- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

عشقی؛ کانال رسمی عربستان و اسراییل!

انور عشقی

«انور عشقی» جنرال بازنشسته سعودی و مدیر مرکز مطالعات راهبردی جده بی پرده از اسراییل و قدرت نتانیاهو تعریف و تمجید می کند و خواستار ارتباط علنی با آنهاست.
عشقی در گفت‌وگو با روزنامه «یدیعوت آحارونوت» اعلام کرد که عربستان و اسراییل به آسانی می‌توانند دشمنان مشترک خود را تعین کنند.

وی که یکی از نزدیکان خاندان سعودی است مدعی شد، در گذشته بر خلاف امروز فرصت واقعی برای تحقق پلان عربی صلح وجود نداشته و اکنون فرصت تاریخی برای صلح دست داده است.

جنرال بازنشسته سعودی با بیان این مطلب افزود: «در صورتی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به وعده خود عمل کند، عربستان دست به طرحی خواهد زد که برای عادی‌سازی روابط با اسراییل مشوق کشورهای عربی خواهد بود؛ مسئله‌ای که بر روابط آن (اسراییل) با مصر، اردن و اسیر کشورها تأثیر مثبتی خواهد داشت».

عشق ادامه داد: «عربستان به زودی ساخت پلی را آغاز خواهد کرد که آسیا را به آفریقا وصل می‌کند و در منطقه تنگه “تیران” نیز یک منطقه آزاد تجاری ایجاد خواهد کرد…همچنین در صورتی که اسراییل پلان صلح عربی را اجرایی کند عربستان از آن خواهد خواست که در بازار آزاد شریک اش باشد».

وی با اشاره به اینکه دنیا به زودی شاهد دیدارهای علنی مسئولان عربستان و اسراییلی خواهد بود، مدعی شد که مردم جهان خواهند دید که ریاض چقدر فعال است.

وبگاه خبری «رأی الیوم» نیز گزارش داد که اظهارات عشقی درباره منافع مشترک عربستان با اسراییل مسئله جدیدی نیست؛ چرا که در آوریل گذشته گفته بود که ریاض سفارت خود را در اراضی اشغالی افتتاح خواهد کرد.

وی همچنین اعلام کرده بود در صورتی که نتانیاهو پلان عربی صلح را بپذیرد، ریاض بلافاصله سفارت خود را در اراضی اشغالی افتتاح خواهد کرد و این مسئله را منوط به نخست وزیر رژیم صهیونیستی عنوان کرده بود.

ناظران عشقی را به منزله کانال رسمی عربستان و اسراییل می‌دانند و بر این باورند که وی مسئول روابط صهیونیست ها و سعودی هاست؛ زیرا عاقلانه نیست که بدون چراغ سبز دولت عربستان شخصی مانند عشقی از قدرت نتانیاهو تعریف و تمجید کند.