افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 25 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

عملی نشدن مفاد توافق صخیرات؛ عامل پیشبُرد لیبیا بسوی بن بست!

لیبیا

اعضای پارلمان لیبیا و کنگره ملی سراسر این کشور ماه قوس گذشته طی مراسمی با نظارت سازمان ملل متحد در شهر الصخیرات مغرب در زمینه تشکیل دولت وحدت ملی توافق‌نامه صلحی را امضا کردند.

اگرچه این این توافق‌نامه تشکیل دولت وحدت ملی به صدارت فایز سراج را به همراه داشت که از حمایت غرب برخوردار است اما هنوز مورد حمایت داخلی بخصوص از سوی پارلمان که به آن مشروعیت نداده برخوردار نیست.

اهداف توافقنامه صخیرات در پایان دادن به دودستگی‌ها، خونریزی و تنش‌ها در لیبیا که پس از سرنگونی حکومت معمر قذافی دیکتاتور لیبیا این کشور را فراگرفته نیز محقق نشده است.

یکی دیگر از اهداف توافق، جلوگیری از گسترش نفوذ تروریزم از جمله گروه تروریستی داعش در کشور لیبیا عنوان شده بود که این یکی نیز در نبود دولت مرکزی و اردویی یکتکه و مقتدر در لیبیا محقق نشده است.

پس از سقوط معمر قذافی، دولتمردان جدید این کشور سه بار از ابزار گفت‌وگوی ملی استفاده کردند که سومین بار آن گفت‌وگوهای تونس تحت نظارت «مارتین کوبلر»، نماینده سازمان ملل است که که از نووِمبر 2015 تاکنون جریان دارد اما نتوانسته بحران شکل‏ گیری دولت‏‌های چندگانه در مناطق مختلف لیبیا را که موجب ایجاد مشکلات کلان از جمله ورود تروریست‌‏های داعش و گسترش قلمرو و اعضای آن در این کشور شده است، حل کند.

در همین ارتباط، «صادق ادریس»، نماینده پارلمان لیبیا و عضو کمیته گفت‌وگوی ملی این کشور در طرابلس ثبات کشورش را در گرو توافق بین طرف‌های خارجی و تاثیرگذار در عرصه لیبیا دانست.

ادریس اوضاع در لیبیا را بسیار مبهم توصیف کرد و گفت: سرحدات زمینی، بحری و هوایی لیبیا به روی هرکسی که بخواهد وارد یا خارج شود، باز است و درگیری‌های داخلی لیبیا اگرچه به دست لیبیایی‌ها صورت می‌گیرد اما هیزم آتش آن از خارج وارد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نزاعی بین المللی در لیبیا جریان دارد، گفت:تا زمانی که طرف‌های بین المللی حامی گروه‌های مختلف مسلح در این کشور به توافقی با یکدیگر دست نیابند اوضاع لیبیا آرام نخواهد شد

نماینده پارلمان لیبیا با اشاره به اعتراضات گسترده اخیر مردم لیبیا نسبت به حضور نظامیان فرانسوی در کشورشان گفت: «صادق الغربانی» مفتی لیبیا نیز که مخالف دولت وفاق ملی به ریاست سراج است، با بیان این که اعلام وزارت دفاع فرانسه از نیروهای نظامی خود که در لیبیا کشته شدند و افتخار به آنها، در واقع به مانند اعلام جنگ با لیبیا است، نظامیان فرانسه را اشغالگر خوانده و مردم لیبیا را به جهاد با آنها فراخوانده است.

آژانس خبررسانی فرانسه روز (چهارشنبه) به نقل از وزارت دفاع این کشور خبر کشته شدن سه عسکر فرانسوی را در لیبیا تایید کرد.

ادریس گفت: کشورهای اروپایی و عربی هر کدامشان در لیبیا برنامه‌های خاص خود را دنبال می‌کنند و ضمن حمایت از طرفی مشخص، سلاح در اختیارشان می‌گذارند تا دامنه سیطره خود را بر لیبیا گسترش بدهند.

نماینده پارلمان لیبیا افزود: هر کدام از کشورهای بیگانه معتقد است که در حال خدمت به لیبیا است در حالی که کمک واقعی در سلاح ندادن به گروه‌های شبه نظامی و ارسال کمک‌های بشردوستانه برای لیبیایی‌هاست علاوه بر اینکه می‌توانند با تقریب دیدگاه‌های لیبیایی‌ها برای ایجاد راه حل سیاسی و تحقق توافق ملی واقعی در لیبیا تلاش کنند.

ادریس موانع موجود بر سر راه اجرای توافق صخیرات مغرب را داخلی و خارجی خواند و گفت: اوضاع در لیبیا روز به روز بدتر شده و به سوی بن بستی تاریک پیش می رود .

وی با بیان اینکه لیبیا بیش از هر زمان دیگری در معرض خطر تجزیه است، گفت: نسل های پیشین لیبیا به رغم همه اختلافات وحدت لیبیا را حفظ کردند اما ما به دنبال تجزیه این کشور هستیم.

نماینده پارلمان لیبیا مخالفت خود را با پلان تشکیل سه اردوی مستقل در غرب، شرق و مرکز لیبیا را رد کرد و گفت: این پلان آغاز اجرای نقشه تجزیه لیبیا است.

ادریس در مقام یک نماینده مستقل از جنگ اردوی لیبیا با گروه‌های داعش به منظور پاکسازی این کشور از تروریست‌ها حمایت کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار