بدنام کردن همچنین استعمار مسلمانان به وجود آمده است.

اکرم زکی بیان کرد: ابوبکر بغدادی رهبر داعش به دنبال ایجاد ترس و وحشت در سرزمین‌های مختلف است بنابراین برای این گروه فرقی نمی‌کند در چه مُـلکی و علیه چه کسانی وارد عمل می‌شود.

زکی تأکید کرد: داعش از همان شیوه القاعده پیروی می‌کنند اما به علت تندروی زودتر از این گروه ریشه‌کن خواهند شد و فعالیت‌شان به زودی محدود می‌شود.

وی افزود: اعضای داعش فقط برای تأمین منابع مالی دست به عملیات تروریستی می‌زنند بنابراین مقصر اصلی کشورهایی هستند که از این گروه پشتیبانی می‌کنند به عبارتی فعالیت داعش ارتباطی با اسلام ندارد آنها جیره‌خوار دشمنان مسلمانان هستند.
دیپلومات سابق پاکستان اظهار داشت: داعش از تفکرات اسلامی پیروی نمی‌کنند بنابراین کشورهای اسلامی باید با کنار گذاشتن اختلافات جزئی برای نابودی این گروه با یکدیگر متحد شوند.

اکرم زکی خاطر نشان کرد: حتی کشورهای اسلامی که هنوز از جانب داعش تهدید نشده‌اند باید برای ریشه‌کن کردن این گروه همکاری کنند زیرا در آینده این گروه برای تمام کشورهای اسلامی یک خطر محسوب می‌شود.

زکی گفت: فعالیت داعش به افغانستان محدود نمی‌شود و تهدیدی علیه تمام کشورهای اسلامی است بنابراین نباید به این گروه فرصت داد تا به جنایات خود ادامه دهد.

اکرم زکی عضو سابق مشرانو جرگه پاکستان، دیپلومات سابق و سفیر این کشور در چین،‌ کانادا،‌ امریکا و فلیپین می‌باشد که در حال حاضر من‌حیث کارشناس مسایل خارجی فعال است و با پژوهشکده‌های مختلف همکاری می‌کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار